Informacje

Napięta atmosfera przed wystrzałowym Sylwestrem

Dodano:
Napięta atmosfera przed wystrzałowym Sylwestrem

fot.PAP/EPA

Podobnie jak w poprzednich latach, także i tym razem pod koniec grudnia na Maderze odbędzie się jeden z największych pokazów sztucznych ogni na świecie. Wydarzenie poprzedza sądowy spór o organizację pirotechnicznego przedstawienia.

Od kiedy Madera stała się rekordzistą pirotechnicznego show na Liście Guinnessa w latach 2006-2012, władze portugalskiej wyspy nie oszczędzają na fajerwerkach. W ostatnich latach na przygotowanie pokazu trzeba było wydać z lokalnego budżetu ponad 1 mln euro.

Choć w tym roku będą to nieco mniejsze wydatki, to sprawa przygotowania pokazów jest bardzo skomplikowana - firmy pirotechniczne, które przegrały przetarg, skierowały przeciwko organizatorom konkursu sprawę do sądu.

Paula Cabaco, sekretarz ds. turystyki w rządzie Madery, zapewniła, że pomimo sprawy sądowej władze wyspy zorganizują w tym roku w Funchal pokaz sztucznych ogni. Wykonawcą będzie spółka Macedos Pirotecnia.

Od kilkudziesięciu lat Madera słynie z organizacji długich, wielominutowych pokazów sztucznych ogni w noc sylwestrową. W ubiegłym roku wybuchy fajerwerków trwały tam przez 8 minut w blisko 40 różnych punktach tego portugalskiego archipelagu.

Choć Portugalczycy, w przeciwieństwie do Polaków unikają głośnego witania Nowego Roku, to wyjątkiem od tej reguły jest Madera, która od lat słynie z pokazów sztucznych ogni.

"Zabawa sylwestrowa w Funchal, głównym mieście Madery, uchodzi za jedną z najlepszych na świecie. Przede wszystkim z uwagi na atrakcyjny wizualnie pokaz sztucznych ogni, a także łagodny o tej porze roku klimat w tej części Atlantyku", powiedziała PAP Life Henriqueta Sena.

Na usytuowaną przy północno-zachodnim wybrzeżu Afryki Maderę przybywają pod koniec roku nie tylko Portugalczycy z kontynentu, ale też tysiące zagranicznych turystów. Głównym celem ich wizyty jest właśnie udział w hucznej zabawie sylwestrowo-noworocznej w Funchal.

31 grudnia 1930 r. pokaz sztucznych ogni na Maderze podziwiał przebywający na tej atlantyckiej wyspie marszałek Józef Piłsudski. Trwający ponad trzy miesiące wypoczynek był najdłuższym urlopem w życiu polskiego męża stanu.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP Life)

 • 10:53 Ludwig van Beethoven Fidelio (Overture)
 • 11:03 Simon & Garfunkel Cecilia
 • 11:06 Gian-Piero Reverberi, Robert Merlin The Adventures Of Robinson Crusoe
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 248, niedziela, 22 kwietnia 2018
 • 1
  Jerzy Matuszkiewicz
  Janosik
  Temat
 • 2
  Nino Rota
  Ojciec chrzestny
  Main Title (The Godfather Waltz)
 • 3
  Krzysztof Komeda
  Dziecko Rosemary
  Sleep Safe And Warm
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Copyright © 2018 RMF Classic