ON AIR
od 07:00 Śniadanie Mistrzów zaprasza: Łukasz Wojtusik

Rusza 59. Krakowski Festiwal Filmowy – zapraszamy na literackie pokazy!

26 maja rusza kolejna, 59. edycja Krakowskiego Festiwalu Filmowego, czyli najstarszego festiwalu filmowego w Polsce. Kraków Miasto Literatury UNESCO po raz kolejny jest partnerem wydarzenia. Festiwal filmowy bez żadnych adaptacji lub luźnych inspiracji literackich? Bądźmy szczerzy: to mało prawdopodobny scenariusz. Tym bardziej na najstarszym i najbardziej zróżnicowanym programowo festiwalu filmowym w Polsce. Krakowski Festiwal Filmowy rusza już w najbliższą niedzielę, 26 maja – szukajcie w programie filmów inspirowanych literaturą, nad którymi patronat objął Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Rusza 59. Krakowski Festiwal Filmowy – zapraszamy na literackie pokazy!

Mały hotel we Francji, a w nim mężczyzna, który próbuje zapobiec głodowi miłości, jedząc ponad miarę. Tęsknoty za ukochaną Suzanne nie ukoją jednak talerze pełne wędlin, warzyw i owoców. Gdy bohater udaje się do miasta w poszukiwaniu jedzenia, przypadkiem rani swoją lewą stopę, a ta niespodziewanie przekształca się w Suzanne. Od tej pory mogą być nierozłączni. Tak rozpoczyna się krótkometrażowa animacja Portret Suzanne w reżyserii Izabeli Plucińskiej – groteskowa adaptacja opowiadania Rolanda Topora o samotności, zazdrości i miłości. Waszej uwadze polecamy również film dokumentalny Tak jest dobrze w reżyserii Marcina Sautera. Krótki metraż reżysera Żalanaszu to kontemplacyjną podróż Nikodema przez tundry Spitsbergenu, która przywołuje na myśl literacki pierwowzór – sześć opowieści Szczepana Twardocha o słabościach i sile, o rozpaczy, samotności, nadziei i zwątpieniu. Po prostu o człowieku. Oba filmy zobaczymy we wspólnej projekcji, 31 maja o 16.00 w Akademii Sztuk Teatralnych. Po seansie odbędzie się spotkanie Q&A z reżyserami Izabelą Plucińską i Marcinem Sauterem.

To jednak dopiero początek literackich smaczków dla miłośników fabuły. W programie znajdziemy również film O zwierzętach i ludziach Łukasza Czajki –dramatyczną, pełną fascynujących archiwaliów opowieść o małżeństwie państwa Żabińskich, którzy podczas okupacji przechowywali w warszawskim zoo liczną grupę uciekinierów z getta do czasu wybuchu Powstania Warszawskiego. Historię tę poznaliśmy również dzięki autobiografii Antoniny Żabińskiej Ludzie i zwierzęta, która ukazała się w 2017 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego. Seans zaplanowany jest na 31 maja o 18.30 w Kinie pod Baranami. Po seansie odbędzie się Q&A z udziałem reżysera oraz producentki Anny Weredy.

Z kolei 27 maja obejrzymy Przemianę Pana Samsy w reżyserii Caroline Leaf nagrodzonej w tym roku nagrodą Smoka Smoków – wyrazem uznania za wkład w rozwój światowej kinematografii w dziedzinie filmu dokumentalnego i animowanego. Obraz ten jest efektowną animowaną ekranizacją opowiadania Przemiana Franza Kafki. Jego główny bohater Gregor Samsa budzi się rano w swoim łóżku i stwierdza, że przeobraził się w potężnego i brzydkiego robaka. W reżyserii Caroline Leaf zobaczymy również animację Dwie siostry. Jej bohaterka Marie chroni swoją siostrę Violę, pisarkę, przed całym światem, w zamkniętym na klucz ciemnym mieszkaniu. Kolejną wartą uwagi propozycją od Caroline Leaf jest nominowana do Oscara Ulica, opowieść o przygotowywaniu się do odejścia najbliższych osób i rytuałach związanych ze śmiercią. Na zakończenie proponujemy dokument Wongar w reżyserii Andrijany Stojković. W filmie Sreten Božić, serbsko-australijski prozaik i antropolog piszący pod pseudonimem B. Wongar, przywołuje duchy z aborygeńskich wierzeń – stały motyw jego literackiej twórczości. Film będzie można zobaczyć 28 maja o 17.00 w Akademii Sztuk Teatralnych. Po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserką Andrijaną Stojković. Polecamy!

Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 26 maja – 2 czerwca 2019. Kraków Miasto Literatury UNESCO jest partnerem wydarzenia.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic