ON AIR
od 10:00 Na porządku dziennym zaprasza: Urszula Urzędowska

"Śląska Rzecz 2015" w Muzeum Śląskim

Laser do niwelacji terenu, mozaika ze szkła z recyklingu czy karty do gry w skata - te atrakcyjnie i nowocześnie zaprojektowane przedmioty będzie można od 6 sierpnia oglądać na wystawie "Śląska Rzecz 2015" w Muzeum Śląskim w Katowicach.

"Śląska rzecz" to jedyny regionalny konkurs dizajnu w Polsce, organizowany przez Zamek Cieszyn. Nagradzane są nie tylko świetne pomysły, ważna jest przede wszystkim jakość ich wdrożenia, gdyż - jak podkreślają organizatorzy konkursu - dobrze zaprojektowane produkty czy usługi przynoszą korzyści wszystkim. Konkurs pokazuje, że dizajn wkracza do kolejnych obszarów codziennego życia - towarzyszy nam w pracy, domu, na spacerze, podczas lektury, majsterkowania i zabawy, w podróży, ale i chorobie czy rehabilitacji.

Wystawa w Katowicach pozwoli zobaczyć te, które zostały nagrodzone w ostatniej, już jedenastej edycji konkursu. To m.in. Laser X-Liner 4.1, zwycięzca konkursu w kategorii produkt, służący do niwelacji pionowej i poziomej terenu oraz wyznaczania poziomu na obiektach oddalonych od siebie. Wyróżnia się również formą naśladującą precyzyjne urządzenie optyczne.

W kategorii grafika użytkowa zwycięskim projektem okazała się wystawa prezentowana w Galerii Miasta Ogrodów "Apetyt na radykalną zmianę. Katowice 1865-2015" pokazująca, jak w nieoczywisty, ale czytelny i angażujący odbiorców sposób opowiadać historię miasta za pośrednictwem wizualizacji danych liczbowych, map i diagramów.

W tegorocznej edycji "Śląskiej Rzeczy" jury nie przyznało nagrody głównej w kategorii usługa. Wręczono jednak cztery nagrody specjalne w dwóch pozostałych kategoriach. W kategorii produkt Zamek Cieszyn nagrodził kolekcję wzorów mozaiki "Etno" firmy Trufle Mozaiki, powstającą ze szkła pochodzącego całkowicie z recyklingu. Projekt doceniono za inspirowanie się śląskimi tradycjami hafciarskimi, a także twórcze łączenie rzemiosła z nowymi metodami produkcji.

Z kolei Fundusz Górnośląski przyznał nagrodę robotowi rehabilitacyjnemu Luna EMG, który umożliwia diagnozowanie osób cierpiących na schorzenia nerwowo-mięśniowe, a dzięki intuicyjnej obsłudze czy ergonomicznej obudowie ułatwia też pracę rehabilitantom.

Dwie nagrody specjalne w kategorii grafika użytkowa otrzymały: książka "Mocne stąpanie po ziemi" wydana przez BWA w Katowicach oraz karty do gry skata, zwanego "śląskim brydżem" marki Gryfnie.

Nominację uzyskał także system informacji wizualnej w Muzeum Śląskim wraz z dostępnością muzeum dla osób z dysfunkcjami ruchu, wzroku oraz słuchu. Projektanci systemu zmierzyli się m.in. ze skomplikowaną strukturą architektoniczną mieszczącego się częściowo pod ziemią gmachu. Postawiono na autorski charakter nośników informacji oraz systemu piktogramów i elementów graficznych o skali dostosowanej do miejsca.

"Ekspozycja ukazuje różnorodne oblicze regionu. Jest szansą, żeby zobaczyć Śląsk, na którym, dzięki współpracy firm i instytucji z projektantami, powstają produkty, projekty i usługi: funkcjonalne, dostępne, dobrze przemyślane i stworzone z myślą o użytkownikach" - podkreśliła Danuta Piękoś-Owczarek z działu promocji Muzeum Śląskiego. (PAP Life)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic