ON AIR
od 14:00 Wydział Kultury RMF Classic zaprasza: Dariusz Stańczuk

Krosno - Świet(l)ne miasto, czyli tropem Ignacego Łukasiewicza

Nauka w wakacje - to nie brzmi zachęcająco... Chyba, że jest to wędrówka w głąb Ziemi i odkrywanie jej darów, poznawanie urządzeń do wydobywania ropy, czy podróż w przestrzeń kosmiczną w planetarium. Takie atrakcje gwarantuje w niedzielę piknik Świet(l)ne miasto w Krośnie.

Krosno - Świet(l)ne miasto, czyli tropem Ignacego Łukasiewicza

Impreza organizowana jest od wielu lat dla upamiętnienia pierwszej lampy naftowej zbudowanej przez Ignacego Łukasiewicza. W tym roku przypada 163. rocznica tego wydarzenia.

Paweł Fiejdasz z Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza (RCKP), jednego z organizatorów imprezy, poinformował PAP Life, że w czasie pikniku będzie można spotkać się np. z robotem Lemo, poeksperymentować z Centrum Nauki Kopernik, które zaprezentuje pokaz naukowy "Muzyka", obejrzeć widowisko teatralne "Fabryka zabawek", albo wziąć udział w pokazach wesołych naukowców.

"Kolejna atrakcja to koncerty 'Autostopem z piosenkami Karin Stanek' i Miejskiej Górniczej Orkiestry Dętej, która tradycyjnie poprowadzi pochód do pomnika Ignacego Łukasiewicza. Tam nastąpi wspólne rozświetlenie nocy" - zapowiada Fiejdasz.

Będzie można też zwiedzić skansen w Bóbrce, zobaczyć kolekcję lamp i urządzeń naftowych, sprzęt górnictwa naftowego, a także przejechać się kolejką Centrum Dziedzictwa Szkła, która poprowadzi przez miejsca piknikowe, poświęcone różnym zagadnieniom.

Na przystanku Naftówka będzie można obejrzeć wystawę o Łukasiewiczu; przystanek Kopernik zaprosi do zwiedzania obserwatorium w kopule, czy podróż w przestrzeń kosmiczną za sprawą plenerowego planetarium.

Na zakończenie festiwalu na krośnieńskim rynku odbędzie się rozświetlenie nocy - happening artystyczny z udziałem mieszkańców Krosna, w czasie którego różne budynki i pomniki zostaną oświetlone.

Fiejdasz podkreśla, że wstęp na wszystkie punkty programu pikniku jest bezpłatny, ale na wiele z nich, z uwagi na określony czas trwania poszczególnych atrakcji i ograniczoną liczbę miejsc, obowiązują wejściówki, które można odbierać w RCKP do wyczerpania zapasów.

Wymyśloną i skonstruowaną przez Łukasiewicza w 1853 r. lampę wykonał lwowski blacharz, zajmujący się wytwarzaniem lamp olejnych, Adam Bratkowski. Lampa po raz pierwszy zapłonęła 31 lipca 1853 roku podczas operacji we lwowskim szpitalu. Niestety, ani lampa, ani nawet jej rysunek nie zachowały się do naszych czasów. O jej wyglądzie możemy dowiedzieć się jedynie z opisów, które powstały już po śmierci wynalazcy.

Łukasiewicz nigdy nie opatentował swojego wynalazku. Ale wraz Janem Zahem zgłosili w Urzędzie Patentowym w Wiedniu odkrytą przez siebie metodę destylacji ropy naftowej. Ważny na dwa lata patent uzyskali 2 grudnia 1853 r.

Właśnie niedaleko Krosna - w Bóbrce - w 1854 r. Łukasiewicz ze wspólnikami założył pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej, zwaną wtedy kopalnią oleju skalnego. Na początku ropę z naturalnych powierzchniowych wycieków zbierano do drewnianych kubłów. Później drążono ręcznie doły, rowy i studnie dochodzące do 60 metrów głębokości. Do chwili obecnej czynny jest jeden z pierwszych szybów - "Franek". (PAP Life)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic