Wystawa Kuby Pierzchały w Galerii Pauza

Czym jest dla nas sieć? Wirtualną rzeczywistością, a może równoprawnym elementem tej namacalnej? Czy żyjemy z nią, czy w niej? Czy jesteśmy wolni od iluzji cyberprzestrzeni czy daliśmy się jej pochłonąć?

Już 17 marca o godz. 18:00 w Galerii Pauza w Krakowie (ul. Stolarska 5/3) odbędzie się wernisaż wystawy Kuby Pierzchały pt. IoT. Wystawa potrwa od 18 marca do 24 kwietnia, a w czasie jej trwania odbędzie się szereg wydarzeń towarzyszących, skoncentrowanych wokół zagadnienia poruszanego przez artystę – fenomenu Internetu Rzeczy.

Będzie to już druga wystawa artysty zrealizowana we współpracy z Fundacją Pauza. Pierwsza – zatytułowana poŚWIATY – zaprezentowana została w roku 2009 w przestrzeni Pauzy w dawnej, kultowej już lokalizacji przy ul. Floriańskiej.
Prezentowane na najnowszej wystawie Kuby Pierzchały prace stanowią kolejną próbę zmierzenia się fotografa z fenomenem Internetu Rzeczy. Za pojęciem tym kryje się koncepcja, według której urządzenia elektroniczne gromadzą, przetwarzają i wymieniają między sobą dane, czyli komunikują się, niezależnie od człowieka. Podjęta przez fotografa próba to nie tylko eksploracja i analiza technologicznego fenomenu, ale także refleksja nad doświadczeniem człowieka w kontakcie z technologią.

„W nich [ekranach] możemy zobaczyć rzeczywistość znajomą, choć sztuczną, pozorną. Przyglądając się zawieszonym w przestrzeni ekranom, łatwo stracić orientację. Wszak odbita w nich rzeczywistość jest łudząco podobna do tej, na którą patrzymy okiem nieuzbrojonym w smartfon czy tablet. Skupiając na urządzeniach całą naszą aktywność w ciągu dnia, stajemy się immanentną częścią ich świata. Poza nimi nie istniejemy, bez nich jesteśmy bezradni. Powoli zaczynamy żyć nie z ekranami, lecz wobec ekranów.” – stwierdza artysta w swoim komentarzu do prezentowanych prac.|

Na ekspozycję IoT składa się dziesięć fotografii, które artysta edytował w programie graficznym, dodając na kolejnych warstwach zdjęcia poszczególne, prostokątne elementy, finalnie tworzące chmurę matryc. Widoczne na nich fragmenty oryginalnej fotografii poddane zostały transformacji i edycji tonalnej, tak aby osiągnąć efekt załamania światła.

Kuba Pierzchała
IoT
18.03 – 24.04.2017
wernisaż: 17.03.2017, godz. 18.00
Galeria Pauza
ul. Stolarska 5/3
Kraków
www.pauza.pl / www.facebook.com/GaleriaPauza

Szacuje się, iż w 2020 roku ilość urządzeń dysponujących autonomicznym dostępem do sieci osiągnie 30 miliardów. To cztery razy więcej niż wyniesie populacja świata w tym samym czasie.

Wraz z rozwojem społeczeństwa cyfrowego, dla którego sieć przestała być jedynie wirtualną przestrzenią, a stała się integralnym i równoprawnym elementem fizycznej rzeczywistości, urządzenia elektroniczne zmieniły swój status z przedmiotowego na podmiotowy Wyewoluowały one w inteligentne byty komunikujące się ze sobą niezależnie od człowieka. Tym samym powstał fenomen jakim jest Internet Rzeczy.

Projekt IoT stanowi moją kolejną próbę zmierzenia się z tym fascynującym pojęciem, które to na własne potrzeby upraszczam i wyobrażam sobie jako chmurę ekranów – komputerów, telefonów, tabletów czy telewizorów smart – funkcjonujących w gęstej sieci samodzielnie komunikujących się ze sobą urządzeń.

W poprzednim cyklu, za pomocą autorskiej techniki contact-print-screen, wykorzystującej ekrany LCD jako źródło światła dla fotografii stykowych, stworzyłem przestrzenną instalację, w której obraz fotograficzny rozbity został na setki elementów. Chmura obrazów po zawieszeniu na ażurowej konstrukcji miała pozwolić na odczytanie zarysu sfotografowanego przedmiotu – brokułu, jako naturalnego fraktala symbolizującego niekończącą się multiplikację w rosnącym organizmie Internetu. Eksperyment ten pokazał, że ilość poszczególnych części, na które rozbity został obraz uniemożliwiła odczytanie jego istoty oraz zakłóciła nasz odbiór rzeczywistości.

W przeciwieństwie do poprzedniego projektu, gdzie moja uwaga skupiona była na samych urządzeniach i fizycznym zapisie emitowanego przez nie światła, na zdjęciach prezentowanych w Galerii Pauza ich obecność jest umowna i ograniczona do standardowego wymiaru tabletu. Widzimy jedynie geometryczną chmurę matryc cyfrowych wyświetlaczy zawieszoną w anonimowych przestrzeniach. Przewrotnie, mimo iż refleksja ta dotyczy doświadczenia człowieka w kontakcie z technologią, to one – nieodłączne ekrany, stanowią jego jedyne widmo.

Na zdjęciach z Galerii Pauza chmurę obrazów tworzyłem w programie graficznym, edytując w nim zdjęcie przestrzeni poprzez dodawanie na kolejnych warstwach poszczególnych, prostokątnych elementów. Na ich podstawie tworzyłem matryce – maski, w których widoczne są fragmenty oryginalnego zdjęcia poddane transformacji i edycji tonalnej, symulujące załamanie światła w szkle lub odbicie w lustrze.

W nich – matrycach – możemy zobaczyć rzeczywistość znajomą, choć sztuczną, pozorną. Przyglądając się zawieszonym w przestrzeni ekranom, łatwo stracić orientację. Wszak odbita w nich rzeczywistość jest łudząco podobna do tej, na którą patrzymy okiem nieuzbrojonym w smartfon czy tablet. Skupiając na urządzeniach całą naszą aktywność w ciągu dnia, stajemy się immanentną częścią ich świata. Poza nimi nie istniejemy, bez nich jesteśmy bezradni. Powoli zaczynamy żyć nie z ekranami, lecz wobec ekranów.

Kuba Pierzchała

Kuba Pierzchała – fotograf i grafik, urodzony w Krakowie i na stałe związany z tym miastem. Absolwent Wydziału Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Laureat Stypendium Twórczego Miasta Krakowa. Uczestnik wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych. Od 2005 roku prowadzi zajęcia z fotografii na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. W pracy twórczej obserwuje wpływ cywilizacji i współczesnej technologii na człowieka.

www.kubapierzchala.com

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic