W Katowicach po raz 17. wręczono nagrody im. Korfantego

Aktor Bernard Krawczyk, ekonomista Andrzej Klasik, dziennikarka, senator Krystyna Bochenek, jej mąż - kardiochirurg Andrzej Bochenek oraz księża Zygmunt Nabzdyk i Władysław Zązel to tegoroczni laureaci Nagrody im. Wojciecha Korfantego.


20 kwietnia przypada 137. rocznica urodzin tego śląskiego polityka, dyktatora III Powstania Śląskiego i jednego z przywódców międzywojennej Chrześcijańskiej Demokracji. W tym roku przypada też 70. rocznica jego śmierci. Nagrody jego imienia od 1993 r. przyznaje Związek Górnośląski - regionalna organizacja promująca śląską kulturę i tradycję.

Honorowane są nimi osoby oraz instytucje zasłużone dla regionu, kształtujące jego tożsamość, a także te, których osiągnięcia - poprzez przyznanie nagrody - Związek chce promować. W niedzielę, podczas uroczystości w Akademii Muzycznej w Katowicach, statuetki przedstawiające postać Korfantego, odebrali tegoroczni
laureaci nagrody.

Bernard Krawczyk jest aktorem od 57 lat związanym ze scenami regionu: Teatrem Śląskim w Katowicach, Teatrem Zagłębia w Sosnowcu czy Gliwickim Teatrem Muzycznym. Znany jest m.in. z filmowych ról w "Soli ziemi czarnej" oraz "Perle w koronie" Kazimierza Kutza. W swojej karierze teatralnej otrzymał m.in. 4 Złote i 2 Srebrne Maski.

Andrzej Klasik jest profesorem ekonomii, kierownikiem Katedry Badań Strategicznych i Regionalnych Akademii Ekonomicznej w Katowicach oraz rektorem Górnośląskiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości w Chorzowie. Specjalizuje się w tematyce przygotowywania strategii rozwoju i programów operacyjnych.

Ks. Zygmunt Nabzdyk jest doktorem teologii. Swoją pracę poświęcił formacji duchowej księży diecezji opolskiej - jako ojciec duchowny kleryków w seminarium, a potem jako ojciec duchowny kapłanów w diecezji. Prowadzi rekolekcje osób duchownych w całym kraju, jest też diecezjalnym opiekunem Klubu Inteligencji Katolickiej.

Krystyna i Andrzej Bochenkowie są najbardziej znanym z działalności publicznej śląskim małżeństwem. Krystyna Bochenek jest dziennikarką radiową, od 2004 r. senatorem; inicjatorką akcji charytatywnych i społecznych, m.in. promującego polszczyznę ogólnopolskiego Dyktanda oraz Zjazdów Krystyn - corocznych zjazdów swoich imienniczek.

Andrzej Bochenek jest profesorem medycyny, wybitnym kardiochirurgiem, jednym z uczniów prof. Zbigniewa Religi. Kieruje I Kliniką Kardiochirurgii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, znaną z operacji małoinwazyjnych i wykorzystania w kardiochirurgii nowoczesnych technologii medycznych.

Ks. prałat Władysław Zązel jest proboszczem w Kamesznicy nieopodal Milówki, kapelanem Związku Podhalan. Zasłynął niekonwencjonalnymi pomysłami na promowanie trzeźwości nie tylko wśród własnych parafian, m.in. bezalkoholowych wesel. Jest inicjatorem corocznych spotkań "Weseli Wesel" - małżeństw, których wesela odbyły się bez alkoholu.

Kapituła - jak co roku - wyróżniła też promocyjnymi nagrodami zasłużone dla regionu instytucje: Radio Piekary oraz Związek Ślązaków w Ameryce.

Laureatami poprzednich edycji nagród im. Korfantego byli m.in. Kazimierz Kutz, Wojciech Kilar, Henryk Mikołaj Górecki, prof. Stanisław Hadyna, prof. Karol Stryja, prof. Jan Miodek, abp Damian Zimoń, Józef Skrzek, dr Zygfryd Wawrzynek, Andrzej Jasiński i Jerzy Wójcik.

Zgodnie z ubiegłoroczną decyzją sejmiku woj. śląskiego, obecny rok, w którym przypada 70. rocznica śmierci Korfantego, został w regionie nazwany jego imieniem. W programie obchodów zaplanowano m.in. sierpniowy plenerowy koncert Józefa Skrzeka i zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" na Placu Sejmu Śląskiego w Katowicach,
wystawę w Paryżu oraz sesje naukowe i konkursy.

W niedzielę, jak co roku, odbył się rocznicowy uliczny bieg imienia Korfantego. Kilkuset zawodników przebiegło 8-kilometrową trasę z Katowic do Siemianowic Śląskich. Start i meta biegu znajdują się przy pomnikach polityka w obu miastach. Trudna trasa niemal cały czas wiedzie pod górę.

W poniedziałek, w rocznicę urodzin polityka, odbędzie się uroczysta sesja sejmiku woj. śląskiego połączona z wystawą pamiątek i przedmiotów związanych z jego publiczną działalnością. Po sesji, wieczorem, Filharmonia Śląska da w swojej siedzibie specjalny koncert - w programie "Tryptyk śląski" J. Świdra oraz prawykonanie marsza "Korfanty" H. Brzezińskiego.
Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic