Informacje

Ryś w Tatrach na wyciągnięcie ręki!

Dodano:
Ryś w Tatrach na wyciągnięcie ręki!

Spotkać rysia w Tatrach to prawie tak, jakby spotkać Yeti, ale Albinowi Marciniakowi, prowadzącemu w RMF Classic program "Tatry na śniadanie", udało się to w zeszły weekend. Oczywiście nie zapomniał utrwalić tego na fotografii!

"Wędrując od wielu lat po tatrzańskich szlakach, miałem przyjemność spotkania prawie wszystkich przedstawicieli zwierząt żyjących w Tatrach.
Prawie, bo spotkanie Rysia czy Żbika to jak wygrana w Totka. Praktycznie za każdym razem mijam kozice, wielokrotnie sarny czy jelenie, lisy podchodziły wręcz żebrząc o jedzenie a świstaki w sezonie głośno sygnalizują, gdzie należy ich wypatrywać. Były bliższe i dalsze spotkania z niedźwiedziami a także z trzema gatunkami (kolorami) żmij występujących w Tatrach.

Sobotnie spotkanie oko w oko z dorodnym Rysiem było czymś niesamowitym, powodującym szybsze bicie serca i radość wielką. Widzieć na sobie spojrzenie tego pięknego drapieżnika, z zaledwie kilkunastu metrów to prawie jak wpatrywanie się oko w oko z Yeti. Piękna całej scenerii dopełniało zawodzące nawoływanie przez dorodnego samca, zapewne samicy.

Dolina Roztoki przemierzana przeze mnie setki razy, i nareszcie takie niesamowite spotkanie.... Mam nadzieję że w podobnych okolicznościach spotkam jeszcze Żbika."

 
 
Ryś jest dużo większy od kota domowego, wielkością przypomina raczej dużego psa. Tryb życia prowadzi jednak równie skryty jak żbik. Żyje głównie w lasach, ale czasami poluje także na kozice wśród turni i świstaki na halach. Jego ulubioną zdobyczą są jednak sarny. Czasami napada na owce. Nie gardzi jednak gryzoniami, a nawet płazami. Jest całkowicie mięsożerny. Rysie prowadzą samotny, koczowniczy tryb życia. Zajmują rozległe terytoria łowieckie i odbywają dalekie wędrówki. Ich liczebność jest trudna do oszacowania. Najbardziej prawdopodobna jest jednak liczba jednocyfrowa. Szacunki mówiące o występowaniu w TPN ponad 20 osobników tego gatunku, są bardzo niewiarygodne. TPN.pl
 
Ryś euroazjatycki (Lynx lynx) – gatunek lądowego ssaka drapieżnego z rodziny kotowatych, największy z rysi. Występuje w Europie i Azji. Poza kotem domowym, ryś i żbik są jedynymi występującymi w Polsce przedstawicielami kotowatych. Ryś jest też jednym z największych drapieżników Europy.  W Polsce jest gatunkiem rzadkim i chronionym.

Zobacz także koniecznie:

http://www.rmfclassic.pl/program/Tatry-na-Sniadanie,669.html

https://klubpodroznikow.com/relacje/polska/polska-gory/2397-rys-tatrzanski

 

 • 16:43 Quincy Jones Soul Bossa Nova
 • 16:47 Madeleine Peyroux The Summer Wind
 • 16:52 Antonio Vivaldi Koncert skrzypcowy D-dur (3)
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 255, niedziela, 17 czerwca 2018
 • 1
  Bartosz Chajdecki
  Kruk. Szepty słychać po zmroku
  temat
 • 2
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • 3
  Sixto Rodriguez
  Sugar Man
  Sugar Man
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2018 RMF Classic