ON AIR
od 14:00 Kino w roli głównej zaprasza: Magdalena Juszczyk

Ponad 80 instytucji wzięło udział w realizacji Programu Kultura+

Ponad 80 instytucji, wśród nich Biblioteka Narodowa, wzięło udział w realizacji Programu Wieloletniego Kultura+, Priorytet Digitalizacja. "Dzięki ich działaniom większy dostęp do zasobów kultury zyskali m.in. mieszkańcy wsi" - podkreśliła minister kultury Małgorzata Omilanowska.

"Projekt, który dzisiaj finalizujemy, w ciągu pięciu lat dysponował środkami z budżetu państwa w wysokości 120 mln zł. Ponad 80 instytucji wzięło udział w projektach digitalizacyjnych, w sumie zrealizowano ich niemal dwieście" - mówiła w czwartek w Warszawie szefowa resortu kultury.

Omilanowska podkreśliła, że działania te "niewątpliwie zmieniły nasz dostęp do kultury cyfrowej w sposób znaczący" oraz, że "są ważne dla polskiej kultury i jej dziedzictwa, a także dla budowania nowego społeczeństwa, które radzi sobie z rzeczywistością cyfrową".

"Ważne jest zarówno to, że udało się uchronić przed niepamięcią wiele dokonań zarejestrowanych na ulotnych i trudnych do przechowywania materiałach, ale też ważne, że udało się lwią część z tego zdigitalizowanego materiału udostępnić w internecie" - powiedziała minister kultury.

Jak dodała materiały te stanowią "zupełnie nową jakość w dostępie do kultury" dla tych, którzy mieszkają w niedużych miastach, na wsiach, mają ograniczony dostęp do wielkich wydarzeń kulturalnych, do zasobów muzeów w dużych miastach, którzy nie mają możliwości korzystania na co dzień z archiwów na miejscu. "A także dla tych, którzy mają ograniczenia wynikające z jakichś ułomności" - dodała.

Operatorem PW Kultura+, Priorytet Digitalizacja jest, decyzją ministra kultury, Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA).

W czwartek w siedzibie NInA podsumowywano działania podjęte w ramach realizacji programu, wspierającej projekty związane z digitalizacją oraz upowszechnianiem w internecie zasobów kultury i dziedzictwa narodowego.

Zrealizowano łącznie 187 projektów, na co przeznaczono 120 mln zł. Dzięki programowi stworzono m.in. nowe pracownie digitalizacyjne (prawie 50), udostępniono i rozszerzono kolekcje muzealne w internecie, zrekonstruowano dzieła polskiej kinematografii. Z dofinansowania w ramach PW Kultura+, Priorytet Digitalizacja skorzystało ponad 80 instytucji oraz, zwraca uwagę NInA, "niezliczona liczba odbiorców".

Narodowy Instytut Audiowizualny, operator programu, pełni zarazem funkcję Centrum Kompetencji w zakresie digitalizacji materiałów audiowizualnych.

Pozostałe cztery Centra Kompetencji, wspólnie z NInA odpowiedzialne za wypracowanie odpowiednich standardów digitalizacji polskiego dziedzictwa kulturowego i opracowanie polityki digitalizacyjnej w ramach priorytetu, to: Biblioteka Narodowa (w zakresie digitalizacji obiektów bibliotecznych), Narodowe Archiwum Cyfrowe (digitalizacja materiałów archiwalnych), Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów (digitalizacja obiektów muzealnych) oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa (digitalizacja zabytków).

Przykłady wykorzystania środków z programu to: w przypadku Muzeum Narodowego w Warszawie - rozpoczęcie masowej digitalizacji kolekcji muzealnych (dofinansowanie pozwoliło stworzyć nowe pracownie digitalizacyjne, zmodernizować infrastrukturę i unowocześnić serwis Cyfrowe Muzeum Narodowe w Warszawie); w przypadku Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych - m.in. cyfrowa rekonstrukcja filmów dokumentalnych oraz digitalizacja kronik filmowych i ich cyfrowa dystrybucja; w przypadku Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina - dokumentacja, zabezpieczenie i upowszechnienie dziedzictwa Chopina w internecie.

"Priorytet Digitalizacja w ramach Programu Wieloletniego Kultura+ powstał przede wszystkim w celu digitalizacji zasobów kultury poprzez zakup sprzętu do digitalizacji, sam proces digitalizacji oraz cyfrowe upowszechnianie zdigitalizowanych zbiorów audiowizualnych, bibliotecznych, muzealnych, zabytków oraz zbiorów archiwalnych. Dzięki temu poszerzony dostęp do kultury zyskali zwłaszcza mieszkańcy wsi i małych miast" - przypomina NInA.

Statuetki i dyplomy - jako podziękowanie za zaangażowanie w projekty związane z digitalizacją i upowszechnianiem w internecie zasobów kultury i dziedzictwa narodowego - odebrali z rąk minister Omilanowskiej przedstawiciele m.in.: Narodowego Archiwum Cyfrowego, Archiwum Głównego Akt Dawnych, Biblioteki Narodowej, Filmoteki Narodowej, Studia Filmowego TOR, Muzeum Historii Polski, Muzeum Historii Żydów Polskich oraz Instytutu Teatralnego.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic