ON AIR
od 07:00 Śniadanie Mistrzów zaprasza: Łukasz Wojtusik

W roli głównej - Bohdan Łazuka

Zakończyły się zdjęcia do pierwszego filmu dokumentalnego o Bohdanie Łazuce, który niedawno skończył 80 lat. Reżyserem i scenarzystą obrazu "Łazuka ...dzieckiem podszyty" jest Andrzej Sapija. Premiera - 17 grudnia w Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim.

W roli głównej - Bohdan Łazuka
fot. PAP/Krzysztof Świderski

"Ten film to opowieść o karierze i życiu Bohdana Łazuki, od dzieciństwa, czasów studenckich, poprzez największe sukcesy estradowo-filmowe, aż po ostatnią płytę 'Nocny Bohdan' z duetami" - powiedział Marcin Nierubiec, autor muzyki do filmu.

"To portret artysty, który kocha publiczność, a ona zawsze przychodzi tłumnie na jego koncerty, doceniając jego talent, poczucie humoru i pogodę ducha" - dodaje kompozytor.

Nierubiec, wspólnie z producentem Piotrem Remiszewskim, napisał też wszystkie piosenki na ostatnią płytę Łazuki "Nocny Bohdan". Łazuka śpiewa na niej duety m.in,. z Dodą, Miki Urbaniak, Maciejem Maleńczukiem, Markiem Piekarczykiem, Natalią Niemen, Red Lips, Danielem Olbrychskim i... Eugeniuszem Bodo.

Łazuka ukończył PWST w Warszawie (1961), gdzie był uczniem m.in. Ludwika Sempolińskiego i Kazimierza Rudzkiego. Debiutował w Zemście w Teatrze Współczesnym w Warszawie (30 czerwca 1960).

Aktor szybko trafił jednak na estradę. W 1963 roku podczas pierwszego festiwalu w Opolu brawurowo zaśpiewał piosenkę "Dzisiaj, jutro, zawsze", zdobył pierwszą nagrodę i porwał publiczność.

Sławne stały się wówczas recitale Łazuki w Sali Kongresowej w Warszawie, na które waliły tłumy. Mało brakowało, a do Kongresowej nie zostałby wpuszczony sam... Łazuka. Przywiózł go Lucjan Kydryński, ale portier ponoć nie chciał wpuścić głównego bohatera wieczoru, biorąc go za naciągacza, chcącego wejść bez biletu...

"Fabuła się zgadza, ale dialog przeszedł w sferę fizyczną, mocującą się. Bo ten pan był bardzo zdenerwowany tym, że szósta z kolei osoba próbuje wejść bez biletu na Łazukę. Lucjan, co prawda przy pomocy jeszcze innej osoby, jakoś go przekonał, że ja to ja. Krążyły potem żarty na ten temat, a moi dyrektorzy z Teatru Syrena, Zdzisław Gozdawa i Wacław Stępień, ułożyli rymowankę: Pałac Kultury i Nauki / wkrótce będzie imienia / Bohdana Łazuki" - wspominał w jednym z wywiadów Łazuka.

Aktor - piosenkarz występował też w Kabarecie Szpak (od 1961), Kabarecie Starszych Panów, programie radiowym Podwieczorek przy mikrofonie, programie telewizyjnym Poznajmy się, programie estradowo-kabaretowym Popierajmy się (1968-1972), kabaretach Olgi Lipińskiej, warszawskich teatrach: Współczesnym (1961-1963), Syrena (1963-1965 i 1978-1992), Komedia (1965-1971), Rozmaitości (1974-1977), Kwadrat (1978).

W 1982 z okazji Piłkarskich Mistrzostw Świata w Hiszpanii wykonywał w telewizji piosenkę Tajemnica Mundialu.

W 1988 z okazji 50. urodzin wystąpił w specjalnym programie telewizyjnym. a w 2000 roku podczas V Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach odcisnął dłoń na Promenadzie Gwiazd. (PAP Life)

 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic