ON AIR
od 14:00 Wydział Kultury RMF Classic zapraszają: Natalia Grzeszczyk Dariusz Stańczuk

Studenckie słuchowisko na międzynarodowym festiwalu Transatlantyk

Pierwsze w Polsce słuchowisko z udziałem wykładowców i studentów zostanie wyemitowane w Poznaniu podczas festiwalu Transatlantyk. "Współczesny Kopciuszek" łamie stereotyp. "Z wykładowcami też można robić ciekawe projekty" - przekonuje PAP Life Gabriela Jelonek.

Foto: archiwum Radia Meteor

Jak przyznaje w rozmowie z PAP Life Gabriela Jelonek, reżyserka słuchowiska, pomysł pojawiał się od początku powstania Radia Meteor - studenckiej, internetowej rozgłośni Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Jednakże brakowało chętnych do realizacji projektu.

"Po premierze pierwszej książki napisanej przez dr Lissewskiego i dr Narożną 'Z akademickiego podwórka: wykładowcy o studentach', gdzie wykładowcy opisali ciekawe historyjki i anegdotki o swoich studentach, jej autorzy postanowili z nami współpracować" - opowiada Jelonek.

W słuchowisku biorą udział studenci, licealistka - członkini Radia Meteor - oraz wykładowcy. Za adaptację i reżyserię odpowiada Gabriela Jelonek, studentka pracująca w Radiu Meteor, a za realizację i produkcję dźwiękową - Magda Sobolewska. Pomysł na słuchowisko narodził się z chęci współpracy studentów z wykładowcami nie tylko podczas zajęć akademickich. "Chcieliśmy pokazać, że studenci mogą współpracować z wykładowcami nie tylko na zajęciach. W ten sposób przełamujemy stereotypy i udowadniamy, że razem można stworzyć wiele ciekawych rzeczy. Nieco ściągamy wykładowców z piedestału - oczywiście wciąż mając do nich ogromny szacunek - i wprowadzamy ich do studenckiego świata, który także jest wielobarwny i wartościowy" - tłumaczy Jelonek.

Początkowo Jelonek zajmowała się adaptacją scenariusza, aby przystosować go na potrzeby słuchowiska. Scenariusz nieznanego autora został znaleziony w Klubie Garnizonowym w Mrzeżynie i w całości napisany jest wierszem. "Dopisując wiele kwestii - np. prawie całą rolę narratora - musiałam trochę się natrudzić, aby i ta część była napisana rymem. Musiałam też wymyślić całą oprawę muzyczną i zacząć 'myśleć dźwiękiem', żeby ustalić, w którym momencie ma pojawić się odgłos kroków, lament czy brzdęk monet" - wspomina pracę nad projektem jego reżyserka.

"Współczesny Kopciuszek" to bajka osadzona w wielkomiejskiej współczesności. Słuchowisko skierowane jest zarówno do młodszego, jak i starszego słuchacza, który z pewnością wychwyci pewne anegdoty. "Słuchowisko jest zabawne, ale i trochę ironiczne. Niektóre teksty wśród naszych słuchaczy stały się wręcz kultowe. Nasza wersja bajki o Kopciuszku ma obśmiać dzisiejsze czasy, gdzie nie wszystko jest różowe, a czasami uwikłane w intrygi, politykę i pieniądze" - wyjaśnia Jelonek.

Dla Jelonek, która, na co dzień pracuje w radiu, a także jest studentką dwóch kierunków, wejście w rolę reżysera było nie lada wyzwaniem. "Tym razem role się odwróciły i to ja musiałam dawać wskazówki wykładowcom oraz prosić ich o poprawki - nie jest to codzienna sytuacja" - zauważa Jelonek i dodaje, że wykładowcy okazali się serdecznymi osobami. "Było przy tym dużo śmiechu" - przyznaje Jelonek.

Obecność na międzynarodowym festiwalu muzyki i filmu, jakim jest Transatlantyk to dla osób zaangażowanych projekt olbrzymie wyróżnienie. "Pokazuje nam to, że choć działamy w radiu studenckim, efekty naszej pracy są wartościowe i ktoś ze świata kultury je docenił, a na dodatek stwierdził, że warto nasze słuchowisko zaprezentować międzynarodowej publiczności, co jeszcze bardziej nas cieszy" - kwituje Jelonek.

Celem słuchowiska jest przełamanie stereotypu o braku współpracy studentów i wykładowców. "Chcieliśmy też rozwinąć się radiowo, bo to pierwsze słuchowisko w Radiu Meteor, a także przerysować trochę otaczający nas świat i skłonić słuchacza do refleksji" - tłumaczy Jelonek.

Prace nad słuchowiskiem trwały od stycznia 2015 roku. Jego premiera odbyła się 19 czerwca. Obecnie "Współczesnego Kopciuszka" można wysłuchać w "Łóżkotece", czyli w zbudowanym na Placu Wolności w Poznaniu kinie łóżkowym. Do 14 sierpnia codziennie o godzinie 11:00 będzie on nadawany w ramach piątej edycji festiwalu Transatlantyk w Poznaniu. (PAP Life)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic