Informacje

Wystawa Andrzeja Pilichowskiego-Ragno w Galerii Pauza w Krakowie!

Dodano:

Już 22 września o godzinie 19.00 w Galerii Pauza w Krakowie (ul. Stolarska 5/3) odbędzie się wernisaż wystawy Andrzeja Pilichowskiego-Ragno pt. City Landscapes. Ekspozycję oglądać będzie można od 23 września do 31 października 2017 r. Wystawa City Landscapes w krakowskiej Galerii Pauza stanowi jedynie wycinek z całości projektu, który tworzony jest przez Andrzeja Pilichowskiego-Ragno od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku aż do dziś. Ta imponująca konsekwencja wynika z trybu pracy narzuconego sobie przez artystę – jego cykle nie składają się na odrębne projekty, lecz stanowią jeden wielki cykl koncentrujący się wokół pojęć takich jak krajobraz miejski oraz miejsce człowieka w tym krajobrazie.

Twórczość Andrzeja Pilichowskiego-Ragno sytuuje się na pograniczu fotografii humanistycznej i street photography. Autor świadomie nawiązuje do tradycji XX wiecznej fotografii klasycznej, zachowując jednak własne, indywidualne spojrzenie.
Fotografie należące do projektu City Landscapes wykonane zostały podczas podróży artysty po między innymi Włoszech, Belgii, Austrii, Hiszpanii, Czechach i oczywiście Polsce. Ukazują one krajobraz fragmentaryczny, wyłaniający się z chaosu i nieobliczalności tkanki miejskiej, wyjęty z ram konkretnego obszaru i zawieszony poza czasem. Autor, przeciwstawiając się idei miasta idealnego, stara się zaprezentować głównie to, co marginalne, często migawkowe, niezauważalne i pomijane. Jednocześnie uwiecznione na kliszy urywki rzeczywistości, mimo iż przedstawiają krajobraz różnych miast, formują się w jedną całość – tworzą coś na kształt puzzli, które układać możemy w nieskończenie wiele konfiguracji.

„Interesuje mnie tu przede wszystkim nieewidentna, surrealistyczna strona przestrzeni miejskiej, można powiedzieć – swego rodzaju miasto w mieście, czasami bardziej ukryte przed obserwatorem, czasami bardzo jawne. Te fotografie nie opowiadają jakiejś konkretnej historii – myślę, że są bardziej przestrzenią, w której odbiorca sam tworzy sensy, otwiera się na budowanie swoich własnych interpretacji. To, co mnie interesuje w samej fotografii najbardziej i to, co uważam za swoisty fenomen, to jej możliwość wyjścia poza realizm za pomocą realistycznego obrazowania i realistycznych środków. Pejzaże miasta są w tym kontekście  również  pytaniem o ten aspekt fotografii. ” – stwierdza artysta.

Projekt City Landscapes wystawiany był między innymi w krakowskiej Galerii ZPAF, a publikacja o nim ukazała się na portalu „Lensculture”. Pokaz zaprezentowany w Galerii Pauza będzie kontynuacją dotychczasowej pracy fotografa nad tym wieloletnim cyklem. Podczas wystawy eksponowane będą czarno-białe fotografie wykonane w latach 2016 – 2017, wyselekcjonowane spośród rozległego archiwum artysty.

Andrzej Pilichowski-Ragno
City Landscapes
23.09 – 31.10.2017
Wernisaż wystawy: 22.09.2017, godz. 19.00
Galeria Pauza
ul. Stolarska 5/3
Kraków
www.facebook.com/GaleriaPauza
wstęp na wystawę wolny

 • 16:37 Mychael Danna Hold Me, I'm Falling
 • 16:43 Quincy Jones Soul Bossa Nova
 • 16:47 Madeleine Peyroux The Summer Wind
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 255, niedziela, 17 czerwca 2018
 • 1
  Bartosz Chajdecki
  Kruk. Szepty słychać po zmroku
  temat
 • 2
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • 3
  Sixto Rodriguez
  Sugar Man
  Sugar Man
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2018 RMF Classic