Informacje

Wręczono nagrody poetyckie Silesius

Dodano:

Bohdan Zadura za całokształt twórczości, Jerzy Jarniewicz za książkę roku, Agata Jabłońska w kategorii debiut roku - to tegoroczni laureaci Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Gala wręczenia nagrody odbyła się w sobotę w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu.

Przewodniczący jury poetyckiej nagrody Silesius prof. Andrzej Zawada podkreślił, że w tym roku nagroda przypadła autorowi o naprawdę imponującym dorobku. „Jego debiutancka książka ukazała się w roku 1968. Od tego czasu w ciągu 50 lat wydal 25 książek poetyckich, siedem książek prozatorskich, siedem tomów esejów, 18 przekładów i jedną książkę rozmów. Ponadto, Bohdan Zadura jest redaktorem pisma +Twórczość+ i co ważne, mistrzem, nauczycielem, przewodnikiem kolejnych generacji poetyckich od lat 90” - mówił prof. Zawada.

Podczas sobotniej gali wręczono również nagrody w kategoriach: książka roku i debiut roku. Jury za najlepszą książkę uznało "Puste noce" Jerzego Jarniewicza, a w kategorii debiut roku nagrodzona została Agata Jabłońska za tomik "Raport wojenny".

Zwycięzcy, oprócz statuetki Silesiusa, otrzymali nagrody pieniężne - 100 tys. zł za całokształt twórczości, 50 tys. zł za książkę roku i 20 tys. zł za debiut. Nagrody wręczył wiceprezydent Wrocławia Adam Grehl.

W tym roku do konkursu Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius zgłoszono ponad 200 tytułów. Prawo do zgłaszania tomów poezji w kategoriach książka roku i debiut roku mają wydawnictwa oraz członkowie jury, a w kategorii za całokształt - jedynie jurorzy.

Organizatorem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius jest miasto Wrocław. Nagroda jest wyróżnieniem i promocją najważniejszych dzieł i twórców polskiej poezji. Została wręczona po raz jedenasty.

autor: Agata Tomczyńska


 • 09:39 Max Steiner Theme From A Summer Place
 • 09:43 Johann Strauss Trisch-Tratsch-Polka
 • 09:46 Waldemar Kazanecki Noce i Dnie
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 253, niedziela, 27 maja 2018
 • 1
  Bartosz Chajdecki
  Kruk. Szepty słychać po zmroku
  temat
 • 2
  Zbigniew Preisner
  Podwójne życie Weroniki
  Les Marionnettes
 • 3
  Trevor Morris
  The Borgias
  Main Titles
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2018 RMF Classic