ON AIR
od 10:00 Na porządku dziennym zaprasza: Katarzyna Hnat

Polska kinematografia na 70. Festiwalu Filmowym w Cannes

Pokaz zrekonstruowanego cyfrowo "Człowieka z żelaza" Andrzeja Wajdy, krótkometrażowe filmy "Koniec widzenia" i "Najpiękniejsze fajerwerki ever" oraz koprodukcja francusko-litewsko-ukraińsko-polska "Szron" - to niektóre z propozycji polskiej kinematografii na 70. Festiwalu Filmowym w Cannes.

70. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes rozpoczyna się w środę. W programie znalazły się m.in. wydarzenia związane z polskim kinem.

Jak poinformował Polski Instytut Sztuki Filmowej, zrekonstruowany cyfrowo "Człowiek z żelaza" Andrzeja Wajdy zostanie zaprezentowany w prestiżowej sekcji Cannes Classics. Projekcja w Pałacu Festiwalowym odbędzie się 21 maja. Wezmą w niej udział m.in.: Krzysztof Zanussi, Jerzy Skolimowski, Ryszard Bugajski, Paweł Pawlikowski, Małgorzata Szumowska, a także bliscy współpracownicy Andrzeja Wajdy, którzy pracowali z nim przy realizacji "Człowieka z żelaza" – Krystyna Janda i Allan Starski.

"Człowiek z żelaza" zdobył w 1981 roku na festiwalu w Cannes Złotą Palmę, uzyskał także nominację do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.

Na zaproszenie dyrektora MFF w Cannes Thierry'ego Frémaux w pokazie weźmie udział b. prezydent i przywódca "Solidarności" Lech Wałęsa - podał PISF.

"Koniec widzenia" w reżyserii Grzegorza Mołdy znalazł się wśród dziewięciu filmów z całego świata, które powalczą o Złotą Palmę w Konkursie Filmów Krótkometrażowych. Obraz powstał w Gdyńskiej Szkole Filmowej jako film dyplomowy i jest współfinansowany przez PISF. Natomiast krótkometrażowy film fabularny "Najpiękniejsze fajerwerki ever" w reżyserii Aleksandry Terpińskiej zakwalifikował się do konkursu krótkometrażowego sekcji Semaine de la Ciritique. W tej sekcji kinematografię niemiecką reprezentuje film "Ela - szkice na pożegnanie", zrealizowany przez urodzonego w Niemczech reżysera polskiego pochodzenia Olivera Adama Kusio. W zrealizowanym w języku polskim filmie wystąpili: Karolina Romuk-Wodoracka, Bartosz Sak, Karolina Porcari oraz Mikołaj Trzybiński.

Poza konkursem w głównej sekcji festiwalu zostanie zaprezentowany najnowszy film Romana Polańskiego "Prawdziwa historia" z udziałem Evy Green i Emmanuelle Seigner, prywatnie żony reżysera. Autorem zdjęć do filmu jest Paweł Edelman. Film jest adaptacją wydanej we Francji w 2015 r. powieści "Prawdziwa historia" Delphine De Vigan.

Natomiast w Konkursie Głównym będzie prezentowany nowy film Siergieja Łoźnicy "Łagodna", do którego kostiumy przygotowały Polki - Dorota Roqueplo i Beata Święcicka.

Do sekcji Quinzaine des Réalisateurs (Directors' Fortnight) zakwalifikowała się koprodukcja francusko-litewsko-ukraińsko-polska współfinansowana przez PISF - "Szron" w reżyserii Sharunasa Bartasa. W filmie występują m.in. Vanessa Paradis i Andrzej Chyra.

Izraelsko – polska koprodukcja ze wsparciem PISF "Scaffolding" - debiut w reżyserii Matana Yaira znalazła się w programie sekcji ACID (Association du Cinéma Indépendant pour sa Diffusion). Autorem zdjęć do filmu jest polski operator Bartosz Bieniek.

W programie New Horizons’ Polish Days Goes to Cannes zaprezentowanych zostanie pięć tytułów, w tym trzy pełnometrażowe debiuty: "Diagnoza" - film dokumentalny w reżyserii Ewy Podgórskiej, "Trzy upadki świętego" – debiut fabularny Jacka Januszyka, "Wieża. Jasny dzień" – debiut fabularny Jagody Szelc oraz film animowany Mariusza Wilczyńskiego "Zabij to i wyjedź z tego miasta" i najnowszy film Doroty Kędzierzawskiej "Żużel".

Podczas 70. Festiwalu Filmowego w Cannes, po raz 11. wręczona zostanie Nagroda im. Krzysztofa Kieślowskiego za Najlepszy Scenariusz, rozwijany w ramach współfinansowanego przez PISF mistrzowskiego programu ScripTeast dla najlepszych scenarzystów z Europy Środkowej i Wschodniej. W 11. edycji programu wzięło udział 11 scenariuszy z dziewięciu państw, w tym po raz pierwszy z Gruzji i Białorusi. O nagrodę ubiegają się trzy scenariusze z Polski: Anny Kazejak i Przemysława Nowakowskiego, Kuby Czekaja oraz Agnieszki Zwiefki.

W jury tegorocznego 70. festiwalu filmowego w Cannes znajdą się amerykańskie gwiazdy kina Jessica Chastain i Will Smith, a także włoski reżyser Paolo Sorrentino, aktorki Agnes Jaoui (Francja), Fan Bingbing (Chiny), południowokoreański reżyser Park Chan Wook i francusko-libański kompozytor Gabriel Yared. W sumie wśród dziewięciu jurorów są cztery kobiety. Przewodniczącym jury będzie słynny i wielokrotnie nagradzany hiszpański twórca filmowy Pedro Almodovar.

Jak co roku, głównym zadaniem jury będzie przyznanie najważniejszej nagrody festiwalu, czyli Złotej Palmy.

Festiwal potrwa od 17 do 28 maja.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic