ON AIR
od 14:00 Wydział Kultury RMF Classic zapraszają: Natalia Grzeszczyk Dariusz Stańczuk

Poeta Ryszard Krynicki odebrał tytuł honorowego obywatela Miasta Poznania

Poeta Ryszard Krynicki odebrał w piątek tytuł honorowego obywatela Miasta Poznania. Uroczystość odbyła się w poznańskim ratuszu, w trakcie uroczystej sesji rady miasta, w dzień imienin patronów Poznania – św. Piotra i Pawła.

Poeta Ryszard Krynicki odebrał tytuł honorowego obywatela Miasta Poznania
fot.PAP/Jacek Bednarczyk

Rada Miasta przyznała honorowe obywatelstwo Ryszardowi Krynickiemu „wyrażając uznanie dla wybitnego dorobku literackiego i edytorskiego oraz szacunek dla niezłomnej postawy Ryszarda Krynickiego w trudnych latach naszej historii”.

Ryszard Krynicki urodził się 28 czerwca 1943 roku w Sankt Valentin w Austrii. Jest absolwentem II Liceum Ogólnokształcącego w Gorzowie Wielkopolskim. W 1961 roku rozpoczął studia z zakresu filologii polskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W stolicy Wielkopolski spędził też większość swojego życia.

Przewodniczący Rady Miasta Poznania Grzegorz Ganowicz uzasadniając decyzję radnych o przyznaniu poecie honorowego obywatelstwa podkreślał, że Ryszard Krynicki zaliczany jest do poetów Nowej Fali, do tzw. Pokolenia 68, czyli twórców debiutujących w drugiej połowie lat 60., "dla których pokoleniowym przeżyciem stały się polityczne wydarzenia Marca'68 oraz Grudnia'70". Jest również tłumaczem i wydawcą. Pracował jako bibliotekarz w Bibliotece Kórnickiej PAN, w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu i w Bibliotece Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

Krynicki debiutował w 1964 roku w dwutygodniku mówionym "Struktury Drugie". Natomiast jego pierwszy wiersz ukazał się drukiem w 1966 roku w czasopiśmie "Nurt". W 1968 roku Krynicki wydał swój pierwszy tom poetycki zatytułowany "Pęd pogoni, pęd ucieczki".

"W latach 70. i 80. Krynicki był członkiem opozycji, związanym z działalnością podziemną. Inwigilowany przez SB, które wielokrotnie przeprowadzało w jego poznańskim mieszkaniu rewizje. W 1973 roku władze PRL udaremniły Krynickiemu wyjazd na dziesięciomiesięczne stypendium do Wiednia, które poeta otrzymał z rekomendacji Zbigniewa Herberta - laureata nagrody im. Herdera. Krynicki podpisał +List 59+, który stanowił sprzeciw wobec zmian w Konstytucji PRL. Za ten czyn został ukarany zakazem druku, który trwał od 1976 do 1980 roku. Był również współpracownikiem Komitetu Obrony Robotników" - podkreślał Ganowicz.

Krynicki jest laureatem m.in. Niezależnej Literackiej Nagrody Poetów za rok 1974, Nagrody Fundacji im. Kościelskich w 1976 roku, Nagrody Kulturalnej "Solidarności" 1989. W 2005 roku został uhonorowany srebrnym medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Odbierając tytuł Krynicki podkreślił, że czuje się ogromnie wdzięczny i wzruszony otrzymanym wyróżnieniem. Poeta zamiast przemówienia, odczytał zebranym jeden ze swoich wierszy, poświęcony pamięci 13-letniego Romka Strzałkowskiego - najmłodszej ofiary Poznańskiego Czerwca ’56.

W gronie honorowych obywateli stolicy Wielkopolski są m.in.: papież Jan Paweł II, Stefan Stuligrosz, Gerard Labuda, Margaret Thatcher, Lech Wałęsa, Tadeusz Mazowiecki i Hanna Suchocka.

W trakcie uroczystej sesji wręczono także tytuły „Zasłużonych dla Miasta Poznania”. „Najtrudniej otrzymać wyróżnienie, nagrodę we własnym mieście, więc cieszę się bardzo. Poznań jest moim miastem od urodzenia - urodziłem się w koszarach 58. Pułku Piechoty i poza pracami przymusowymi w czasie wojny w Niemczech – całe życie jestem, mieszkam i tworzę w Poznaniu” – mówił PAP jeden z laureatów tytułu „Zasłużony dla Miasta Poznania” Józef Stasiński.

Stasiński specjalizuje się medalierstwie; do tej pory zaprojektował i stworzył niemal 2 tys. medali, w tym m.in. upamiętniających wybitne postaci związane z Poznaniem i Wielkopolską. Jest także twórcą 26 medali pontyfikalnych Jana Pawła II.

Prace artysty spotkać można także na co dzień w Poznaniu. Artysta wraz ze Zbigniewem Bednarowiczem wygrał w 1954 roku konkurs na wystrój plastyczny elewacji kamieniczek Starego Rynku. Stasiński stworzył też m.in. dla poznańskiej katedry pomnik ks. kardynała Augusta Hlonda, drogę krzyżową, ołtarz Chrystusa, a także monumentalny krucyfiks mieszczący się w katedralnej krypcie arcybiskupów. Do najbardziej znanych dzieł artysty należy też Wielki Pomnik Ofiar Faszyzmu, znajdujący się w miejscu byłego obozu hitlerowskiego w Chełmnie nad Nerem. Dorobek artysty wystawiany był m.in. w Berlinie, Brnie, Lipsku, Mediolanie, Moskwie i Paryżu.

W tym roku tytułem "Zasłużony dla Miasta Poznania" uhonorowano także informatyka prof. Romana Słowińskiego, wielokrotnego reprezentanta w piłce ręcznej, trzykrotnego olimpijczyka, a później trenera Henryka Rozmiarka, kombatanta, działacza harcerskiego Zenona Wechmanna, a także Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.

Uroczysta sesja rady miasta w poznańskim ratuszu zwoływana jest co roku 29 czerwca, w dniu święta patronów Poznania, świętych Piotra i Pawła.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic