ON AIR
od 07:00 Śniadanie Mistrzów zaprasza: Łukasz Wojtusik

Wystawa „Nowy poczet władców Polski. Świerzy kontra Matejko” we Wrocławiu

49 kolorowych portretów władców Polski autorstwa Waldemara Świerzego w zestawieniu z 42 rysunkami Jana Matejki można od wtorku obejrzeć na wystawie we Wrocławiu. Organizatorzy podkreślili, że ekspozycja obok waloru malarskiego ma charakter edukacyjny.

„Chodziło o pokazanie królów jako ludzi z krwi i kości, jako postaci barwnych, pełnych emocji, ale też i słabości. Dzięki temu taka wystawa może zaciekawić młodych odbiorców i mieć walor edukacyjny. Liczę, że wzbudzi zainteresowanie samą historią” - powiedział pomysłodawca namalowania barwnych portretów władców Polski plastyk Andrzej Pągowski na konferencji prasowej w poniedziałek.

Dodał, że postanowił namówić autora portretów Waldemara Świerzego do namalowania nowego pocztu władców Polski, gdy zdał sobie sprawę, iż „czarno-biała, rysunkowa wizja Matejki zdominowała nawet wyobraźnię osób wykształconych, w tym wielu plastyków”.

„Zadzwoniłem do 50 moich znajomych i niemal wszyscy potwierdzili, że to rysunki Matejki są podstawą ich wyobrażeń o naszych władcach. Dlatego postanowiłem przekonać prof. Świerzego, by namalował poczet w kontrze do tamtej wizji” - powiedział Pągowski.

Autor tekstów do portretów historyk Marek Klata podkreślił, że Matejko pominął kilku władców z różnych powodów.

„Matejko rysował z myślą +ku pokrzepieniu serc+, zatem pomijał tych, których uważał za np. drani lub łotrów. Z tego powodu nie narysował choćby Bezpryma, uważanego za psychopatycznego mordercę. W nowym poczcie jest 49 władców, w tym siedmiu pominiętych przez Matejkę” - dodał Klata.

„Nowy poczet władców Polski” został zaprezentowany publicznie po raz pierwszy na Zamku Królewskim w Warszawie w 2015 r. W 2016 r. został pokazany w Gdańsku.

Wystawa „Nowy poczet władców Polski. Świerzy kontra Matejko” w Muzeum Miejskim Wrocławia będzie czynna w Pałacu Królewskim od 8 sierpnia do 15 listopada. Oryginały malarskich portretów Świerzego można na niej porównać z reprodukcjami 42 narysowanych ołówkiem portretów Matejki. Została tez rozbudowana o inne akcenty.

Ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu wypożyczono też kilka oryginalnych rysunków władców autorstwa Matejki. Dodatkowo w części edukacyjnej można zapoznać się z kolekcjami monet, banknotów, znaczków pocztowych i kopert wykorzystujących wizerunki władców Polski.

Ekspozycja została uzupełniona też o eksponaty ze zbiorów Muzeum Miejskiego Wrocławia: medale z wizerunkami władców Polski autorstwa Jana Filipa Holzhaussera i Jana Jakuba Reichla, wizerunki książąt i królów Polski według Walerego Eliasza Radzikowskiego i o litografie Pocztu Królów Polskich – wydany w Wiedniu w 1893 r. zbiór portretów historycznych Jana Matejki z komentarzami historycznymi.

Waldemar Świerzy tworzył portrety polskich królów i książąt w latach 2004-13. Był jednym z najbardziej rozpoznawanych grafików w Polsce i na świecie, współtwórcą słynnej Polskiej Szkoły Plakatu; najwybitniejszym twórcą portretów Polaków w ostatnich latach, mającym w swoim dorobku portrety znanych aktorów i reżyserów, a także papieża Jana Pawła II, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Sienkiewicza, Marii Curie Skłodowskiej oraz wspaniałą serię „Giganci Jazzu”. Był profesorem w Akademiach Sztuk Pięknych w Poznaniu i Warszawie. Zmarł w wieku 82 lat w 2013 r w Warszawie.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic