Koncerty, pokazy filmowe i konferencje - 2016 r. w NInA

Ponad 220 wydarzeń: koncertów, pokazów filmów i spektakli teatralnych i koprodukcji filmowych oraz serialowych - odbyło się w 2016 r. w Narodowym Instytucie Audiowizualnym. Portale Instytutu odnotowały wzrost zasobów i liczby odwiedzających internautów.

Jak podkreślono w podsumowaniu mijającego roku w Narodowym Instytucie Audiowizualnym, 2016 r. "obfitował w liczne wydarzenia kulturalne z najwyższej półki". Zaliczono do nich koncerty, pokazy filmowe i teatralne, a także udział w produkcji seriali, goszczenie w Warszawie światowej konferencji archiwów audiowizualnych FIAT/IFTA, kolejną edycję festiwalu NInA Wersja Beta, przygotowanie wydawnictw DVD z filmami dokumentalnymi oraz spektaklami.

W styczniu w wielofunkcyjnej sali audiowizualnej "Ziemia Obiecana" w warszawskiej siedzibie Instytutu rozpoczął się przegląd "Z kamerą wśród oper" - rejestracja najlepszych w ostatnich latach spektakli operowych. Pokazom towarzyszyły dyskusje, spotkania z ekspertami twórców. Przygotowano również przegląd największych dzieł polskiego kina, osobiście wybranych przez amerykańskiego reżysera Martina Scorsese - autora m.in. "Taksówkarza" i "Chłopców z ferajny" - wcześniej pokazywanych i cieszących się dużą popularnością w Anglii, Australii i Stanach Zjednoczonych. Widzowie zobaczyli m.in. "Sanatorium pod klepsydrą" Wojciecha Jerzego Hasa, "Wesele" Andrzeja Wajdy i "Faraona" Jerzego Kawalerowicza.

Instytut jest także współwydawcą zbiorów filmów pt. "Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema".

W okresie wakacyjnym na ustawionej na dziedzińcu scenie dla warszawskiej publiczności zagrali m.in. Shy Albatross czy Wacław Zimpel. Koncerty odbywały się w ramach cyklu "NInA Na Ucho". W 2016 r. Instytut dokonał także rejestracji wykonania "Pasji wg św. Łukasza" Krzysztofa Pendereckiego, a także prawykonania "Sanctus Adalbertus" op. 71 Henryka Mikołaja Góreckiego.

Wiosną odbyła się kolejna odsłona festiwalu "NInA Wersja Beta", w tym roku poświęcona tematowi nowej fali seriali autorskich. Widzowie mogli wziąć udział w premierowym pokazie odcinków serialu "Artyści", współprodukowanego przez Instytut, zrealizowanego przez duet Monika Strzępka/ Paweł Demirski.
"Artyści to jedna z najbardziej docenionych przez widzów i krytykę produkcji telewizyjnych 2016 r." - podkreślono w sprawozdaniu, przysłanym PAP w piątek. Przypomniano, że NInA angażowała się także w powstanie przebojów kinowych, m.in. "Wołynia" Wojciecha Smarzowskiego i "Jestem mordercą" Macieja Pieprzycy, a także produkcji teatralnych.

W ciągu 19 miesięcy od otwarcia nowej siedziby Instytutu NInA stał się jednym z najważniejszych centrum ogólnodostępnej, otwartej kultury na najwyższym poziomie. Ponadto w 2016 r. w warsztatach, dotyczących edukacji medialnej, w tym cyklicznych seminariach audiowizualnych dla animatorów, edukatorów i pracowników polskich instytucji kultury udział wzięło ok. 10 tys. osób.

NInA zajmuje się także pracą archiwizacyjną i digitalizacyjną. Instytut digitalizuje średnio 240 godzin materiałów audiowizualnych miesięcznie. Wśród zdigitalizowanych w 2016 r. materiałów znalazły się m.in. unikatowe, zapisane na amatorskich taśmach 9,5 mm i 8 mm filmy z udziałem Stanisława Ignacego Witkiewicza, a także fragment kroniki filmowej z udziałem marszałka Józefa Piłsudskiego. O przyszłości archiwów audiowizualnych debatowano w NInA od 12 do 15 października podczas 40. Konferencji Federacji Archiwów Audiowizualnych FIAT/IFTA.

W mijającym roku internetowy portal instytutu zanotował średnio niemal 750 tys. odsłon miesięcznie oraz prawie 200 tys. unikalnych użytkowników.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic