ON AIR
od 07:00 Śniadanie Mistrzów zaprasza: Łukasz Wojtusik

Muzeum Narodowe kupiło "Kompozycję" Saszy Blondera

Obraz "Kompozycja" autorstwa Saszy Blondera, polskiego malarza awangardowego pochodzenia żydowskiego, trafił do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Płótno można będzie oglądać od 2 sierpnia w Galerii Sztuki XX i XXI w. stołecznego muzeum.

Jak poinformowano w komunikacie przesłanym w środę PAP przez Muzeum Narodowe w Warszawie, płótno Blondera znajduje się w kolekcji placówki od ponad półwiecza - pochodzi ze złożonego w 1954 r. depozytu Marii Jaremy - polskiej malarki, rzeźbiarki i scenografki.

Dopiero teraz jednak obraz stał się własnością Muzeum Narodowego, dzięki zakupowi dofinansowanemu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach priorytetu Kolekcje Muzealne.

Jak podkreślono w komunikacie płótna Saszy Blodera z okresu przedwojennego należą do rzadkości na rynku antykwarycznym i rynku sztuki. Cały dorobek artysty uległ zniszczeniu lub rozproszeniu. Zauważono, że jedynie kilka prac z tego okresu jego pracy twórczej jest znanych, co zwiększa wartość zakupu Muzeum Narodowego.

"Kompozycja" powstała w latach 30., najprawdopodobniej około 1935 r. "Dzieło reprezentuje zarówno tendencje sztuki figuratywnej, jak i abstrakcyjnej; bryły i płaszczyzny układają się w schematyczne kształty ludzkie. Formy obwiedziono silnym konturem, kolorystyka obrazu jest jasna z przewagą intensywnych odcieni czerwieni, różu i żółci" - czytamy w komunikacie.

Aleksander "Sasza" Blonder urodził się w Czortkowie w 1909 r. Najaktywniej działał w Paryżu, do którego po raz pierwszy wyjechał w 1926 r. We Francji studiował architekturę, w Krakowie, na Akademii Sztuk Pięknych. Silny wpływ na jego twórczość wywarły prace Marca Chagalla, Chaima Soutina i Amadeo Modiglianiego, a także Stanisława Wyspiańskiego.

Był członkiem Grupy Krakowskiej (należał także do grona twórców artystycznej grupy Żywi), w której wystawach brał udział między 1933 a 1937 rokiem. Opowiadał się za rewolucyjnym, lewicowym programem społecznym. Przez chwilę mieszkał w Warszawie, przygotował także oprawę scenograficzną dla dziecięcego teatru Żydowskiej Szkoły Powszechnej w Bielsku-Białej, zanim w 1937 r. otworzył w Paryżu własną galerię i przyjął pseudonim Andre Blondel. W tym samym roku został wydalony ze Związku Zawodowego Polskich Artystów Plastyków ze względu na działalność polityczną.

Po wybuchu II wojny światowej trafił na front, powołany do wojska polskiego we Francji. Malarz został zwolniony ze służby w 1940 r. i zamieszkał w Tuluzie, gdzie był członkiem ugrupowania Artistes Meridionaux i angażował się we francuski ruch oporu. Do Paryża wrócił dopiero po wojnie, w 1948 r. Rok później zginął w wypadku, pozostawiając około 700 obrazów i rysunki.

4 sierpnia muzeum zaprasza na spotkanie z Patrycją Głusiec z Galerii Sztuki XX i XX wieku, poświęcone twórczości Saszy Blondera i jego dziełu, charakterystycznemu dla malarstwa artysty z połowy lat 30. Spotkanie odbędzie się w Holu Głównym Muzeum.

Obraz "Kompozycja" Blondera oglądać będzie można od 2 sierpnia w Galerii Sztuki XX i XXI wieku Muzeum Narodowego w Warszawie. Galeria prezentuje zbiory z zakresu sztuki współczesnej - eksponowane są obrazy, rzeźby, grafiki i rysunki z lat 20., 30., a także dzieła filmowe polskiej awangardy, fotografie i fotomontaże oraz wybrane prace z kręgu sztuki niezależnej ostatniego 40-lecia.

Prezentowane są prace m.in. Stanisława Ignacego Witkiewicza, Władysława Strzemińskiego, Henryka Stażewskiego, Katarzyny Kobro, Tamary Łempickiej, Józefa Czapskiego, Andrzeja Wróblewskiego, Wilhelma Sasnala czy Katarzyny Kozyry.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic