Najlepsi filmowcy LIM zakończyli warsztaty w Przegorzałach

Reżyserzy 16 międzynarodowych projektów pracowali nad swoimi autorskimi scenariuszami w krakowskich Przegorzałach. Podczas sesji plenarnych rozmawiali o swoich pomysłach, ale i wątpliwościach. Eksperci przez kilka warsztatowych dni doradzali i podpowiadali z czego zrezygnować, aby scenariusz odniósł sukces. To pierwsze spotkanie reprezentantów 20 krajów podczas tegorocznej edycji LIM – Less is More.

Najlepsi filmowcy LIM zakończyli warsztaty w Przegorzałach
fot.Robert Słuszniak

18 autorów scenariuszy i 12 Development Angels zostało wyłonionych w trzeciej już edycji LIM – Less is More. Zostali wybrani spośród 330 zgłoszeń, które napłynęły z 76 krajów. Wśród nich troje uczestników z Polski: Michał Bielawski z projektem „Accidents”/ ”Wypadki” oraz dwoje Development Angels Joanna Solecka i Michał Oleszczyk.

Przegorzały to miejsce pierwszego z trzech warsztatów, które przygotowano dla wszystkich uczestników. Miejsce wybrane nie bez przyczyny. Ma być z dala od miejskiego zgiełku i blisko natury, by jak mówią twórcy LIM – ma otworzyć umysły filmowców. A otwierać je i pobudzać kreatywnie mają tutorzy. Wśród nich dyrektor programowy LIM-u – Antoine Le Bos, który jest autorem i współautorem ponad 25 scenariuszy filmów fabularnych. W 2006 roku założył Le Groupe Ouest, która z czasem stała się najważniejszą we Francji instytucją kształcącą scenarzystów. Od 2007 r. regularnie współpracuje z Torino Film Lab. Pierre Hodgson – Brytyjczyk zamieszkały we Francji z wieloletnim doświadczeniem w produkcji filmowej oraz w pisaniu scenariuszy. Sygnowane przez niego projekty wielokrotnie trafiały do prestiżowych selekcji festiwalowych. Doświadczony wykładowca i konsultant scenariuszowy. Gwiazda kina i scenopisarstwa, twórca rumuńskiej nowej fali - Razvan Radulescu Jego filmografia obejmuje m.in.: „The Death of Mr Lăzărescu” (2005) w reż. C. Puiu; “Tuesday After Christmas” (2009) reż. R. Muntean. Jako konsultant pracował m.in. przy filmie „4 Months, 3 Weeks, 2 Days” w reż. C. Mungiu (2007). Yann Apperry to pisarz dzielący życie między Francję, Niemcy i USA. Laureat wielu nagród literackich, m.in. Nagrody Goncourtów. Autor sztuk teatralnych wystawianych w Théâtre du Gymnase i Théâtre National de Chaillot, the Petit Odéon. Pracuje również jako librecista operowy i scenarzysta filmowy. Listę tutorów zamyka Claire Barré - francuska scenarzystka i pisarka, z wykształcenia również aktorka. Na co dzień wykłada scenariopsarstwo na La Fémis w Paryżu.

Wykładowcy spotykają się z uczestnikami warsztatów podczas sesji grupowych, ale także podczas rozmów oko w oko. To moment, by poradzić się ekspertów i zadać wszystkie pytania, które nasuwają jakiekolwiek wątpliwości. LIM – Less is More pomaga wdrożyć scenariusz w życie. Najlepszym tego dowodem są dwie produkcje. Pierwsza to „The Paths of My Father” w reżyserii Mauricio Osaki – uczestnika LIM w 2017 roku, który koprodukuje Aneta Zagórska, również uczestniczka LIM w 2017 roku. Właśnie zakończyły się zdjęcia do produkcji tego filmu. Na etapie postprodukcji są już „Maryjki” rozwijane przez Darię Woszek i Aleksandrę Świerk w ramach LIM-u w 2018 roku.

LIM – Less is More  to europejska platforma pomagająca w tworzeniu profesjonalnych scenariuszy niskobudżetowych projektów filmowych, wspierana przez unijny program Kreatywna Europa. Pozwala wyłonić najlepszych piszących reżyserów, producentów filmowych, konsultantów scenariuszowych i specjalistów ds. developmentu, którzy są zainteresowani procesem pracy nad scenariuszem w sytuacji, gdy ich budżet jest znacznie ograniczony.

Celem programu jest zgromadzenie najlepszych przedstawicieli nowego pokolenia filmowców, którzy dzięki LIM nabierają nowego rozmachu. Najlepszą charakterystyką programu jest zdanie Igora Strawińskiego: Im więcej ograniczeń w sztuce, tym bardziej jest wolna.

www: http://www.lim-lessismore.eu/
Facebook: https://www.facebook.com/LimProgramme/
Twitter: https://twitter.com/LimProgramme
Instagram: https://www.instagram.com/limprogramme/

Zdjęcia: Robert Słuszniak dla KBF

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic