W sobotę rusza 24-godzinny festiwal „Spoiwa Kultury”

Wspólne śniadanie na łące przy Teatrze Kana oraz spektakle dla dzieci rozpoczną 18. edycję „Spoiw Kultury” w Szczecinie. W ciągu 24 godzin trwania festiwalu publiczność będzie mogła wziąć udział w ponad 30 wydarzeniach m.in. w spektaklach, koncertach i warsztatach.

„Postanowiliśmy zrobić festiwal sąsiedzki; na nasze artystyczne święto zaprosiliśmy ludzi, którzy mają potrzebę bliskości i chcą się z nami spotkać” - powiedziała w rozmowie z PAP Marta Poniatowska z Teatru Kana, który organizuje „Spoiwa Kultury”.

„Wydarzenia będą budowane wokół przestrzeni integracyjnych: jurty, stołu, łąki, najbliższej sąsiedzkiej ulicy czy pobliskiego placu, który pełni funkcje publiczne. Festiwalowym sercem będzie Teatr Kana” - dodała.

„W sobotę po południu zapraszamy na posiadówkę przy 15 metrowym stole, który zostanie specjalnie zbudowany na ulicy pomiędzy Teatrem Kana a kościołem św. Piotra i Pawła” - zapowiedział Dariusz Mikuła ze szczecińskiego teatru. „Przy stole będzie mógł usiąść każdy, zapraszamy naszych sąsiadów z Muzeum Narodowego, filharmonii, policji, ale też szczecinian, którzy chcą nas poznać” - wyjaśnił.

W programie muzycznym „Spoiw Kultury” znalazł się m.in. koncert syryjskiej pieśniarki Waedy Bouhassoun „The voice of passion” oraz występ duetu Soyeon Lim i Gustawa Ciężarka „Cztery pory kosmosu”. O północy widzowie będą mogli zobaczyć performance muzyczny Chóru Czarownic z Poznania.

„Muzycznym eksperymentem będzie bitwa kapel, a raczej rozmowa muzyczna między dwoma zespołami: Warszawską Orkiestrą Sentymentalną i Tęgimi Chłopami. Muzycy wystąpią na dwóch scenach umieszczonych na dachu Centrum Dialogu Przełomy. Obie grupy nawiązują w swoich tradycjach muzycznych do świąt integracyjnych: z jednej strony do miejskich potańcówek, z drugiej do weselnych korowodów” - zaznaczył Mikuła.

Wśród spektakli teatralnych pokazany zostanie m.in. „Witaj w moim domu. Medytacja o kobiecie z wydm” w reżyserii Przemysława Błaszczaka z Wrocławia oraz przedstawienie dla najmłodszych widzów „Kapu Kap” Magdaleny Gardas-Wasilewskiej i Karoliny Sabat.

„Szukaliśmy artystów, którzy chcieli zmierzyć się z naszym eksperymentem, czyli walką z 24-godzinnym programem. Najbardziej wyczerpującym starciem będzie praca Artiego Grabowskiego, który zrealizuje swój performance przez cały czas trwania festiwalu” - dodał.

W nocy odbędzie się koncert Ewy Grochowskiej, która specjalnie na „Spoiwa Kultury” przygotowała autorski zestaw kołysanek „Przed świtem”. Jak zapowiadają organizatorzy, w niedzielę rano Szczecin zostanie obudzony energetycznymi rytmami bębniarzy z zespołu Bloco Pomerania. Festiwal zakończy drugie śniadanie na łące przed Teatrem Kana.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic