ON AIR
od 14:00 Kino w roli głównej zaprasza: Magdalena Juszczyk

"Obywatel Jones" Agnieszki Holland laureatem Złotych Lwów

"Obywatel Jones" Agnieszki Holland został laureatem Złotych Lwów na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Werdykt ogłoszono w sobotę wieczorem w Teatrze Muzycznym.

 "Obywatel Jones" Agnieszki Holland laureatem Złotych Lwów
Reżyserka Agnieszka Holland z nagrodą Złote Lwy za film "Obywatel Jones" / Adam Warżawa /PAP

"Obywatel Jones" Agnieszki Holland to oparta na faktach historia młodego walijskiego dziennikarza Garetha Jonesa piszącego w latach 30. XX wieku, który odkrył tajemnicę Wielkiego Głodu na Ukrainie. Publikacje Jonesa nie tylko pokazały Zachodowi, co działo się na Ukrainie, ale także zainspirowały George'a Orwella do napisania "Folwarku zwierzęcego".

Autorem zdjęć jest Tomasz Naumiuk, a współproducentką i autorką scenariusza – Amerykanka Andrea Chalupa. Zdjęcia zrealizowano m.in. w Katowicach i Dąbrowie Górniczej. W polsko-brytyjsko-ukraińskiej koprodukcji wystąpili m.in. Vanessa Kirby, Peter Sarsgaard, Michalina Olszańska i Krzysztof Pieczyński.

"Ikar. Legenda Mietka Kosza" Macieja Pieprzycy o niewidomym geniuszu fortepianu został nagrodzony Srebrnymi Lwami podczas 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

"Ikar. Legenda Mietka Kosza" to historia inspirowana życiorysem jazzmana (granego przez Dawida Ogrodnika), którego obiecującą karierę przerwała tragiczna śmierć. Mieczysława Kosza poznajemy jako kilkuletniego chłopca, urodzonego we wsi Antoniówka, który zachorował na jaskrę i z powodu braku możliwości natychmiastowego leczenia stracił wzrok, a następnie trafił do ośrodka dla niewidomych w Laskach. Tam odkrył, że muzyka może stać się sposobem na to, by na nowo zobaczyć świat. Talent i konsekwentna praca sprawiły, że Kosz stał się świetnym pianistą klasycznym, a następnie jazzowym. Odnosił liczne sukcesy w kraju i za granicą, ale poza sceną czuł się coraz bardziej samotny.

W obsadzie znaleźli się również m.in. Piotr Adamczyk, Wiktoria Gorodeckaja, Justyna Wasilewska, Jowita Budnik, Maja Komorowska, Michał Filipiak, Grzegorz Mielczarek i Jacek Koman. Za zdjęcia odpowiada Witold Płóciennik, za muzykę - Leszek Możdżer, a za scenografię – Joanna Anastazja Wójcik.

Jan Komasa otrzymał w sobotę nagrodę za reżyserię "Bożego Ciała" podczas 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Mateusz Pacewicz został doceniony za scenariusz do tego filmu.

Laureatów Konkursu Głównego 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni ogłoszono podczas uroczystości zorganizowanej w Teatrze Muzycznym. Wyłoniło ich jury w składzie: reżyser teatralny, filmowy i telewizyjny Maciej Wojtyszko (przewodniczący), scenografka Ewa Braun, producent Piotr Dzięcioł, aktorka Bożena Dykiel, montażysta Paweł Laskowski, scenarzystka i producentka Ilona Łepkowska, reżyserka Maria Sadowska, reżyser dźwięku Nikodem Wołk-Łaniewski oraz autor zdjęć filmowych i reżyser Jerzy Zieliński.

Magdalena Boczarska i Dawid Ogrodnik zostali nagrodzeni za główne role w - kolejno - "Piłsudskim" i "Ikarze. Legendzie Mietka Kosza" podczas 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Nagroda Specjalna Jury powędrowała do Łukasza Kośmickiego za "Ukrytą grę".

Eliza Rycembel i Sebastian Stankiewicz zostali laureatami nagród za role drugoplanowe w filmach - kolejno - "Boże Ciało" i "Pan T." podczas 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Statuetkę za muzykę do filmu "Ikar. Legenda Mietka Kosza" odebrał Leszek Możdżer.

Reżyser, scenarzysta i producent Krzysztof Zanussi odebrał w sobotę wieczorem podczas gali zamknięcia 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Platynowe Lwy - nagrodę za całokształt twórczości.

Zanussi odebrał Platynowe Lwy podczas gali, która odbywa się na scenie gdyńskiego Teatru Muzycznego. Publiczność uhonorowała go owacją na stojąco.

Do najważniejszych filmów Zanussiego zaliczają się m.in. "Struktura kryształu" (1969 r.), "Iluminacja" (1972 r., uhonorowana główną nagrodą na festiwalu w Locarno), "Bilans kwartalny" (1974 r., nominowany do Złotego Niedźwiedzia w Berlinie), "Barwy ochronne" (1976 r.) z wielką rolą Zbigniewa Zapasiewicza, uważane za jeden z najważniejszych filmów kina moralnego niepokoju oraz "Spirala" (1978 r, doceniona Nagrodą Jury Ekumenicznego na festiwalu w Cannes).

Wcześniej wyłoniono laureatów w kategoriach technicznych. Nagrodę za charakteryzację otrzymała Jolanta Dańda ("Ikar. Legenda Mietka Kosza" Macieja Pieprzycy). Za kostiumy do tego filmu doceniono Agatę Culak.

Statuetka za dźwięk powędrowała do Jarosława Czernichowskiego, Marcina Jachyry Oliwiera Synkowskiego i Marcina Lenarczyka ("Interior" Marka Lechkiego), a za scenografię - do Grzegorza Piątkowskiego ("Obywatel Jones" Agnieszki Holland).

Za montaż w "Ukrytej grze" Łukasza Kośmickiego uhonorowano Krzysztofa Arszennika, Roberta Grykę i Wolfganga Weigla.




Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic