Ponad 70 wystaw w ramach 9. Międzynarodowego Festiwalu Designu

Ponad 70 wystaw, a także warsztaty i wykłady poświęcone zagadnieniom związanym z projektowaniem i współczesnym wzornictwem złożą się na program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Designu, organizowanego w Łodzi od 8 do 18 października.

"W tym roku festiwal to ponad 70 wystaw prezentowanych w obiektach na terenie całej Łodzi, przede wszystkim w centrach festiwalowych w Art-Inkubatorze i na Piotrkowskiej 250. To także liczne wydarzenia realizowane wspólnie z naszymi partnerami; projekty, warsztaty i debaty" – podkreślił na konferencji prasowej we wtorek dyrektor Festiwalu Michał Piernikowski.

Tematem przewodnim 9. edycji Łódź Design Festival są "konsekwencje". To także tytuł wystawy, na której zaprezentowane zostaną wyselekcjonowane obiekty zaprojektowane jako odpowiedź na istotne problemy społeczne. Ekspozycja pokazuje nie tylko proces ich powstawania, ale też zagrożenia i wyzwania stojące przed tworzącymi je projektantami.

"Zastanawiamy się, jak to, co dzieje się współcześnie, wpływa na projektowanie przedmiotów i – z drugiej strony – jak projektowanie obiektów zmienia rzeczywistość. Dynamika zmian jest wielka; zmiany społeczne, technologiczne, nowe rozwiązania ekonomiczne jak np. idea współdzielenia – to wszystko ma swoje konsekwencje w projektowaniu" - wyjaśnił Piernikowski.

Zdaniem dyrektora festiwalu tematykę konsekwencji w projektowaniu porusza także główna wystawa ŁDF - "Hidden Heoes. The Genius of Everyday Things" przygotowana przez Vitra Design Museum – która prezentuje, jak historycznie zmienił się świat poprzez przedmioty zaprojektowane na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci. Zwiedzający zapoznają się z historią powstania i analizą znaczenia dla współczesnego świata 36 ponadczasowych obiektów zaliczanych do klasyki designu.

Wystawa "Uwolnić projekt" - w opinii Piernikowskiego - poświęcona jest zmianom zachodzącym we współczesnym projektowaniu. Inicjatywa stanowi refleksję nad nowym modelem produkcji i dystrybucji dóbr materialnych, opartym na licencji Creative Commons oraz relacjach użytkownika z lokalnym rzemieślnikiem-wytwórcą.

"Z festiwalem współpracuje ponad stu partnerów, którzy – obok tworzenia ekspozycji - angażują się w organizację imprez towarzyszących, takich jak cykle wykładów i warsztatów. Szansą do zaistnienia na festiwalu są konkursy dla projektantów Make Me i Must Have" - zaznaczyła koordynator ds. współpracy z partnerami ŁDF Agata Połeć.

Wykłady będą odbywały się w trzech blokach programowych: trendy, proces projektowy, nowe technologie. Główny partner festiwalu Ceramika Paradyż przygotował też specjalny program dla dzieci - "Edukreacja", w którym znajdzie się m.in. szkółka designu poświęcona majsterkowaniu, zabawkom i tworzeniu opakowań, zwiedzanie wystaw "dla dorosłych" pod opieką przewodnika połączone z eksperymentami z materiałami i obiektami.

W czasie gali inaugurującej ŁDF 8 października przedstawiony zostanie laureat Paradyż Award - nagrody w wysokości 20 tys. zł przeznaczonej dla zwycięzcy międzynarodowego konkursu "make me" - najlepszego młodego projektanta. W konkursie oceniane są prace nadesłane zarówno przez studentów i absolwentów kierunków artystycznych, jak i amatorów, posiadające "potencjał wdrożeniowy".

ŁDF obejmuje swoim zasięgiem kilkanaście punktów na mapie Łodzi. Wiele imprez odbywać się będzie w obiektach poprzemysłowych, m.in. w Art_Inkubatorze, dawnej tkalni Marcusa Silbersteina, na Księżym Młynie oraz na Off Piotrkowska, gdzie 9 października zaplanowano m.in. Noc Otwartych Pracowni.

Pełny program festiwalu wraz z wydarzeniami towarzyszącymi został opublikowany na stronie lodzdesign.com.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic