ON AIR
od 10:00 Na porządku dziennym zaprasza: Katarzyna Hnat

Pałac Czeczotki w Krakowie – miejsce spotkań czytelników i pisarzy

Do Pałacu Czeczotki w Krakowie ściągają czytelnicy i pisarze, aby uczestniczyć w trwającym od poniedziałku Festiwalu Conrada. Miłośnicy literatury spotkali się już m.in. z członkami legendarnej grupy OuLiPo oraz z Michelem Faberem, autorem „Księgi dziwnych nowych rzeczy”.

Pałac Czeczotki po raz pierwszy jest głównym miejscem festiwalowych wydarzeń. Zabytkowa kamienica na rogu ulic Wiślnej i św. Anny przez lata była siedzibą Galerii Centrum i taką w pamięci wielu pozostała. Obecnie wyremontowany budynek pełni funkcję centrum konferencyjno-bankietowego, są w nim też kawiarnia i restauracja.

„Nowa lokalizacja Festiwalu Conrada jest odpowiedzią na zainteresowanie festiwalowymi wydarzeniami w ubiegłych latach. To miejsce pomieści znacznie więcej osób” – powiedziała Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego, które jest jednym z organizatorów imprezy pod patronatem Josepha Conrada.

Odpowiedzialna za promocję festiwalu Anna Szczygieł przyznała, że spotkania z literatami i krytykami cieszą się ogromną popularnością. "Już od poniedziałku na spotkaniach z festiwalowymi gośćmi spotykamy setki czytelników, spragnionych kontaktu z dobrą literaturą. Sala jest pełna. Widzimy bardzo dużo młodych ludzi, którzy codziennie odwiedzają centrum festiwalowe i to dla nas wspaniały sygnał, że kontakt z żywą literaturą jest dla czytelników bardzo ważny, a literatura ma się dobrze" - powiedziała PAP Szczygieł.

Tegoroczny przegląd odbywa się pod hasłem „intensywność” i ma dawać okazję do żywych dyskusji nie tylko o literaturze, ale i o polityce. Oprócz tego każdy dzień festiwalu ma inny temat przewodni.

Poniedziałek upłynął pod hasłem „języki”, które kierowało uwagę w stronę możliwości wyrażania siebie i świata. O języku opowiadali m.in. członkowie legendarnej grupy literackiej OuLiPo: Marcel Benabou, Frederic Forte i Ian Monk. OuLiPo, założona przez francuskich pisarzy w 1960, dążyła do połączenia matematyki z językiem, przykładem tego jest np. haiku tworzone z wykorzystaniem algebry.Motywem drugiego dnia festiwalu były „wiary-niewiary”, rozpatrywane głównie w kontekście społecznym. We wtorek zainteresowani spotkali się z Michele Faberem, pisarzem holendersko-australijsko-szkockim, autorem „Księgi dziwnych nowych rzeczy” oraz Idą Linde, autorką książek „Poleciały w kosmos” i „Jeśli o tobie zapomnę, stanę się kimś innym”. Odbyły się również m.in. lekcja czytania z literaturoznawcą i tłumaczem Tomaszem Swobodą oraz dyskusja „W Polsce, czyli gdzie?”

W środowym programie festiwalu jest spotkanie z rodziną Peszków – Jan, Maria i Błażej opowiedzą, w jaki sposób emocje wpływają na sztukę. Z czytelnikami spotka się też Colm Toibin, jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy irlandzkich, wymieniony na liście 300 najważniejszych brytyjskich intelektualistów opublikowanej w 2011 przez tygodnik „The Observer”. Autor opowie publiczności o trudnych emocjach, które przenikają do jego literatury i ją kształtują.

Wśród kolejnych atrakcji festiwalu jest m.in. spotkanie (czwartek) z Gezą Roehrigiem, odtwórcą głównej roli w nagrodzonym Oscarem filmie „Syn Szawła”; wieczór (piątek) z Samarą Yazbek, syryjską pisarką, autorką dokumentu o wojnie w Syrii „Przeprawa. Moja podróż do pękniętego serca Syrii”.

Wyjątkowo atrakcyjnie zapowiada się sobota. W tym dniu, który upłynie pod hasłem „zmysły”, będzie okazja do rozmów z Michaelem Cunninghamem, autorem „Godzin”; Richardem Flanaganem, twórcą powieści „Ścieżki północy” oraz z Eleanor Catton, autorką „Wszystkiego, co lśni”. Pisarze ci, nagradzani prestiżowymi nagrodami literackimi, takimi jak Pulitzer czy Nagroda Bookera, opowiadać będą o doświadczeniu zmysłowości i o tym, jak ono przenika do prozy.

Program festiwalu wypełniają także projekcje filmowe w Kinie Pod Baranami oraz – w Cafe Szafe – spotkania z nominowanymi do Nagrody Conrada, którą w niedzielę, w ostatni dzień imprezy, w ICE Kraków otrzyma najlepszy debiutujący pisarz, wybrany przez czytelników głosujących za pośrednictwem strony internetowej festiwalu.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic