ON AIR
od 14:00 Wydział Kultury RMF Classic zapraszają: Natalia Grzeszczyk Dariusz Stańczuk

Pierwsza edycja Festiwalu NON-FICTION za nami

4 dni, 23 gości, 25 punktów programu w ramach 4 sekcji, 11 prowadzących, 9 filmów, 5 reportaży radiowych. I ponad tysiąc trzystu uczestników, którzy odwiedzili Małopolski Ogród Sztuki. Pierwsza edycja Festiwalu NON-FICTION została zakończona.

Frekwencja przeszła najśmielsze oczekiwania festiwalowego debiutanta – mówi Szymon Pasaj ze Stowarzyszenia RE-PREZENTACJE, organizatora festiwalu – zwłaszcza, że mieliśmy w programie wydarzenia uznawane za niszowe. Okazało się jednak, że miłośnicy non-fiction interesują się także reportażem radiowym, w który my również bardzo wierzymy. Bardzo nas to cieszy. Z drugiej strony – na spotkaniu z Mariuszem Szczygłem sala była wypełniona do ostatniego miejsca. To dla nas największa nagroda.

Pierwszym spotkaniem literackim NON-FICTION była rozmowa Łukasza Wojtusika (TOK FM) z Katarzyną Boni wokół jej najnowszego reportażu „Ganbare! Warsztaty umierania” o wstrząsającym doświadczeniu i próbie przepracowania przez Japończyków traumy związanej z tsunami. Równolegle trwał wernisaż wystaw „Granice” Krzysztofa Millera oraz „Konflikt wewnętrzny” Michała Zielińskiego. O 18.00 Miller był gościem Martyny Nowickiej – autentyczny, szczery do bólu fotoreporter o statusie legendy zrobił na uczestnikach niesamowite wrażenie. Następnie Ilona Wiśniewska, autorka głośnego „Hen. Na północy Norwegii”, opowiedziała o doświadczeniu północnych granic Europy i prawie do tożsamości Finnmarku. Na koniec dnia przedstawicielki i przedstawiciel stowarzyszenia reporterów "Rekolektyw" żywo dyskutowali o doświadczeniu granicy w Europie  – dokładnie w tym samym czasie trwało referendum dotyczące Brexitu.

Piątek rozpoczął autorski cykl rozmów przygotowany przez Roberta Rienta.  Autor głośnego „Świadka” i działacz na rzecz poszanowania praw osób LGBTQ najpierw rozmawiał z Juliuszem Strachotą o autoreportażu i tym, jak wygląda w Polsce funkcjonowanie osób uzależnionych od leków.  Dyskusja z Kingą Kosińską, autorką „Brudnego różu” – osobistego, porażającego świadectwa osoby transpłciowej i działaczki grupy LGBTQ Wiara i Tęcza poruszyło uczestników. Tematy, które wciąż uchodzą w Polsce za tabu, Rient poprowadził w mistrzowski sposób. W tym samym czasie tłum w Pauzie In Garden przysłuchiwał się debacie fotoreporterów: Krzysztof Miller, Michał Zieliński, Maksymilian Rigamonti i Maciej Nabrdalik spierali się o etyczne granice uprawianej przez nich profesji. Przed 19.00 sala audiowizualna wypełniła się do ostatniego miejsca, a na scenę wkroczył Mariusz Szczygieł. Jeśli o jakimkolwiek polskim reporterze można powiedzieć, że porywa tłumy, to z pewnością właśnie o Szczygle. Niezwykły kontakt z publicznością i niepowtarzalna osobowość.

Sobotni rozkład jazdy pokrzyżowała dogrywka w meczu reprezentacji Polski ze Szwajcarią, dlatego spotkania z Anną Sekudewicz rozpoczęły się ze sporym opóźnieniem. Nestorka polskiego reportażu radiowego opowiadała o kulisach warsztatu reportażysty oraz dyskutowała ze słuchaczami o reportażu „Człowiek i góra”. W sali audiowizualnej równolegle trwało spotkanie z Marią Hawranek i Szymonem Opryszkiem, którzy opowiadali o „peryferiach totalnych” i zderzeniu kultur, czyli Ameryce Łacińskiej w ich książce „Tańczymy już tylko w zaduszki”. Do końca dnia pozostaliśmy „za granicą”, bowiem tuż po młodym duecie reporterskim na scenie pojawiła się Ewa Winnicka, która odpowiadała na pytania dotyczące sytuacji polskich emigrantów na Wyspach.

Ostatni dzień festiwalu rozpoczęło spotkanie z Martą Mazuś, autorką książki „Król kebabów i inne zderzenia polsko-obce”. O tym, jak się dziś żyje uchodźcom i imigrantom w Polsce i co się od napisania książki pod tym względem zmieniło. Także w niedzielę spotkaliśmy się z Bartoszem Pankiem z Polskiego Radia, którego reportaż Chcę więcej został nagrodzony Prix Italia.  Agnieszka Lichnerowicz, reporterka Tok FM, opowiadała o swoim pobycie w irackim Kurdystanie, wysłuchaliśmy także trzech reportaży: „Sindżar” – o tragicznym losie Jazydów w Iraku i „Broda. O Dagestańczyku, który próbuje w Warszawie kozy hodować” oraz relacji z ukraińskiego Majdanu. Dwa ostatnie spotkania literackie festiwalu to rozmowa Ewy Stanek-Misiąg (RMF Classic) z Michałem Olszewskim, laureatem Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za „Najlepsze buty na świecie” oraz z Włodzimierzem Nowakiem, który rozmawiał z Szymonem Kloską o stosunkach polsko-niemieckich i swojej ostatniej książce „Niemiec. Wszystkie ucieczki Zygfryda”.

Cztery dni festiwalu kończyły pokazy filmów w przygotowanym przez dr Monikę Górską cyklu „reportaż czy dokument” oraz głośnych filmów pełnometrażowych z ubiegłego roku („Nadejdą lepsze czasy” Hanny Polak, „K2” Elizy Kubarskiej i „Plus minus czyli podróże muchy na wschód” Bogdana Dziworskiego).

Tematem pierwszej edycji Festiwalu NON-FICTION były „granice”. Wydarzeniu także udało się pokonać ważną barierę: od teraz reporterzy i miłośnicy non-fiction mają wreszcie swoje święto. Prace nad kolejną edycją festiwalu już się rozpoczęły. Do zobaczenia za rok!

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic