sss

Informacje

Rozpoczął się VI Światowy Kongres Polonistów

Dodano:

Kilkuset polonistów z całej Polski oraz niemal wszystkich kontynentów rozpoczęło w środę w Katowicach obrady w ramach VI Światowego Kongresu Polonistów. Omówią kondycję współczesnej polonistyki i nakreślą perspektywy na najbliższe lata.

Będą dyskutować m.in. o nauczaniu języka polskiego jako obcego, o polskiej literaturze i jej tłumaczeniach, jej promocji, językowej i kulturowej tożsamości, badaniach językowych i komparatystycznych.

„To niezwykła okazja, by porozmawiać o stanie humanistyki, nie tylko polonistyki, nie tylko w naszym kraju. (..) Zawsze dobrze jest robić diagnozę i zastanowić się, co z tej diagnozy wynika, jakie przed nami badania, jakie kierunki badawcze" – powiedział otwierając kongres rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. Wiesław Banyś.

„Tu na pewno mamy przekonanie, że stanowimy światowe centrum. Rzadko się zdarza, że siedzimy w miejscu, które jest światowym centrum czegoś, w tym przypadku jesteśmy w światowym centrum polonistyki. (…) Nasz wspólny głos będzie miał wielkie znaczenie dla przyszłości polonistyki” – powiedział przewodniczący Komitetu Nauk o Literaturze PAN prof. Krzysztof Kłosiński.

List do uczestników kongresu skierował wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak. „Mówiąc, myśląc, czy ucząc się języka polskiego w dowolnym miejscu na świecie mentalnie odnajdujemy się w Polsce, w jej kręgu kulturowym, historycznym, semantycznym czy emocjonalnym. Język wiąże nie tylko rodaków na całym świecie, ale także przyjaciół Polski, którzy z naszym krajem łączą swoje życie zawodowe czy osobiste” – napisał wiceminister.

Przypomniał o swojej propozycji opracowania jednolitej strategii nauczania i promocji języka polskiego na świecie. Pierwsze wnioski z pracy zespołu roboczego mają być zaprezentowane podczas katowickiego kongresu.

Podczas uroczystości otwarcia kongresu wręczono też Nagrodę im. Jana Kochanowskiego – najbardziej prestiżową nagrodę dla polonisty pracującego za granicą, przyznawaną przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studiów Polonistycznych. Spośród 7 nominowanych książek autorów z Bułgarii, Francji, Kanady, Niemiec, Stanów Zjednoczonych i Włoch, jury pod przewodnictwem prof. Ryszarda Nycza wybrało książkę Joerga Schulte pt. „Jan Kochanowski i renesans europejski”.

„Książka o Janie Kochanowskim, Nagroda Kochanowskiego - to musi być konspiracja” – żartował laureat. Wspominał swój pierwszy pobyt w Warszawie wiele lat temu. „Na peronie obok czekał pociąg Kochanowski, pośpieszny. Okazało się, że pośpiesznie nic się nie udało z Janem Kochanowskim” – dodał.

„Kochanowski i renesans polski to nie tylko przedmiot badań, ale być może od samego Jana Kochanowskiego rozpoczęła się tradycja filologii polskiej - cała bardzo stara tradycja” – podkreślił Joerg Schulte.

Kongres potrwa do soboty. Przebiega pod hasłem "Polonistyka na początku XXI w. Diagnozy. Koncepcje. Perspektywy". Zaplanowano 9 spotkań panelowych, w tym z udziałem przedstawicieli 4 resortów: Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej.

 • 17:51 Rod Stewart Have I Told You Lately
 • 17:55 Robert Wright Kismet - Main Title
 • 18:01 Buena Vista Social Club Chan Chan
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 222, niedziela, 25 czerwca 2017
 • 1
  Justin Hurwitz / Benj...
  La La Land
  Another Day of Sun
 • 2
  David Arnold / Chris Cornell
  Casino Royal
  You Know My Name
 • 3
  Hans Zimmer
  Król lew
  This Land
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Copyright © 2017 RMF Classic