ON AIR
od 10:00 Na porządku dziennym zaprasza: Katarzyna Hnat

Robin Williams kilka lat przed śmiercią przekazał 50 tys. dolarów na pomoc ubogim

Słynny aktor, który w 2014 roku popełnił samobójstwo, był zaangażowany we wspieranie jednego z banków żywności. Ujawniono właśnie, że w ciągu zaledwie czterech lat przekazał tej placówce blisko 50 tys. dolarów, co utrzymywał w tajemnicy przed mediami. „Był osobą, która doskonale rozumiała, że są na świecie ludzie, którzy potrzebują pomocy, gdyż borykają się z różnymi problemami” – powiedziała dyrektorka West Seattle Food Bank.

Robin Williams kilka lat przed śmiercią przekazał 50 tys. dolarów na pomoc ubogim
Robin Williams/fot.PAP/ EPA/Soeren Stache

Robin Williams był jednym z najwybitniejszych aktorów komediowych w historii amerykańskiej kinematografii. O tym, że ten specjalista od rozbawiania ludzi przez lata zmagał się z poważnymi problemami zdrowotnymi, świat dowiedział się dopiero po jego samobójczej śmierci w 2014 roku. Jak się później okazało, Williams cierpiał na otępienie z ciałami Lewy’ego. Do objawów tej choroby należą m.in. kłopoty z pamięcią i koncentracją, zaburzenia nastroju, depresja, zmiany osobowości, omamy wzrokowe oraz usystematyzowane urojenia o treści paranoidalnej.

Słynny aktor w tajemnicy przed fanami i mediami utrzymywał nie tylko swoje zmagania z wyniszczającą chorobą, ale także działalność charytatywną, w którą angażował się przez wiele lat. Jak ujawnił właśnie raport organizacji UpWorthy, między 2004 a 2008 rokiem Williams przekazał jednemu z banków żywności w Seattle darowizny, które łącznie wyniosły blisko 50 tys. dolarów. Gwiazdor „Stowarzyszenia umarłych poetów” występował wówczas w charakterze stand-upera w jednym z nocnych klubów w Seattle. Otrzymywane wynagrodzenie w całości przekazywał placówce niosącej pomoc głodującym mieszkańcom miasta.

„Był osobą, która doskonale rozumiała, że są na świecie ludzie, którzy potrzebują pomocy, gdyż borykają się z różnymi problemami” – powiedziała Fran Yeatts, która od 2001 roku pełni funkcję dyrektorki West Seattle Food Bank. Jak podkreśliła, od samego początku współpracy z Williamsem zdumiewała ją nie tylko hojność hollywoodzkiego gwiazdora, ale także chęć utrzymania owej hojności w tajemnicy przed mediami. „Nie szukał poklasku, nie oczekiwał podziwu. Był niesamowicie pokornym człowiekiem” – wspomina Williamsa szefowa wspieranego przezeń banku żywności.

Aktor zmarł 11 sierpnia 2014 roku w wieku 63 lat. Jak ujawnił raport z sekcji zwłok, bezpośrednią przyczyną zgonu było uduszenie wskutek powieszenia. Choć początkowo sądzono, iż aktor cierpiał na chorobę Parkinsona, wykonane pośmiertnie badanie tkanki mózgowej wykazało, że miał demencję wywołaną otępieniem z ciałami Lewy’ego. Statystyki wskazują, że schorzenie to jest drugą najczęstszą postacią demencji po chorobie Alzheimera. Williams osierocił trójkę dzieci – Zachary’ego, Zeldę i Cody’ego. „Radość, którą wniosłeś do tego świata, na zawsze pozostanie częścią twojego dziedzictwa. Żyłeś po to, by rozweselać innych i nieść pomoc” – napisał na Twitterze Zachary w siódmą rocznicę śmierci ojca. (PAP Life)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic