Wonder Woman, czyli udany miks mitologii i feminizmu

W historii Wonder Woman odnajdziemy wiele ciekawych nawiązań do historii i inspiracji współczesnością. Z jednej strony jest w niej wyraźnie dostrzegalny duch współczesnego feminizmu, z drugiej zaś wiele mitologicznych wpływów. O tę złożoność postaci, która stała się bohaterką wielu filmowych odsłon, zadbał psycholog William Moulton Marston (znany z prac nad udoskonaleniem skuteczności wariografu).

Wonder Woman, czyli udany miks mitologii i feminizmu
"Wonder Woman" 2017/fot.PAP/Photoshot

W lutym swoją polską premierę będzie miała kolejna odsłona przygód superbohaterki Wonder Woman. Jej oryginalna postać komiksowa pojawiła się w Stanach w 1941 roku, jednak jej korzenie sięgają znacznie dalej.

Marston chciał stworzyć bohaterkę, której orężem byłyby prawda i miłość, a nie brutalna siła. Do stworzenie jej postaci wykorzystał całą wiedzę, jaką zdobył, jako psycholog podczas wielu lat bezowocnej pracy nad wykrywaczem kłamstw. Wychodził bowiem z założenia, popartego wieloletnimi badaniami, że kobiety nie tylko są w stanie dorównać mężczyznom, ale też, że są bardziej szczere i niezawodne od mężczyzn. Nie bez wpływu była również żona psychologa, Elizabeth Holloway, która uchodziła za niezwykle wyzwoloną kobietę (para żyła wspólnie z kochanką męża, Olive Byrne)i to ona miała zasugerować, że bohaterką komiksu powinna być kobieta.

Jak więc, z tego nowoczesnego pochodzenia, w "życiorys" Wonder Woman została wmieszana historia z czasów starożytnych? Prawdopodobnie bohaterka komiksu została stworzona jako Amazonka z powodu ówczesnych ideałów feministycznych. Według Jill Lepore z "New Yorkera", feminizm z początku XX wieku był zafascynowany ideą starożytnego matriarchalnego społeczeństwa. A ponieważ nie ma lepiej znanego przykładu starożytnego, matriarchalnego społeczeństwa niż Amazonki, wydawały się one naturalnie pasować do Wonder Woman. Ale greckie połączenia nie kończą się na Amazonkach.

Wiedza Marstona na temat mitologii greckiej była rozległa, a jego umiejętność włączenia jej do nowej formy była naprawdę niezwykła. Wykorzystał on róg obfitości greckiej mitologii, łącząc historie ze źródeł tak różnorodnych, jak mity Pandory, Odyseusza, Amazonek splatając je w jedną historię. Matką Wonder Woman jest Hippolyta, królowa Amazonek, która również pełniła tę samą rolę w mitologii greckiej. Ale jedną dużą różnicą między mitologią grecką a komiksami DC jest to, że Hippolyta z greckiego mitu nigdy nie miał córki. W komiksach jej córką jest oczywiście Diana, Wonder Woman. I chociaż Diana to imię rzymskiej bogini łowów - której greckim odpowiednikiem jest Artemida - Wonder Woman nie jest w interpretacją tej postaci.

Historia Wonder Woman jest niezaprzeczalnie spleciona z historiami greckiego mitu, ale sama Wonder Woman nie jest oparta na greckiej bogini. Została stworzona, by być ucieleśnieniem feminizmu w XX wieku i kontynuuje tę walkę aż do XXI wieku.

(BBC/ Observer/Bustle) (PAP Life)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic