ON AIR
od 07:00 Śniadanie Mistrzów zaprasza: Łukasz Wojtusik

Filmy dokumentalne z duszą

Festiwal Filmów Dokumentalnych "Kino z duszą" od czwartku w Warszawie. "Kino z duszą to kino, które pokazuje, że życie ma sens" - mówi organizator tego przedsięwzięcia, Michał Plewka. Jedną z atrakcji festiwalu jest spotkanie ze słynnym benedyktynem, Leonem Knabitem.

Filmy dokumentalne z duszą
fot.PAP/Jarosław Sender

Jakiego rodzaju filmom poświęcony jest Festiwal "Kino z duszą"? "Prezentujemy polskie i zagraniczne filmy dokumentalne wyróżniające się wysokim poziomem artystycznym oraz promowanymi wartościami ogólnoludzkimi. Filmy 'Kina z duszą' podejmują ważne tematy dotyczące wiary, ale również historii Polski, ważnych spraw społecznych, czy także dylematów moralnych. Te filmy mówią o wartościach i tęsknotach, które każdy człowiek w sobie nosi, choć nie zawsze udaje mu się nimi żyć. 'Kino z duszą' to kino, które pokazuje, że życie ma sens" - wyjaśnia w rozmowie z PAP Life Michał Plewka, koordynator organizacyjny festiwalu.

W tym roku pokazanych zostanie 19 dokumentów. Znajdzie się wśród nich film Juana Cotelo "Ślady stóp" - dziennik podróży grupy Amerykanów podejmujących pielgrzymkę do Santiago de Compostela. Każda z postaci przechodzi na szlaku swój własny proces duchowej przemiany. Bohaterowie stają twarzą w twarz z własnymi ograniczeniami, doświadczając duchowego i fizycznego cierpienia w postaci wyczerpania, wątpliwości.

W programie festiwalu znalazł się także najnowszy film Michała Janosa Krawczyka "Ziemia bezdomna". Ojciec Bogusław Paleczny, zakonnik, który poświęcił życie pomocy bezdomnym, planował zbudowanie jachtu, którym mógłby wraz z podopiecznymi opłynąć Ziemię. Zmarł w 2009 r., ale jego "testament" pozostaje aktualny. Grupa warszawskich przyjaciół duchownego konfrontuje się z ambitnym planem, wymagającym koordynacji prac wielu ludzi, konsekwencji i - przede wszystkim - trzeźwości. Jednym z bohaterów jest spawacz, pan Sławek. Czy uda mu się pokonać chorobę alkoholową i dokończyć dzieło?

Oferta festiwalu nie ogranicza się tylko do pokazów filmowych. Dla gości "Kina z duszą" przygotowano w tym roku trzy wyjątkowe spotkania. "W sobotę po dokumencie +Ojciec Leon - bloger dusz+ w reżyserii Krzysztofa Żurowskiego, odbędzie się spotkanie z najsłynniejszym tynieckim benedyktynem - ojcem Leonem Knabitem. W czwartek prof. Andrzej Musiał, operator filmowy, wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi, członek jury festiwalu, opowie o tym +Jak oglądać dokument+. W piątek natomiast odbędzie się debata +Siła modlitwy na wielkim ekranie+, organizowana przez portal Stacja7, która będzie wprowadzeniem do filmu 'Teraz i w godzinę śmierci' Mariusza Pilisa i Dariusza Walusiaka" - zapowiada Plewka.

Poza tym, już dziś w festiwalu potwierdziło swój udział wielu reżyserów, a także bohaterowie niektórych filmów.

Festiwal rozpocznie się w czwartek 23 listopada i potrwa przez trzy dni. Seanse odbywać się będę w warszawskim kinie Kinoteka w Pałacu Kultury i Nauki. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Przed seansem należy jedynie pobrać z kasy kina darmową wejściówkę.

Festiwal organizuje Fundacja Ewy Czaczkowskiej Areopag XXI. Jej celem jest promowanie otwartych, opartych na wysokich standardach merytorycznych i etycznych debat oraz wymiany myśli o wierze religijnej, religiach, o Kościele katolickim i innych Kościołach, o przemianach kulturowych i cywilizacyjnych. Organizacja wspiera rozwój człowieka poszukującego, stawiającego sobie najważniejsze pytania o istnienie Boga, sens i cel ostateczny życia. (PAP Life)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic