W Rzymie wręczono włoskie nagrody imienia Ryszarda Kapuścińskiego

W Rzymie po raz piąty wręczono nagrody imienia Ryszarda Kapuścińskiego. Ta włoska nagroda przyznawana jest w ramach Festiwalu Literatury Podróży. Jednym z tegorocznych laureatów jest reportażysta i pisarz Wojciech Tochman.

Podczas sobotniej ceremonii w siedzibie Włoskiego Towarzystwa Geograficznego w Villa Celimontana w Rzymie nagrody otrzymali znani fotografowie Letizia Battaglia i Massimo Sestini, a także autor komiksów występujący pod pseudonimem Zerocalcare i dziennikarz telewizyjny Corrado Formigli.

Battaglia to jedna z legendarnych postaci i nestorek włoskiego fotoreportażu, która w latach 70. zasłynęła zdjęciami prezentującymi mafijne zbrodnie w jej rodzinnym mieście - Palermo. Dokumentowała też zawsze codzienne życie stolicy Sycylii, jej najbardziej mroczne strony i jej splendor. Swe zdjęcia prezentuje na wystawach w wielu krajach.

Sestini to laureat World Press Photo w 2015 roku, autor publikowanego na świecie zdjęcia pontonu pełnego uchodźców na Morzu Śródziemnym. Fotografował najbardziej znane osobistości świata show-biznesu, a także polityków. Jego zdjęcia, podkreśla się, są bardziej sugestywne niż każde słowo.

Rysownik Zerocalcare, czyli Michele Rech, to autor głośnych we Włoszech powieści graficznych i komiksów. W tym roku opublikował tom „Kobane Calling”, przedstawiający walkę Kurdów z bojownikami Państwa Islamskiego na granicy turecko-syryjskiej.

Formigli nakręcił w 2004 roku dla jednej ze włoskich stacji telewizyjnych reportaż na temat walk o Monte Cassino. W 2014 roku był pierwszym włoskim dziennikarzem, który dostał się do oblężonego przez Państwo Islamskie syryjskiego miasta Kobane i udokumentował życie w nim.

Tochman jest autorem ośmiu zbiorów reportaży, które zostały przetłumaczone na wiele języków. We Włoszech ukazały się tomy "Jakbyś kamień jadła" o konsekwencjach społecznych wojny w byłej Jugosławii oraz "Dzisiaj narysujemy śmierć" na temat ludobójstwa w Rwandzie w 1994 roku. Jest współtwórcą (z Pawłem Goźlińskim i Mariuszem Szczygłem) Instytutu Reportażu w Warszawie, w którym działa.

Specjalną nagrodę Festiwalu Podróży przyznano podczas sobotniego wieczoru lekarzowi z włoskiej wyspy Lampedusa, Pietro Bartolo, który w ciągu ćwierć wieku zbadał kilkaset tysięcy migrantów i uchodźców, odebrał wiele porodów i widział setki ludzi, którzy zginęli w morzu. Doktor Bartolo zaprezentował fragmenty filmu, przedstawiającego wydobycie ciał migrantów z wraku statku. Lekarz pożegnany został owacją na stojąco.

Tochman pytany na początku spotkania, kim był Ryszard Kapuściński, powiedział ze sceny: "Był mądrym i czułym człowiekiem, wielkim polskim pisarzem". Zauważył, że autor "Cesarza" z wyjątkiem początków swej twórczości nie pisał o Polsce, ale, jak dodał, była ona mu zawsze bardzo bliska.

"Ale dzisiaj po tym, co pokazał doktor Bartolo, Kapuściński paliłby się ze wstydu za swój kraj" - stwierdził Tochman, nawiązując do sprawy przyjmowania migrantów.

Włoska nagroda imienia Ryszarda Kapuścińskiego powstała w 2012 roku z inicjatywy Festiwalu Literatury Podróży i Instytutu Polskiego w Rzymie, we współpracy z rodziną Kapuścińskiego i włoskim wydawnictwem Feltrinelli. Nagrodzeni otrzymują odlaną w brązie rzeźbę polskiego artysty Krzysztofa M. Bednarskiego.

W minionych latach laureatami nagrody zostali m.in. pisarz i reportażysta Wojciech Jagielski, włoski dziennikarz i autor słynnych reportaży Ettore Mo, brytyjski literat i historyk William Dalrymple, włoski reportażysta i pisarz Paolo Rumiz, literat, wydawca i wybitny popularyzator literatury polskiej Francesco M. Cataluccio, fotograf Ferdinando Scianna.
 
Z Rzymu Sylwia Wysocka

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic