ON AIR
od 10:00 Na porządku dziennym zaprasza: Urszula Urzędowska

Poznaliśmy najlepsze filmy 37. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film"

Pełnometrażowe "Photon" Normana Leto i "Atak paniki" Pawła Maślony oraz krótkie "Heimat" Emi Buchwald i "Wyspa" w reż. Zuzanny Stach - to niektóre z filmów nagrodzonych w sobotę podczas gali kończącej 37. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film".

Poznaliśmy najlepsze filmy 37. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film"

Wielki Jantar 2018, główna nagroda dla debiutanckiej produkcji prezentowanej w tegorocznym koszalińskim Konkursie Pełnometrażowych Filmów Fabularnych, powędrował do Normana Leto, reżysera "Photonu". Za najlepszy uznało ten film jury w składzie Xawery Żuławski (przewodniczący), Bartosz M. Kowalski, operatorka Weronika Bilska, pisarka Grażyna Plebanek oraz aktor Wojciech Pszoniak. Produkcję doceniono za "rozmach i oryginalną wizję zrealizowaną bez kompleksów, dzięki której po wyjściu z kina czujemy się wzbogaceni o +to coś+". Laureat otrzymał m.in. pióro od prezydenta RP Andrzeja Dudy.

"Photon" to fabularyzowany dokument z pogranicza filmu popularnonaukowego i humanistycznego eseju o budowie i ewolucji wszechświata, nagrodzony do tej pory m.in. Złotym Pazurem w Gdyni i Nagrodą Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Twórca filmu jest tegorocznym laureatem Paszportów "Polityki" w kategorii sztuki wizualnej.

Odbierając nagrodę Leto podkreślił, że w pracy nad Photonem trzymał się jednej prostej zasady: "pisząc scenariusz czy robiąc jakieś ujęcie zastanawiałem się nad tym, jak zrobiłby to jakiś mój ulubiony reżyser bądź  reżyserka, po czym (...) robiłem to zupełnie na odwrót. Trzymając się tej prostej zasady zrobiłem coś takiego jak +Photon+, który w dodatku dostaje sporo nagród" - powiedział.

"Wszystkie filmy, które są na tym festiwalu, mają jedną cechę wspólną: nie boją się poszukiwać nowych rozwiązań. Zachęcam, żeby wspierać takie kino. (...) Ono jest jedyną możliwością, żebyśmy szli dalej" - dodał.

Łącznie w konkursie filmów pełnometrażowych prezentowanych było 11 tytułów. Największa ilość nagród powędrowała do twórców "Ataku paniki" – Paweł Maślona został doceniony Jantarem 2018 im. Stanisława Różewicza za reżyserię, Radzimir Dębski został z kolei uhonorowany za muzykę, a Bartłomiej Kotschedoff nagrodzony w kategorii "odkrycie aktorskie".

Jantary za filmy pełnometrażowe odebrali także Jagoda Szelc za scenariusz "Wieży. Jasnego dnia", Łukasz Gutt za zdjęcia do "Serca miłości" Łukasza Rondudy, Magdalena Popławska za główną rolę kobiecą w "53 wojnach" Ewy Bukowskiej i Grzegorz Damięcki za główną rolę męską w "Podatku od miłości" Bartłomieja Ignaciuka.

Publiczność uznała za najlepszy pełnometrażowy film "Podatek od miłości", dziennikarze – "Atak paniki", a Jury Młodzieżowe – "53 wojny". Prócz tego w konkursie filmów długich prezentowane były: "Odnajdę cię" Beaty Dzianowicz, "Dzień czekolady" Jacka Piotra Bławuta, "Zgoda" Macieja Sobieszczańskiego, "Reakcja łańcuchowa" Jakuba Pączka oraz "Catalina" Denijala Hasanovicia.

Podczas sobotniej gali wręczono także nagrody dla filmów krótkometrażowych, których łącznie zaprezentowano w konkursie 52: 20 krótkich fabuł, 20 dokumentów i 12 animacji. Laury za najlepsze "shorty" przyznało jury w składzie: reżyserki Anna Jadowska (przewodnicząca), Aleksandra Terpińska i Marta Prus, a także pisarka Natalia Fiedorczuk-Cieślak i producent animacji Wojciech Leszczyński.

Jantar 2018 za najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny powędrował do Natalii Koniarz i Stanisława Cuske za "Tamę", za najlepszą animację – do Alicji Błaszczyńskiej za "Błoto", a za najlepszą fabułę – do Jakuba Radeja za "Sweet Home Czyżewo". Nagrodę za zdjęcia do filmu krótkometrażowego otrzymał Adam Suzin za "Drżenia" w reż. Dawida Bodzaka, a Jantara 2018 za najlepszy montaż Izabela Pająk za "Piszę do Ciebie, kochanie" w reż. Magdaleny Szymków.

Wyróżnienia otrzymali autorzy "Świata Marysi" w reż. Katarzyny Ewy Żak i "Gościa" Sebastiana Webera (dokument) oraz "Wyspy" Zuzanny Stach (animacja).

Stach dostała także nagrodę Canal+ - podobnie jak Maciej Kawalski za krótkometrażową fabułę "Atlas", a Filip Drzewiecki za dokument "Odprawa". Emi Buchwald za "Heimat" odebrała zaś Nagrodę Dziennikarzy oraz nagrodę marki dr Irena Eris dla odkrycia reżyserskiego w filmie krótkometrażowym. Nagroda Specjalna Legalnej Kultury powędrowała do Michała Hytrasia, twórcy "Sióstr".

"Młodzi i Film" to najstarsza w Polsce impreza filmowa, w ramach której dotychczas debiutowali m.in. Krzysztof Zanussi, Agnieszka Holland, Filip Bajon, Xawery Żuławski, Marcin Wrona, Tomasz Wasilewski czy Kuba Czekaj.

Podczas tegorocznej edycji festiwalowe filmy w koszalińskich kinach obejrzało ok. 32 tys. osób.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic