ON AIR
od 07:00 Śniadanie Mistrzów zaprasza: Łukasz Wojtusik

MISIE - nowe nagrody dla polskich dzieł z obszaru popkultury

Rozpoczyna się 3. edycja Kromer Biecz FestivalMISIE to nowe nagrody, którymi grono ok. 200 osób związanych z kulturą wyróżniać będzie co roku najciekawsze dzieła z obszaru polskiej kultury popularnej. Pierwsza gala MISIÓW odbędzie się 15 września w Łodzi podczas 28. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier.

Współtwórcą nowej nagrody jest publicysta, krytyk, scenarzysta i badacz popkultury Kamil Śmiałkowski, który pięć lat temu wpadł na pomysł przyznawania antynagród filmowych "Węże" dla najgorszych polskich filmów.

"Przyznaje je tzw. Akademia Węży - na potrzeby nowego projektu zmieniliśmy tę nazwę na Popkulturową Akademię Wszystkiego, czyli PAW - która gromadzi blisko 200 ludzi kultury, m.in. krytyków i artystów. Stwierdziliśmy, że najwyższy czas nie tylko szydzić, ale też promować i doceniać to, co najlepsze w polskiej popkulturze" - wyjaśnił Śmiałkowski.

Jego zdaniem w kraju brakuje wydarzeń zajmujących się kulturą popularną i masową, stąd pomysł grona spod znaku PAW, by powołać MISIE - nowe nagrody popkulturalne, których nazwa inspirowana jest kultowym filmem Stanisława Barei, a jednocześnie frazą "Mi się podoba". Pierwsza gala MISIÓW odbędzie się 15 września w łódzkiej Atlas Arenie w ramach 28. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier (MFKiG).

"W ramach MFKiG chcemy stworzyć blok imprez promujących najciekawsze wydarzenia, które mają pojawić się w polskiej kulturze popularnej w najbliższym czasie. Planujemy, by w tym roku zorganizować np. spotkania z ekipą i obsadą +Ucha Prezesa+, drugiego sezonu +Belfra+ czy nowego serialu +AXN Ultraviolet+, który obecnie jest kręcony w Łodzi. Prowadzimy też rozmowy z realizatorami kinowych +Tarapatów+ czy +malowanego+ filmu o Vincencie Van Goghu, który nie miał jeszcze premiery w Polsce, ale już stał się znany" - podkreślił Śmiałkowski.

Nagroda MISIE będzie przyznawana w czterech kategoriach emocjonalnych - "rozbawiło", "wzruszyło", "wstrząsnęło" i "działo się", a także "najlepszy bohater", "najlepsza bohaterka", "najlepszy czarny charakter i "najlepszy twórca". Konkurować o nią będą zarówno dzieła filmowe, telewizyjne, literackie, muzyczne, komiksy, spektakle i reklamy.

Najwięcej nominacji (w kategorii "rozbawiło") dostał serial "Ucho prezesa", a także Tomasz Bagiński jako twórca projektu "Legendy Polskie Allegro". Najbardziej wstrząsającymi wydarzeniami kultury popularnej były m.in. film "Wołyń", spektakl "Klątwa", zbiór opowiadań "Ślady" Jakuba Małeckiego.

Członków PAW wzruszyła m.in. reklama "Czego szukasz w święta", zbiór coverów zespołu T.Love - "T.Cover", rozbawił "ASZ Dziennik" i mapa San Escobar. W kategorii "działo się" nominowano m.in. serial "Belfer", książkę political fiction Wojciecha Miłoszewskiego "Inwazja", kryminał Ryszarda Ćwirleja "Śliski interes".

Adrian z "Ucha Prezesa" i Jurek ze "Sztuki kochania" mają szansę zostać "najlepszymi bohaterami", w kobiecym odpowiedniku kategorii konkurować będą m.in. Basia z "Ucha Prezesa", Zofia Beksińska z "Ostatniej rodziny" i Michalina Wisłocka ze "Sztuki kochania".

Szanse na zdobycie MISIÓW za wykreowanie najlepszej postaci negatywnej ma aktor Wojciech Kalarus - odtwórca postaci Antoniego w "Uchu Prezesa", a także Lord Solo z komiksu "Będziesz smażył się w piekle" i Paweł Królikowski wcielający się w komendanta Słotę z "Belfra".

Obok Tomka Bagińskiego w kategorii "najlepszy twórca" PAW wytypował także ekipę, która wskrzesiła "Przekrój", Roberta Górskiego ("Ucho Prezesa"), rysownika Janka Kozę i reżysera Wojciecha Smarzowskiego ("Wołyń", "Ksiądz").

Pełną listę nominacji oraz projekt statuetki - dwugłowego misia przypominającego słomianego niedźwiadka z filmu Barei - można obejrzeć na facebookowym profilu MISIÓW.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic