ON AIR
od 07:00 Śniadanie Mistrzów zaprasza: Łukasz Wojtusik

Czesi i Szwedzi kopiują akcję Cała Polska Czyta Dzieciom

XVI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom organizowany przez Fundację "ABCXXI - Cała Polska Czyta Dzieciom startuje w sobotę pod hasłem "Czytanie zbliża". "Ta kampania stała się częścią naszej świadomości" - mówi jej pomysłodawczyni Irena Koźmińska.

Czesi i Szwedzi kopiują akcję Cała Polska Czyta Dzieciom

Centralna Inauguracja XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom i III Nocy Bibliotek odbędzie się 3 czerwca w Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI, przy ul. Tynieckiej 40 w Warszawie. Tydzień Czytania Dzieciom potrwa do 10 czerwca.

Tradycyjnie już to święto rozpocznie się wspólnym czytaniem "Lokomotywy" Juliana Tuwima. W imprezie udział wezmą ambasadorzy kampanii "Cała Polska czyta dzieciom": Teresa Lipowska i Grzegorz Kasdepke, a także przyjaciele kampanii czytania - Dorota Koman, Małgorzata Ostrowska-Królikowska i Michał Rusinek, którzy zostaną tego dnia pasowani na ambasadorów.



O przebiegu akcji opowiada PAP Life Irena Koźmińska, prezes Fundacji ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom i pomysłodawczyni akcji.

"Po tych 16 latach możemy powiedzieć, że ta kampania stała się częścią naszej świadomości. Wszyscy znają kampanię, wszyscy o niej słyszeli. Okazało się, że gimnazjaliści, a więc równolatki naszej kampanii, w badaniach wspominali, że rodzice im czytali. Bardzo by się przydało, żeby teraz młodzi rodzice, też się przekonali do akcji" - Mówi PAP Life Koźmińska.

Prezes Fundacji ABCXXI - Cała Polska Czyta Dzieciom podkreśla korzyści, jakie wynikają z regularnego czytania dzieciom. "To jest najbardziej skuteczny sposób, by wychować czytelnika. Nie żadne pojedyncze fajerwerki, ale codzienne czytanie: w przedszkolach, szkołach, w domach. My mamy w tej chwili ok. 10 tys. liderów i koordynatorów kampanii czytania. To są głównie nauczyciele, bibliotekarze, osoby z domów kultury, czasami osoby prywatne. I te osoby po prostu codziennie pracują, żeby tę wiedzę i świadomość budować w swoich lokalnych społecznościach. Mamy ponad 3,5 tys. czytających szkół i ponad 3600 czytających przedszkoli. Te placówki zadeklarowały, że tam się odbywa codzienne czytanie dzieciom" - mówi Koźmińska.

Pożytki z czytania są nie do przecenienia, uważa inicjatorka akcji. "Z naszych badań i z badań przeprowadzonych na świecie, wynika, że jeżeli się czyta dzieciom, one wyrastają na ludzi mądrych, szczęśliwych a nawet żyjących dłużej, ponieważ w życiu podejmują mądrzejsze decyzje" - dodaje Koźmińska.

Jak się okazuje, sukcesem akcji jest także hasło "Cała Polska Czyta Dzieciom", rozpoznawalne i nośne. Sama akcja jest już kopiowana i rozpowszechniana w innych krajach. "Mamy już przyjaciół i partnerów w Czechach Cele Cesko cte detem, na Słowacji Cele Slovensko cita detiom, na Litwie, na Ukrainie. Słyszałam podczas targów książki, że minister kultury Szwecji chce wprowadzić program Cała Szwecja czyta dzieciom" - wyjawia Koźmińska.

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom od 16 lat mobilizuje do aktywnych działań na rzecz czytelnictwa tysiące wolontariuszy - liderów i koordynatorów kampanii czytania. W kampanię włączają się oczywiście także placówki edukacyjne i kulturalne oraz instytucje w całym kraju. W wielu miejscowościach Tydzień Czytania Dzieciom jest od lat stałym i ważnym wydarzeniem kulturalnym. Często jest wiązane z imprezami czytelniczymi, bajkowymi paradami i festynami. Organizowane są spotkania z autorami książek, konkursy literackie i plastyczne związane z literaturą dziecięcą. W tym roku w organizację wydarzeń w ramach XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom włączyło się ponad 10 tys. wolontariuszy kampanii czytania z ok. 3500 miast i miejscowości. (PAP Life)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic