Gwiazdy teatru na 23. Rzeszowskich Spotkaniach Karnawałowych

Krystyna Janda, Jerzy Stuhr, Jerzy Łapiński wystąpią na 23. Rzeszowskich Spotkaniach Karnawałowych. Rozpoczną się one w piątkowy wieczór w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie i potrwają do niedzieli.

W programie Spotkań przewidziano trzy spektakle, przygotowane przez: Teatr Polonia w Warszawie, Towarzystwo Teatralne „Pod Górkę” i Teatr Ludowy z Krakowa.

„Z założenia spektakle korespondują z ideą karnawału i tym, co się z nim kojarzy: zabawą, radością, humorem, tańcem, muzyką, ogólnie – lekkością” - zauważyła Paulina Bieniek, sekretarz literacki rzeszowskiego teatru.

Oprócz przedstawień w programie imprezy znajdą się też czytania performatywne, które odbywać się będą już od wtorku. Ponadto publiczność, w czasie imprezy, będzie mogła wziąć też udział w wydarzeniach towarzyszących, w tym zabawie tanecznej i recitalu.

Spotkania w piątkowy wieczór otworzy przedstawienie „32 omdlenia” Teatru Polonia z Warszawy, w reżyserii Andrzeja Domalika. Publiczność będzie mogła w 3 jednoaktówkach Czechowa oklaskiwać gwiazdorskie trio: Krystynę Jandę, Jerzego Stuhra i Jerzego Łapińskiego.

Spektakl ten to „Minimalna scenografia, maksymalna dawka humoru w iście rosyjskim stylu. +32 omdlenia+ to popis aktorskiego kunsztu i mieszanka komizmu sytuacyjnego z pogranicza absurdu i szaleństwa. Absolutny must see” – czytamy na stronie Spotkań.

W kolejny wieczór Towarzystwo Teatralne „Pod Górkę” zaprosi widzów na spektakl „Colas Breugnon” w reżyserii Tadeusza Wiśniewskiego. W monodramie Romaina Rollanda wystąpi Stanisław Górka - jego bohater raduje się życiem, a życiowe niepowodzenia stara się traktować lekko i z dystansem. „Colas to idealny przykład człowieka o niezłomnym optymizmie i niczym nieskalanej radości życia. Ogromna dawka pozytywnej energii zapewniona” – reklamują monodram organizatorzy imprezy.

Spora dawka - tym razem czeskiego humoru czeka na widzów w spektaklu finałowym przygotowanym przez Teatr Ludowy w Krakowie. Będzie to komedia „Sarenki” w reżyserii Tomasa Svobody, o losach trzech życiowych pechowców. „Nasi sąsiedzi słyną z ujmującego, ciepłego i nieco absurdalnego poczucia humoru, które nie pozwala się załamywać, a wręcz w każdej sytuacji nakazuje szukać jasnej strony życia” – tak zachęcają do obejrzenia sztuki gospodarze Spotkań.

Jak na karnawał przystało, po każdym spektaklu odbędą się imprezy towarzyszące: wieczór taneczny przy muzyce wykonanej na żywo przez Domarski Band, recital mistrzowski Jerzego Derfla, akompaniującego Monice Świtaj, oraz swing party, na które zaprosi Old Rzech Jazz Band. Będzie też prezentacja i degustacja win pod kierunkiem profesjonalnego sommeliera.

„Liczymy na to, że Spotkania w takim charakterze spełnią swoje zadanie: pozwolą na odrobinę karnawałowego szaleństwa i dobry relaks” – powiedziała Paulina Bieniek, dodając, że beztroska atmosfera karnawałowych spektakli zostanie nieco przełamana przez „szczyptę refleksji nad tym, kim dziś jesteśmy”.

„Te wątki podejmie troje młodych, utalentowanych reżyserów podczas czytań performatywnych, flirtując z tematem polskiego szaleństwa. Próbują oni powiedzieć, co dla nich oznacza idea transpolonijności, rozbroić ją i nadać jej świeży rys” – wyjaśniła.

W tej części programu znajdzie się „Ostatni brat” Bohdana Drozdowskiego w reżyserii Jakuba Kasprzaka, „Wielcy inni” w reżyserii Aniki Idczak i „Dwie Polski” będące kompilacją tekstów o patriotycznym charakterze, w reżyserii Agaty Dyczko. Po każdym z czytań przewidziana jest rozmowa z twórcami.

Rzeszowskie Spotkania Karnawałowe to - obok jesiennych Rzeszowskich Spotkań Teatralnych, które od 2014 r. przybrały formułę Festiwalu Nowego Teatru - najważniejsza impreza rzeszowskiego teatru.

Spotkania Karnawałowe odbywają się w pierwszych miesiącach roku, najczęściej na przełomie stycznia i lutego.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic