Pamiątki po Wojciechu Młynarskim zgromadzone w Muzeum Literatury

Dokładnie o godz. 20.00 rok temu tata odszedł w szpitalu przy ul. Barskiej po bardzo ciężkiej chorobie i nieprawdopodobnie wielkim cierpieniu - powiedziała Agata Młynarska na wernisażu wystawy „Panie, Panowie: Młynarski”.

Pamiątki po Wojciechu Młynarskim zgromadzone w Muzeum Literatury

Profesor Andrzej Stanisław Kowalczyk współautor wystawy opowiadał na wernisażu, jakie znaczenie miała twórczość Młynarskiego dla ludzi, którzy żyli w drugiej połowie XX wieku. "Ci z nas, którzy pamiętają te lata, doskonale wiedzą jak ważne było, że Młynarski towarzyszył nam, mówił za nas, że potrafił sformułować za nas coś, czego sami nie potrafilibyśmy sformułować. Oprócz rozrywki dostarczał nam wzruszenia i poczucia odwagi" - mówił.
 
Córka Wojciecha, Agata Młynarska na wernisażu opowiadała jakie znaczenie miały poszczególne przedmioty pokazane na wystawie. "Biurko wygląda dokładnie tak, jak wyglądało przy ul. Lwowskiej, gdzie tata mieszkał i gdzie dożył swoich ostatnich chwil. (...) Zdjęcia dziadków i taty stoją na biurku tak jak stały przez całe życie odkąd pamiętam. Na biurku zawsze stała maszyna do pisania, której nigdy nie zdradził z komputerem" - opowiedziała.

Obok biurka Młynarskiego zawieszona jest amerykańska kurtka wojskowa. "Tata nie uznawał o żadnej porze roku żadnego innego nakrycia. Uważał, że jest to głos wolności. Pierwszą kurtkę wojskową przywiózł w latach 70. z demobilu z pierwszej podróży do Ameryki. Taką kurtkę potem gremialnie nosili wszyscy, jako pewien wspólny mianownik. Wszyscy, którzy uważali, że opowiadają się po właściwej stronie. Do tego grona należeli Jerzy Dobrowolski, Krzysztof Kowalewski, Staszek Tym. Tata w tej kurtce, która tu wisi pojechał do szpitala. Kurtka wróciła już bez taty" - opowiadała Agata Młynarska.

Na wystawie można oglądać też rękopisy i maszynopisy tekstów oraz zdjęcia z archiwum rodzinnego. Na ekspozycji znajdują się również - Nagroda Radia Polskiego "Diamentowy mikrofon" oraz nagroda za twórczość literacką wręczoną w 1987 r. na XXIV Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Rodzina Wojciecha Młynarskiego dba o jego pamięć. "Moja mama z rodzeństwem stanowią radę fundacji, a w zarządzie jestem ja i mój brat. Statut fundacji określa, że ma ona zajmować się upamiętnianiem spuścizny po Wojciechu Młynarskim i dbaniem o to, co po sobie zostawił. Prowadzimy działania w mediach społecznościowych, wokół których powstała społeczność fanów" -powiedział PAP prezes Fundacji im. Wojciecha Młynarskiego, Stanisław Kieniewicz, wnuk poety.

Kieniewicz podzielił się osobistym wspomnieniem o dziadku. "Jak byłem starszy to dziadek potrafił zabrać mnie od mamy i spędzić ze mną wieczór w gronie swoich kolegów. Miałem wtedy 15 lat i on zabierał mnie do restauracji, na koncert jazzowy. Tak rozrywkowo potrafił ze mną spędzać czas. Dla młodego chłopaka takie chwile z dziadkiem to bardzo wyjątkowa sprawa, myślę, że nie każdy miał takiego niesamowitego dziadka i nie mówię o tym, że był znany, ale o tym, że był gościem, który potrafił naprawdę żyć z wielkim gestem. To jest najcenniejsze, czego doświadczyłem w relacji z nim" - powiedział PAP.

Jan, Paulina i Agata Młynarscy oraz Michał Nalewski przygotowali na rocznicę dwie książki. Pierwsza z nich "Młynarski. W Polskę idziemy" to zbiór zarówno znanych tekstów poety jak i takich, które nie ujrzały wcześniej światła dziennego. "W tej książce jest to, co dla taty było najważniejsze tzn. Polska. Pisał o niej lekko, ale traktował niezwykle poważnie" - powiedziała Agata Młynarska. Druga publikacja pt. "Rozmowy" to zbiór wywiadów przeprowadzonych z Młynarskim.

Autorami wystawy są Agnieszka Papieska i prof. Andrzej Stanisław Kowalczyk, komisarzem Agnieszka Papieska, projekt plastyczny wykonała Joanna Dymmel, a projekty graficzne Zuzanna Rosińska-Waś.

Wystawę można oglądać od 15 marca do 31 maja.

Pamięć Wojciecha Młynarskiego będzie uczczona wieloma wydarzeniami w kraju. W dniach 16-23 marca w warszawskim teatrze Ateneum odbędzie się festiwal "Młynarski w Ateneum - konfrontacje". 19 marca Artur Andrus poprowadzi koncert galowy "Młynarski w Ateneum". Po koncercie nastąpi uroczyste nadanie "Scenie na Dole" Teatru Ateneum imienia Wojciecha Młynarskiego.

W dniach 24-25 marca w Teatrze Polskim we Wrocławiu odbędzie się Koncert Galowy na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej zatytułowany "Miłe Panie i Panowie bardzo mili - piosenki Wojciecha Młynarskiego".

Grupa "Raz Dwa Trzy" zagra na koncertach poświęconych twórczości Młynarskiego w Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie (12 marca), Sali Koncertowej Radia Wrocław (14 kwietnia) oraz Teatrze Wielkim w Poznaniu (16 kwietnia).

18 maja w Opolu odbędzie się specjalny koncert poświęcony Wojciechowi Młynarskiemu. Dyrektorem artystycznym wydarzenia został Jan Młynarski. Wśród zaproszonych artystów są m.in. Maciej Maleńczuk i Alicja Majewska.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic