Informacje

Podziwiaj dzieła sztuki powoli

Dodano:
Podziwiaj dzieła sztuki powoli

fot. pixabay

Przeciętny zwiedzający muzea spędza przy jednym dziele ok. 8 sekund. Zachętą do uważnego zwiedzania galerii jest Dzień Wolnej Sztuki, na który zaprasza Muzeum Narodowe w Warszawie. Będzie to też okazja do dyskusji nad oglądanym dziełem.

Dzień Wolnej Sztuki odbędzie się w Muzeum Narodowym już w najbliższą sobotę, 21 kwietnia. Przy wybranych dziełach będą dyżurowały wolontariuszki, które zachęcą zwiedzających do uważnego i wnikliwego zapoznania się z dziełem. Będzie czas na zastanowienie i dyskusję.

Przy pięciu wybranych dziełach czekać będą wolontariuszki, które pomogą zwiedzającym w wolnym oglądaniu sztuki. Spróbują ich pobudzić do dyskusji i zainspirować do zastanowienia się nad tym, co widzą. Omawiane będą następujące dzieła: Archanioł Michał/ Galeria Faras (opowie o nim Halina Turek); Madonna z Dzieciątkiem, św. Janem i Aniołem, Sandro Botticelli / Galeria Sztuki Dawnej (wolontariuszka: Beata Wójcik); W altanie, Aleksander Gierymski / Galeria Sztuki XIX Wieku (o obrazie opowie Maria Janowska); Murzynka, Anna Bilińska-Bohdanowiczowa / Galeria Sztuki XIX Wieku (wolontariuszka: Adrianna Zalewska) oraz Uliczka w Hiszpanii, Piotr Potworowski / Galeria Sztuki XX i XXI Wieku (o dziele opowiada Wioletta Cicha).

Wolontariuszki będą starały się przekonać zwiedzających, że sztukę można oglądać świadomie, z rozmysłem i bez kompleksów, że może nam brakować odpowiedniej wiedzy lub wykształcenia. Każdy obiekt ma do opowiedzenia swoją historię, którą możemy sami odkryć.

Dzień Wolnej Sztuki 21 kwietnia, Muzeum Narodowe w Warszawie. Zbiórka w Holu Głównym. Wstęp wolny do galerii stałych między godz. 12 a 13 na hasło: Dzień Wolnej Sztuki. (PAP Life)

 • 22:09 John Williams Sayuri's Theme And End Credits
 • 22:14 Andrzej Zaucha C'est la vie
 • 22:20 Daniel Hope, Christoph Willibald Gluck Orfeo ed Euridice (Dance of the blessed spirits)
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 247, niedziela, 15 kwietnia 2018
 • 1
  Nino Rota
  Ojciec chrzestny
  Main Title (The Godfather Waltz)
 • 2
  Jerzy Matuszkiewicz
  Janosik
  Temat
 • 3
  Vangelis
  Rydwany ognia
  Main Title
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Copyright © 2018 RMF Classic