Informacje

Ponad pół miliona zwiedzających na wystawie Michała Anioła w Nowym Jorku

Dodano:
Ponad pół miliona zwiedzających na wystawie Michała Anioła w Nowym Jorku

Ponad pół miliona osób obejrzało już w Metropolitan Museum of Art wystawę "Michał Anioł: Boski rysownik i projektant". W Nowym Jorku mówi się, że jej obejrzenie jest sposobnością jaka się może zdać tylko raz w życiu.

"Jest to wyjątkowo rzadka okazja, aby doświadczyć z pierwszej ręki wyjątkowego geniuszu Michała Anioła (...) Wystawa ukaże wspaniałe piękno dzieł Michała Anioła, dla pogłębienia naszego zrozumienia jego procesu twórczego" - zapowiadał Daniel H. Weiss, prezes i dyrektor wykonawczy muzeum.

Otwarta w połowie listopada przyciągała zgodnie ze statystykami w pierwszych dwóch miesiącach około 7000 osób dziennie. Stanowiło to więcej niż trzecią część całkowitej frekwencji w całym Met w tym samym czasie.

"Michelangelo: Divine Draftsman and Designer" wciąż zwabia tłumy. Będzie trwać tylko do 12 lutego ze względu na to, że czas w jakim można eksponować rysunki jest ograniczony obawą o ich uszkodzenie naświetleniem itp.

Ze względu na ogromne zainteresowanie publiczności w ostatnim dniu godziny otwarcia przedłużono z godz. 17.30 do 21.

W zachwyconych mediach nowojorskich nie brak opinii, że ekspozycja zawiera tyle arcydzieł na stopę, że prawdopodobnie czegoś takiego miasto już nigdy nie doświadczy. Towarzyszą jej prace uczniów wielkiego mistrza.

Wystawa uwidacznia, jak ewoluowała sztuka Michała Anioła Buonarrotiego (1475-1564) zwanego "Boskim". Pośród rysunków znajdują się jego studia nad wcześniejszymi artystami jak Giotto, kopie ołówkiem prac wcześniejszych rzeźbiarzy, a także szkice, które służyły mu do realizacji dzieł objętych mecenatem, w tym także papieskim.

Sporo przedstawionych rysunków także kredą, kredką czy tuszem nie jest dokończonych. Jeszcze inne obrazują, jak pracował nad detalami, jak wykorzystywane są później w jego innych dziełach.

Wiele rysunków wielkiego mistrza poświęconych jest tematyce religijnej. Przedstawiają m.in. Matkę Boską z dzieciątkiem Jezus, ukrzyżowanie Jezusa, zdjęcie go z krzyża oraz postaci świętych, w tym Jana Chrzciciela. Inne nawiązują do Sądu Ostatecznego.

Portretował on swych bliskich jak Vittoria Colonna czy też Andrea Quaratesi. Poświęcił się studiom anatomii, co ilustrują m.in. wykonane kredką "Study of the Torso of a Male Nude Seen from the Back" oraz "Studies for the Libyan Sibyl". Inspirowały go postaci mitologiczne w tym Herkules "Ukaranie Tityosa" oraz antyczne, co odzwierciedlają m.in. rysunki Kleopatry.

Na wystawie są liczne szkice będące projektami fresków np. Bitwy pod Casciną czy też Kaplicy Sykstyńskiej. Zainteresowania architektoniczne Michała Anioła odzwierciedlają rysunki fasad kościołów np. San Lorenzo, okien pałaców czy grobowców.

Rzeźby w marmurze reprezentują w Metropolitan Museum niedokończone dzieła: Apollo-Dawid, popiersie Brutusa, a także Młody Archer. Jedyny obraz zatytułowany jest "Męczarnie św. Antoniego". Uważa się go za najwcześniejszy. Powstał kiedy artysta miał 12 lub 13 lat.

Wystawa prezentuje mały architektoniczny model sklepienia kaplicy króla Francji. Jest tam też pomniejszona, cyfrowa reprodukcja fresków sklepienia Kaplicy Sykstyńskiej.

"Ta selekcja ponad 200 dzieł pokaże, że wyobraźnia i rysunki Michała Anioła wciąż przemawiają z porywającą do dzisiaj mocą. Pięćset lat zdaje się rozpływać w spojrzeniu na jego sztukę" - komentowała kuratorka wystawy Carmen C. Bambach.

Prace zgromadzone na ekspozycję "Michał Anioł: Boski rysownik i projektant" wypożyczono z 50 zbiorów publicznych i prywatnych.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP Life)

 • 03:02 Franz Liszt VI Etiuda na temat Paganiniego
 • 03:08 Jean Sibelius Karelia (3)
 • 03:13 Joseph Haydn Sinfonia Concertante in Bb major (1)
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 252, niedziela, 20 maja 2018
 • 1
  John Lunn
  Downton Abbey
  The Suite
 • 2
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • 3
  Sufjan Stevens
  Tamte dni, tamte noce
  The Mystery of Love
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2018 RMF Classic