Informacje

Premiera książki Wojciecha Młynarskiego "Od oddechu do oddechu"

Dodano:

Najobszerniejsze dotąd wydanie wierszy i piosenek Wojciecha Młynarskiego "Od oddechu do oddechu" ukaże się 10 stycznia. "Młynarski daje mi wiele radości. Wynikającej z kunsztu formy, z międzytekstowych i międzystylowych zabaw" - napisał we wstępie prof. Jerzy Bralczyk.

Wybór wierszy i piosenek Wojciecha Młynarskiego zamieszczonych w tomie "Od oddechu do oddechu" to dotychczas najpełniejsze - choć nadal niekompletne - wydanie jego twórczości, piszą edytorzy tomu. Podstawą przedruków były tomy poezji "W co się bawić" (1983), "Róbmy swoje" (1984), "Jeszcze w zielone gramy" (1988), "Robię swoje" (1999), "Moje ulubione drzewo, czyli Młynarski obowiązkowo" (2007). Niektóre teksty, choć znane i funkcjonujące w powszechnym obiegu, nie były dotąd publikowane w żadnym z tych tomów, więc dopiero teraz mają swój pierwodruk.

"Są teksty, niewiele ich, ale może to i dobrze, które mówią do nas tak, jakbyśmy mówili sami do siebie. Gdybyśmy mogli. I wystarczy je usłyszeć, żebyśmy lepiej wiedzieli, co myślimy" - pisze we wstępie do książki prof. Jerzy Bralczyk. A dalej jeszcze dopowiada: "A jeszcze lepiej, gdy spostrzeżemy, że to, co proste, może być głębokie, że to, co cholernie zabawne, może być jednocześnie bardzo mądre. Że możliwa jest inteligencka, a nawet arystokratyczna plebejskość i że liryka i humor to mogą być dwie strony tego samego stosunku do ludzi i świata".

Taka jest właśnie poezja Wojciecha Młynarskiego, prosta i mądra, zabawna i refleksyjna. Można się o tym przekonać przy lekturze książki "Od oddechu do oddechu" zawierającej te bardziej i te mniej znane utwory Młynarskiego. Wiele z nich możemy przecież także zanucić, pamiętając ich melodie: "Jesteśmy na wczasach", "Kocham cię, życie!", "Lubię wracać tam, gdzie byłem", "W co się bawić" czy "Truskawki w Milanówku" i wiele innych. To prawdziwa uczta dla miłośników ciętej pointy.

Z wydania książki cieszy się również córka poety Agata Młynarska. Zapowiada tom na swoim facebookowym profilu: "Zaczynam od wiadomości niezwykle wzruszającej i ważnej dla naszej rodziny. 10 stycznia trafia do księgarni tom z wierszami i piosenkami Wojciecha Młynarskiego. Jednocześnie jest on zapowiedzią powstania Fundacji imienia autora. Nasz Tata, Dziadek i Pradziadek wyraził wolę, aby wspólnie z najbliższymi zapewnić przetrwanie jego twórczości. I oto pierwszy namacalny dowód, czyli książka Od oddechu do oddechu. (...) Wierzymy, że ta książka jest dla Taty zastrzykiem dobrej energii, która popłynie także od Was - czytelników. Bardzo tego potrzebuje" - napisała.

Książka Wojciecha Młynarskiego "Od oddechu do oddechu" ukazuje się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka. (PAP Life)

 • 18:51 Johannes Brahms Intermezzo in A Major: Andante teneramente
 • 19:00 Lianne La Havas, Don McLean Starry Starry Night
 • 19:04 Bartosz Chajdecki Gwizd
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 252, niedziela, 20 maja 2018
 • 1
  John Lunn
  Downton Abbey
  The Suite
 • 2
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • 3
  Sufjan Stevens
  Tamte dni, tamte noce
  The Mystery of Love
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Copyright © 2018 RMF Classic