Dobrze się myśli literaturą - rozmawiamy z prof. Ryszardem Koziołkiem!

Na jednym z budynków Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach przykuwa uwagę duży napis: Wróć do rozmowy. Zaledwie kilka metrów dalej spotykam się ze znakomitym literaturoznawcą, autorem wydanej właśnie książki „Dobrze się myśli literaturą”. Jak traktować ostatnie wyniki badań, z których wynika, że tylko co trzeci z nas przeczytał w ostatni roku jakąś książkę…? Szukam sposobów, żeby temu zaprzeczyć, może badania były tendencyjne? – mówi mi, puszczając oko, Ryszard Koziołek, jeden z wielu czytających Polaków, który przekonuje, że literatura jest nam niezbędna. Bo kiedy się czyta, to się po prostu lepiej myśli, a tej funkcji obyśmy nigdy nie chcieli w sobie wyłączyć.

Posłuchajcie naszego wielkanocnego spotkania. Zapraszam, Magda Miśka-Jackowska.

posłuchaj Koziołek

„Dobrze się myśli literaturą” to zbiór esejów o praktykowaniu wiary w literaturę, rozumianą jako konieczność mówiącego człowieka. Ryszard Koziołek przekonuje, że ilekroć próbujemy coś wyjaśnić, porozumieć się z innym lub wyrazić własne emocje, jesteśmy skazani na literaturę. Czynimy to również bez lektury, ale – jak przekonuje autor – czytanie ulepsza nasze myślenie i mowę.

W myśleniu literaturą autor sięga do twórczości klasyków – jak Prus, Kraszewski, Sienkiewicz, Przybyszewska czy Mrożek – oraz pisarzy współczesnych – Springera, Stasiuka, Pilcha czy Karpowicza. Życiorysy są dla niego równie ważne, jak fikcje, jeśli tylko pozwalają myśli ruszyć z miejsca i ćwiczyć się w wyrażaniu i opowiadaniu świata.

Eseje Ryszarda Koziołka to także głos w sprawie przywrócenia literaturze należnego jej miejsca, które ostatnimi czasy osłabiły media wizualne. Autor udowadnia, że dla człowieka nie ma lepszego programu symulacyjnego do trenowania wyobraźni, mowy i myślenia niż literatura.

Publikacja dofinansowana przez Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic