ON AIR
od 14:00 Wydział Kultury RMF Classic zaprasza: Dariusz Stańczuk

Izraelskie filmy w programie krakowskiego Kina na dachu

"Oczy szeroko otwarte", "Misja kadrowego", "Duże, złe wilki" - to niektóre tytuły, jakie w najbliższe tygodnie zaprezentuje Kino na dachu, które działa na dachu Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. Projekcje filmów towarzyszą 25. Festiwalowi Kultury Żydowskiej.

Pokazy odbędą się 2, 16, 30 lipca i 13, 27 sierpnia oraz 10 września. Do każdego z filmów wprowadzi widzów Maciej Stroiński, znawca sztuki, bloger teatralny, wykładowca na Uniwersytecie Jagiellońskiego.

Publiczność, która odwiedzi klimatyczne kino na szczycie budynku, obejrzy takie tytuły jak "Oczy szeroko otwarte", "Misja kadrowego", "Duże, złe wilki", "Przypis", "Bańka mydlana", "Przyjeżdża orkiestra". Akcja "Bańki mydlanej" (2006) w reż. Eytana Foxa rozgrywa się w Tel Aviv, tętniącej życiem metropolii, znajdującej się w centrum regionu ogarniętego przez wojnę. W tej "bańce mydlanej" zakochują się w sobie młody Izraelczyk i Palestyńczyk, pozornie stojący po przeciwnych stronach barykady.Oryginalną, opowiedzianą z wyjątkowym humorem opowieścią jest "Przyjeżdża orkiestra" (2007) w reż. Erana Kolirina. Twórcy filmu przedstawiają perypetie egipskiej orkiestry, która zagubiła się w Izraelu. Zespół miał zagrać na uroczystym otwarciu centrum kulturalnego. Niestety, nikt nie odebrał muzyków z lotniska, ci, więc decydują się znaleźć drogę sami

"Oczy szeroko otwarte" (2009) wyreżyserował Haim Tabakman, który, poprzez ten film o gejowskiej miłości bada granice moralne własnej religii. Główny bohater filmu, Aaron, prowadzi koszerny sklep mięsny w dzielnicy zamieszkałej przez ortodoksyjnych Żydów. Wraz z żoną i czterema synami wiedzie spokojne, pobożne życie. Zostaje ono zakłócone pojawieniem się zagubionej duszy - studenta Ezriego, który budzi w Aaronie zakazane uczucia."Misja kadrowego" (2010) w reż. Erana Riklisa opowiada o egoistycznym 40-letnim kadrowym jednej z największych piekarń w Jerozolimie. Pewnego dnia jego nieskalana zawodowa reputacja poddana zostaje próbie. W samobójczym ataku bombowym ginie jedna z pracownic piekarni - Julia, z pochodzenia Rumunka, a piekarnia zostaje oskarżona przez media o niehumanitarną i obojętną postawę wobec zatrudnionych w niej obcokrajowców. Kadrowy ma za zadanie załagodzić skandal. Musi zrehabilitować dobre imię firmy. Kadrowy zostaje wysłany w podróż - misję, w trakcie której eskortuje trumnę z ciałem Julii do jej rodzinnego domu w Rumunii. Wyjazd ma charakter terapeutyczny i sprawia, że mężczyzna na nowo uczy się odczuwać emocje. Nominowany w 2012 r. do Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny "Przypis" (2011) ukazuje trudne relacje pomiędzy synem i ojcem. W wyreżyserowanym przez Josepha Cedara obrazie głównymi bohaterami są Uriel i Elizer Shkolnik. Syn o ojciec konkurują ze sobą szkole talmudycznej, w której obaj są profesorami... Gdy jeden z nich zostaje wyróżniony prestiżową nagrodą, ich relacja jeszcze bardziej się komplikuje.

"Duże, złe wilki" (2013) to thriller stworzony przez Aharona Keshalesa i Navota Papushado. Pewnym spokojnym miasteczkiem wstrząsa seria okrutnych morderstw. Podejrzenie pada na nieśmiałego nauczyciela, jednak ciężko znaleźć przeciw niemu wystarczające dowody. Jeden z policjantów decyduje się samemu wymierzyć sprawiedliwość. Jego plan nie jest skomplikowany... oko za oko, głowa za głowę, śmierć za śmierć. Nieoczekiwanie powstrzymuje go ojciec jednej z ofiar. Ogarnięty żądzą zemsty, ma własny plan. Nagle jednak przestaje być jasne, kto w tej sprawie jest mordercą, kto ofiarą, a kto mścicielem. (PAP Life)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic