Targi książki w Mińsku bez noblistki Aleksijewicz

XXIII Międzynarodowe Targi Książki w Mińsku zostały w środę otwarte z udziałem minister informacji Białorusi Lilii Ananicz. Przewidziano ponad 200 wydarzeń, ale żadnego spotkania z ubiegłoroczną laureatką literackiej Nagrody Nobla Swietłaną Aleksijewicz.

Targi książki w Mińsku bez noblistki Aleksijewicz
fot.PAP/EPA

Targi, które potrwają do niedzieli, będą przebiegać pod hasłami 500-lecia drukarstwa na Białorusi, 30-lecia katastrofy w Czarnobylu i 25-lecia Wspólnoty Niepodległych Państw. Swoje publikacje zaprezentują wydawnictwa z 29 krajów, w tym z Polski, Ukrainy, Niemiec i Wielkiej Brytanii, która obchodzi w tym roku 400. rocznicę śmierci Williama Szekspira.

Na targi nie zaproszono Aleksijewicz, która ostro krytykuje obecne władze Białorusi i w związku z tym została oskarżona w zeszłym roku przez prezydenta Alaksandra Łukaszenkę o „wylanie wiadra pomyj na swój kraj”. Ceremonia wręczenia jej literackiej Nagrody Nobla nie była transmitowana przez białoruskie media państwowe.

Dwa lata temu Aleksijewicz zaprezentowała na targach w Mińsku swą najnowszą książkę „Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka”. Spotkanie z tworzącą po rosyjsku pisarką odbyło się na niewielkim stoisku wydawnictwa Biełkniha, gdzie mieściło się najwyżej 30-40 osób. W zgromadzonym dużo liczniej tłumie ledwo było słychać słowa pisarki, które dodatkowo zagłuszał występ zespołu na pobliskiej scenie.

Książka "Czasy secondhand..." - piąta i ostatnia część cyklu Aleksijewicz poświęconego dziedzictwu komunizmu "Głosy utopii" - została wydana przez rosyjskie wydawnictwo Wriemia. Na Białorusi jej książki nie są drukowane już od 20 lat. Wyjątkiem jest opublikowanie po białorusku książki "Czasy secondhand..." przez małe, prywatne wydawnictwo Łohwinau.

Na tegorocznych targach czytelnicy będą natomiast mogli zapoznać się z ofertą niektórych wydawnictw niezależnych na Białorusi, w tym wydawnictwa Halijafy.

Szef Halijafów Źmicier Wiszniou ocenił w Radiu Swaboda, że niezależni wydawcy nie będą prezentowani na targach w dostatecznym wymiarze, co wynika m.in. z faktu, że nie stworzyli dotąd swojego stowarzyszenia. „Mam nadzieję, że się uaktywnimy i wkrótce poważnie rozpatrzymy tę kwestię, co umożliwi intensywniejsze promowanie się na międzynarodowych targach, reklamowanie się i bronienie swoich praw” – oznajmił.

Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic