Informacje

Ponad 70 filmów na 44. Ińskim Lecie Filmowym

Dodano:

Projekcja dokumentu „Happy Olo. Pogodna ballada o Olku Dobie” zainauguruje w piątek wieczorem 44. Ińskie Lato Filmowe. Podczas 10 festiwalowych dni widzowie zobaczą w Ińsku (Zachodniopomorskie) ponad 70 filmów fabularnych i dokumentalnych, spotkają się także z twórcami.

"Nasz wybór to najciekawsze propozycje filmowe z Polski i świata, które pojawiły się na ekranach kin w ciągu ostatniego roku oraz wiele produkcji przedpremierowych" - powiedział PAP dyrektor artystyczny festiwalu Przemysław Lewandowski.

"Atmosferę festiwalową budują trzy elementy: jezioro i Kino Morena, gdzie wyświetlamy filmy, same produkcje i ich twórcy oraz publiczność, która przyjeżdża do Ińska podyskutować i zrelaksować się. Traktujemy kino jako ważną platformę do rozmów. Za pomocą filmów przyglądamy się jak zmienia się świat" - zaznaczył.

"Wśród najciekawszych prezentacji przedpremierowych znajdą się +Zwierzęta+ Grega Zglinskiego, obraz utrzymany w klimacie Davida Lyncha czy +Atak paniki+ debiutanta Pawła Maślony, który do dystrybucji wejdzie dopiero w styczniu 2018 r." - wymienił Lewandowski.

Jak zapowiedział, podczas imprezy będzie można obejrzeć przede wszystkim najnowsze polskie produkcje fabularne zarówno w pełnym, jak i krótkim metrażu. Projekcje filmów "Gwiazdy", "Wyklęty", "How to Destroy Time Machines", "Jarmark cudów" czy "Królewicz Olch" połączone będą ze spotkaniami z ich twórcami.

Festiwal to okazja do osobistego poznania reżyserów, aktorów, producentów i bohaterów filmowych. Wizytę w Ińsku zapowiedziało przeszło 20 twórców m.in. Jerzy Hoffman, Krzysztof Kowalewski, Jan Kidawa-Błoński, Anna Zamecka, Marcin Borchardt, Piotr Bławut, Maciej Drygas.

Organizatorzy nie zapomnieli o dokumencie - przewidzieli projekcje kilkunastu filmów tego gatunku. W bloku programowym "Dokumenty świata - obrazy współczesności" pojawią się m.in. "Ostatni w Aleppo", "Kedi. Sekretne życie kotów", "Rumble. Jak Indianie zatrzęśli światem muzyki" czy "Bez tytułu".

Projekcją filmowym towarzyszyć będą koncerty oraz wystawa "Andrzej Wajda 40/90" prezentująca wszystkie filmy fabularne Wajdy, które powstawały przez 60 lat jego pracy twórczej.

Ińskie Lato Filmowe jest jednym z najstarszych polskich festiwali filmowych. Pierwsza jego edycja odbyła się w sierpniu 1973 r. Tegoroczna potrwa do 20 sierpnia.

Tradycyjnie Ińskie Lato Filmowe propaguje filmy o wysokich wartościach artystycznych. Koncentruje się szczególnie na kinematografii europejskiej oraz zjawiskach, które dotykają tematyki odrębności kulturowej w kinie światowym. Dużo miejsca w programie imprezy zajmują obrazy komentujące zmiany zachodzące we współczesnym świecie. Festiwal promuje również kino młodych twórców.

Organizatorami imprezy są Stowarzyszenie Ińskie Lato Filmowe oraz Urząd Gminy i Miasta Ińsko.

 • 05:20 Johann Strauss II Geschichten aus dem Wienerwald
 • 05:28 Rodrigo Y Gabriela , Hans Zimmer The Pirate That Should Not Be
 • 05:32 Elektryczne Gitary Co ty tutaj robisz
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 244, niedziela, 18 marca 2018
 • 1
  Sufjan Stevens
  Tamte dni, tamte noce
  The Mystery of Love
 • 2
  Daria Zawiałow
  Plan B
  Jeszcze w zielone gramy
 • 3
  Lianne La Havas
  Twój Vincent
  Starry Starry Night
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Copyright © 2018 RMF Classic