Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu

Ponad 80 filmów dokumentalnych i reportaży znalazło się w programie 27. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu, który rozpocznie się w Łodzi we wtorek. O festiwalowe nagrody, m.in. Grand Prix i statuetkę Białej Kobry, walczyć będzie 35 tytułów.

Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu

"To jeden z tych festiwali, na które się czeka dlatego, że dotyka spraw naprawdę istotnych. To bardzo ważny, mądry, potrzebny Łodzi i Polsce festiwal, który z pewnością przyczynił się do tego, że Łódź została w tym roku Miastem Filmu UNESCO" - podkreślił wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski.

W ramach konkursu na Festiwalu pokazanych zostanie 25 filmów i 10 reportaży wybranych przez komisje selekcyjną. Ocenią je jurorzy: dokumentalista Sławomir Grunberg, dziennikarz radiowy i znawca kina Ryszard Jaźwiński, promotorka kina Katarzyna Kubacka-Seweryn i reżyserka Anna Zamecka.

Członkowie jury przyznają nagrody o łącznej wartości 42 tys. zł., w tym Grand Prix – statuetkę Białej Kobry oraz Nagrodę Miasta Łodzi w wysokości 15 tys. zł. Fundatorami pozostałych nagród są m.in. Narodowe Centrum Kultury ("Cierpliwe oko" im. Kazimierza Karabasza), uczniowie Aleksandra Kamińskiego (Nagroda za przezwyciężanie zagrożeń) czy Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

"Widzowie będą mogli uczestniczyć także w projekcjach pozakonkursowych, m.in. prawdziwych dokumentalnych hitów. Będzie wśród nich oscarowy Nie jestem twoim murzynem Raoula Pecka oraz nominowane do Europejskiej Nagrody Filmowej filmy Dobry listonosz Tonislava Hristova i Austerlitz Siergieja Łoźnicy" - zaznaczył dyrektor Festiwalu Jakub Wiewiórski.

Zaplanowano też retrospektywę obrazów Sławomira Grunberga, począwszy od "Anny proletariuszki" - etiudy o Annie Walentynowicz nakręconej w łódzkiej Szkole Filmowej w 1981 roku przez "Linię graniczną", aż po "Karskiego i władców ludzkości" z 2015 roku.

"Obok filmów nowoczesnych pokażemy obrazy zrealizowane na tradycyjnych, światłoczułych taśmach 16. i 35. milimetrowych; pokazom towarzyszyć będą panele z udziałem filmoznawców i praktyków. Zastanowimy się nad teraźniejszością dokumentu i etyką jego powstawania; zapytamy gdzie kończy się dokument i zaczyna fikcja. Przedmiotem dyskusji będzie dystrybucja filmów dokumentalnych oraz aspekty techniczne ich powstawania" - dodał Wiewiórski.

Festiwal Mediów, który potrwa do 25 listopada, organizowany jest w łódzkim Muzeum Kinematografii.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic