Informacje

Europejska Konwencja Żonglerska odbędzie się pod koniec lipca

Dodano:

Około 3,5 tys. artystów sztuki cyrkowej z całego świata ma wziąć udział w 40. Europejskiej Konwencji Żonglerskiej, która pod koniec lipca odbędzie się w Lublinie. W programie m.in. liczne występy, w większości na ulicach miasta.

„Inicjatorzy sztuki cyrkowej, teatru ulicznego, zmieniają Lublin i wizerunek miasta. Konwencja żonglerska to znakomita promocja w wymiarze europejskim, a nawet światowym, patrząc na uczestników. Występy artystów na ulicach bardzo podobają się turystom, którzy szukają specyficznych klimatów” – powiedział prezydent Lublina Krzysztof Żuk w poniedziałek na konferencji prasowej.

Europejska Konwencja Żonglerska (European Juggling Convention) zaplanowana została na 22-30 lipca. „Dotychczas zarejestrowało się już 2,5 tys. uczestników z 57 krajów całego świata, spodziewamy się, że będzie ich około 3,5 tys.” – powiedziała Joanna Reczek-Szwed, prezeska Fundacji Sztukmistrze, która organizuje konwencję.

„Najwięcej żonglerów ma przyjechać z Niemiec i Wielkiej Brytanii, będą także z USA, Izraela, Tajwanu, Argentyny i Peru. To największe, najbardziej prestiżowe święto nowego cyrku na świecie. Jego uczestnikami są zarówno profesjonaliści, jak i hobbiści, amatorzy oraz osoby początkujące w tej sztuce. Będą dzielić się swoimi umiejętnościami i doświadczeniami” – dodała Reczek-Szwed.

Konwencje żonglerskie odbywają się corocznie od 1978 r. Lublin będzie gościł imprezę już po raz drugi, poprzednio była tu w 2012 r. „To się zdarza niezwykle rzadko, by konwencja ponownie gościła w tym samym mieście, w którym już się odbywała” – podkreśliła Reczek-Szwed.

Namiotowe miasteczko żonglerów powstanie w Parku Ludowym w pobliżu Targów Lublin. W hali o powierzchni 8 tys. m kw. non-stop będą prowadzone treningi w żonglowaniu różnymi przedmiotami, a w sąsiedniej, mniejszej hali – treningi akrobatyczne. Będzie strefa jazdy na monocyklach, strefa pokazów ogniowych, siatkówki żonglerskiej, chodzenia na szczudłach, ćwiczeń hula-hop i innych.

W niedzielę 23 lipca przez śródmieście Lublina przejdzie barwna parada kuglarzy. Zakończy się spektaklem plenerowym na Placu Litewskim i pokazami ogniowymi na kilku scenach w centrum. Pokazy cyrkowych umiejętności będzie można oglądać na ulicach Lublina codziennie.

Najwyższej klasy artyści wezmą udział w dwu spektaklach galowych, 29 i 30 lipca, w Sali Operowej lubelskiego Centrum Spotkania Kultur. Przewidziano konferencję naukową o wpływie uprawiania żonglerki na zdrowie człowieka. Otwartych będzie ponad 20 stoisk producentów i sprzedawców sprzętu cyrkowego.

Konwencja żonglerska zbiegnie się z festiwalem Carnaval Sztukmistrzów, prezentującym artystów cyrku, teatru i sztuki ulicy, który jest organizowany w Lublinie od 2010 r. W tym roku zaplanowano go na 27-30 lipca.

 • 11:49 Fryderyk Chopin Mazurek C-dur op. 24 nr 2
 • 11:52 Wojciech Kilar Walc (Ziemia obiecana)
 • 11:55 Thomas Newman Fleurs De Rocaille
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 248, niedziela, 22 kwietnia 2018
 • 1
  Jerzy Matuszkiewicz
  Janosik
  Temat
 • 2
  Nino Rota
  Ojciec chrzestny
  Main Title (The Godfather Waltz)
 • 3
  Krzysztof Komeda
  Dziecko Rosemary
  Sleep Safe And Warm
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Copyright © 2018 RMF Classic