Zdobywczyni Złotego Globu nie jest już „dumą”, ale „zdrajczynią” Chin

Urodzona w Pekinie Chloé Zhao przed tygodniem otrzymała Złoty Glob za reżyserię amerykańskiego filmu drogi „Nomadland”. Jest pierwszą w historii Azjatką, która sięgnęła po tę prestiżową nagrodę. Po sukcesie chińskie media wpadły w krótkotrwałą euforię. Teraz wytykają reżyserce brak lojalności wobec kraju, z którego się wywodzi.

Zdobywczyni Złotego Globu nie jest już „dumą”, ale „zdrajczynią” Chin
Chloe Zhao /fot.PAP/EPA/ETIENNE LAURENT

Burza rozpętała się po tym, jak użytkownicy platformy Weibo (chińskiego odpowiednika Twittera) zaczęli cytować jej archiwalne wypowiedzi, jakoby krytyczne wobec Państwa Środka. W 2013 roku w wywiadzie dla magazynu „Filmmaker” (kwartalnika poświęconemu kinu niezależnemu), reżyserka wyznała, że wychowywała się w „miejscu, gdzie kłamstwa są powszechne”, dlatego zbuntowała się przeciwko swojej rodzinie i ojczyźnie. Później podkreślała, że w Stanach Zjednoczonych czuje się outsiderką, nieobciążoną i nieograniczaną przez „starożytną kulturę” czy historię.

Tyle wystarczyło, by media społecznościowe w Chinach szybko wypełniły się postami kwestionującymi patriotyzm Chloé Zhao, a w rządowej gazecie „Global Times” – która kilka dni wcześniej wychwalała ją jako „dumę Chin” - zauważono, że „wygłaszała kontrowersyjne komentarze”.

Znacznie to komplikuje promowanie filmu w rodzimym kraju Zhao. „Nomadland” powinien trafić do chińskich kin 23 kwietnia, o czym tuż po ceremonii wręczenia Złotych Globów 2021 poinformowała wspierana przez chińskie władze organizacja National Alliance of Arthouse Cinemas. Jak donosi magazyn „Variety”, data premiery i informacje o filmie zostały jednak usunięte z głównych internetowych platform i aplikacji, oferujących bilety. Według „New York Timesa” film będzie wyświetlany w Chinach, ale bez rozgłosu – z powodu wzmagających się w tym kraju „nastrojów nacjonalistycznych”.

Chloé Zhao wyjechała z Chin, gdy miała 15 lat. Rodzice byli dobrze sytuowani, więc wysłali ją do londyńskiej szkoły z internatem. W wieku 18 lat wyemigrowała do Los Angeles, by spełnić swoje marzenie - poznać Stany Zjednoczone. Po skończeniu liceum studiowała nauki polityczne w Mount Holyoke College, gdzie uzyskała tytuł licencjata, a następnie produkcję filmową w New York University Tisch School of the Arts.

„Nomadland” to dopiero trzeci film fabularny tej artystki. Traktuje o ludziach, którzy w USA nie potrafią znaleźć dla siebie miejsca, zakorzenić się. Przemierzają kraj wzdłuż i w poprzek. Nie czują przynależności do konkretnego miejsca, trochę jak pionierzy z epoki Dzikiego Zachodu. Tyle że zamiast konnymi wozami, podróżują kamperami. Film powstał na podstawie książki Jessiki Bruder „Nomadland. W drodze za pracą”. (PAP Life)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic