ON AIR
od 10:00 Na porządku dziennym zaprasza: Katarzyna Hnat

"Nie tylko nóżki!" w Muzeum Karykatury

Teksty kabaretowe z 20-lecia międzywojennego, karykatury, rysunki satyryczne, a także filmy, stroje z lat 20. i 30. ubiegłego wieku od 6 marca można będzie zobaczyć w Muzeum Karykatury w Warszawie. Ekspozycja potrwa do 10 czerwca.

Wystawa nosi tytuł: "Nie tylko nóżki! Kabarety i rewie dwudziestolecia międzywojennego w Polsce" i zainauguruje jubileuszowy rok 40-lecia działalności Muzeum Karykatury. Projekt ten wpisuje się również w program obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

"Wybraliśmy tytuł wystawy Nie tylko nóżki!, bo chcieliśmy zerwać z pewną infantylizacją kabaretu. Chcemy pokazać, że kabaret poruszał wachlarz aktualnych tematów, obejmował też frywolne żarty, komentarze na temat kobiecej urody, mody, charakterów reprezentantek płci pięknej. Ale także burzliwe romanse, marzenia o sławie, pieniądzach. Tematy często mało rozrywkowe" - powiedziała PAP Life Dorota Parzyszek z Muzeum Karykatury.

Bohaterami wystawy będą literaci, wśród nich Julian Tuwim, Andrzej Włast czy Marian Hemar, oraz karykaturzyści, m.in. Maja Berezowska, Zdzisław Czermański, Eryk Lipiński, Bronisław Linke, Jerzy Zaruba. Trzon ekspozycji będą stanowić teksty z programów kabaretowych i rewiowych oraz powiązane z nimi rysunki satyryczne. Teksty wykorzystane na ekspozycji pochodzą przede wszystkim z kabaretów inteligencko-mieszczańskich. Wystawa przypomni więc utwory m.in. z programów kabaretu Qui Pro Quo, z repertuarów teatrów Banda, Perskie Oko i Morskie Oko.

"Takim zestawieniem tekstów z rysunkami chcieliśmy pokazać, że te dwie formy wypowiedzi korespondowały ze sobą w tym czasie i że poruszały podobne tematy. Myślę, że trzeba sobie zarezerwować trochę czasu, żeby zapoznać się zarówno z tekstami jak i rysunkami, aby w pełni wystawę zrozumieć i w pełni ją odebrać. Prezentowane teksty Tuwima czy Hemara odnoszą się do rzeczywistości społeczno-obyczajowej czy politycznej 20-lecia. I takie poważne tematy poruszał też ówczesny kabaret" - dodaje Parzyszek.

Wśród karykatur i rysunków satyrycznych znajdzie się np. praca Zdzisława Czermańskiego "Piłsudski-girls" z teki litografii pt. "Marszałek Piłsudski w 13 karykaturach Zdzisława Czermańskiego" czy "Jarmark przedwyborczy" Jerzego Zaruby.

Wystawę uzupełnią emitowane na ekranach multimedialnych fragmenty filmów fabularnych z lat 30., m.in. "Każdemu wolno kochać" i "Szpieg w masce" w reżyserii Mieczysława Krawicza oraz "Papa się żeni" Michała Waszyńskiego. Posłuchać będzie można także dawnych piosenek, np. "Panna Mania gra na mandolinie", "Czy Pani Marta..." lub "Mały gigolo".

Miłośników mody przyciągną oryginalne stroje z epoki, m.in. suknie, buty i nakrycia głowy, które na wystawę udostępnił historyk sztuki i pasjonat mody Adam Leja. Leja od lat kolekcjonuje rzemiosło artystyczne oraz stroje i akcesoria mody od połowy XIX wieku do lat 30. XX w.

Wystawa "Nie tylko nóżki! Kabarety i rewie dwudziestolecia międzywojennego w Polsce" będzie otwarta dla publiczności w dniach 6 marca-10 czerwca w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie. (PAP Life)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic