Tomasz Różycki z Nagrodą im. Wisławy Szymborskiej za „Rękę pszczelarza”

Tomasz Różycki został laureatem 11. Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za tom poetycki „Ręka pszczelarza”. Wyniki konkursu ogłoszono w sobotę podczas uroczystej gali w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Tomasz Różycki z Nagrodą im. Wisławy Szymborskiej za „Rękę pszczelarza”

"Pisze o sobie, a jednak pisze o otaczającym świecie tu i teraz. Jest to świat pandemii i zarazy, ale również czas uchodźców oraz bezdomnych. Posługuje się i wyobraźnią, i wiedzą. Kieruje się wrażliwością oraz intuicją, ale także głęboką wiarą w sens racjonalnego poznania. Tyle tylko, że niekiedy nie wie, nie jest pewny i wówczas nie kryje tego, przyznaje się, że nie wie. Zadaje sobie pytania. Nie tylko sobie, bo przecież także innym. Bywa, że udziela odpowiedzi" - wygłosił w laudacji przed wręczeniem nagrody poeta Janusz Drzewucki.

W tym roku do konkursu wyróżniającego najlepszą książkę poetycką wydaną w roku poprzednim nominowanych było pięć tytułów - oprócz "Ręki pszczelarza", były to również: "Pustko" Macieja Bobuli, "gościć sójki" Stanisławy Kaliny Jaglarz, "Miłość" Kamili Janiak oraz "Teoria powtórzeń" Jadwigi Maliny. Książki te zostały wybrane spośród łącznie 255 zgłoszonych pozycji.

"W wierszach Różyckiego jest wszystko: kultura wysoka i margines społeczny, powaga, ironia i autoironia, poetycka sugestywność metafor i dramatyczna jednoznaczność imion ludzi, uczone aluzje i konkretność codziennych spraw w trudnych czasach. To wielka lekcja polskiej szkoły poetyckiej: stworzyć z materii cierpienia rzecz – w tym przypadku miód poezji. Pamiętając, że za słodyczą kryje się niemy lament pszczół" - napisał o zwycięskiej książce Andrea Ceccherelli, członek kapituły Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.

Tomasz Różycki (ur. w 1970 roku) – poeta i tłumacz, który nie stroni od prozy i eseistyki. Ma w dorobku dwanaście książek tłumaczonych na wiele języków. Najbardziej znanym jego dziełem jest poemat Dwanaście stacji (Nagroda im. Kościelskich). Dzisiaj jest on już członkiem jury Nagrody Fundacji im. Kościelskich, a także Nagrody Zbigniewa Herberta i szwajcarskiej Prix Jan Michalski. Jest też laureatem Nagrody im. Josifa Brodskiego przyznawanej przez „Zeszyty Literackie”, Northern California Book Awards, Nagrody im. Václava Buriana oraz finalistą prestiżowej Griffin Poetry Prize. Ostatnio wydał: Kapitan X (wiersze), Próba ognia (esej, uhonorowany tytułem Ambasador Nowej Europy przez Europejskie Centrum Solidarności) oraz Ijasz (poemat). Mieszka w Opolu.

Nagroda im. Wisławy Szymborskiej ma charakter międzynarodowy; przyznawana jest w dwóch kategoriach: co roku za książkę poetycką napisaną w języku polskim wydaną w roku poprzedzającym, a co dwa lata - za książkę tłumaczoną z języka obcego. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Wisławy Szymborskiej.

Julia Kalęba

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic