ON AIR
od 10:00 Na porządku dziennym zaprasza: Katarzyna Hnat

„Dawno nie było tak mocnego, ale przy tym mądrego i wyważonego filmu”. Polscy krytycy oceniają ZGODĘ

Od dziś na ekranach polskich kin można oglądać „Zgodę” – poruszającą historię miłosną, rozgrywającą się w trudnych czasach schyłku II Wojny Światowej. „Zgoda”, to opowieść o dwóch młodych mężczyznach (Jakub Gierszał – „Sala samobójców”, „Wszystko co kocham” i Julian Świeżewski – „Wołyń”) zakochanych w jednej dziewczynie. W tę wcieliła się Zofia Wichłacz, która debiutowała rolą „Biedronki” w „Mieście 44” Jana Komasy, zdobywając za swoją kreację Polską Nagrodę Filmową – Orzeł w kategorii „Odkrycie roku” oraz Złote Lwy za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą na Festiwalu Filmowym w Gdyni. Zaś w 2017 roku jej występ w „Amoku” wyróżniono w Berlinie nagrodą Shooting Star 2017, przyznawaną najzdolniejszym europejskim aktorom młodego pokolenia. W dzień premiery filmu „Zgoda”, prezentujemy przegląd recenzji obrazu z krajowej prasy i Internetu.

„Dawno nie było tak mocnego, ale przy tym mądrego i wyważonego filmu”. Polscy krytycy oceniają ZGODĘ
Zdjęcie: Grzegorz Spała

„Zgoda” – oficjalny zwiastun filmu:

„Wyjątkowo poruszający”, „odważny” i „przejmujący”.
„Dawno nie było tak mocnego, ale przy tym mądrego i wyważonego filmu”.

Wyjątkowo poruszający i dojrzały debiut Macieja Sobieszczańskiego. Szokujące, niezwykłe przeżycie. 5/6.
Janusz Wroblewski, Polityka

Oglądając „Zgodę”, trudno nie przywołać w pamięci „Róży” Smarzowskiego. (Film) pokazuje drugą twarz wojny – tę przemilczaną, zapomnianą, wymazaną z pamięci. Dawno nie było tak mocnego, ale przy tym mądrego i wyważonego filmu. 8/10.
Michał Piepiórka, Bliżej Ekranu

Przejmująca opowieść o miłości w nieludzkich czasach.
Paweł Siwek, Polskie Radio.

Jest w filmie Sobieszczańskiego jakieś bolesne piękno. oby budził dyskusje, na jakie zasługuje, pozostawiając otwartym pytanie, czy obecnie tak należy mówić o powojennej traumie.
Karolina Dzieniszewska, Film.org.pl

Maciejowi Sobieszczańskiemu udało się nakręcić niezwykle sugestywny dramat historyczny. Co ważniejsze, jego wizja jest inna od wszystkiego, co do tej pory oferowało polskie kino. Jeden z jaśniejszych punktów na mapie tegorocznego festiwalu w Gdyni.
Grzegorz Kłos, WP

„Zgoda” to debiut przede wszystkim odważny. W tercecie bardzo dobrze obsadzonych młodych aktorów zachwyca przede wszystkim Świeżewski. Od razu osiągnął poziom mistrzowski.
Łukasz Maciejewski, Onet

Kamera prowadzona przez Walentyna Wasjanowicza, ukraińskiego operatora m.in. głośnego filmu „Plemię”, podąża za bohaterami jak w „Synu Szawła” László Nemesa. Uwagę w roli Franka przykuwa mniej znany od partnerów Julian Świeżewski.
Piotr Guszkowski, Cojestgrane24

Przejmujący film o miłości i dramatycznych wyborach w trudnych czasach. Świetna muzyka. Nasz wybór tygodnia.
Kropka TV

Ważny film dla Śląska. Ten film trzeba zobaczyć.
Dziennik Zachodni 

 

Film ZGODA już w kinach

Jest rok 1945. Właśnie kończy się wojna. W Świętochłowicach na Śląsku organy bezpieczeństwa tworzą obóz pracy dla Niemców, Ślązaków i Polaków. Pod pretekstem ukarania zdrajców narodu polskiego, UB dokonuje czystek wśród „niechętnych komunistycznej władzy”. Do pracy w obozie zgłasza się młody chłopak Franek (Julian Świeżewski). Próbuje ocalić Annę (Zofia Wichłacz), w której jest zakochany. Nie wie, że wśród osadzonych znalazł się Erwin (Jakub Gierszał), Niemiec, jego przyjaciel sprzed wojny, który od dawna skrycie kocha się w dziewczynie… Franek dołącza do komunistów, naiwnie licząc, że uda mu się oszukać system. Już pierwsze dni pracy w obozie odzierają go ze złudzeń. A z czasem przekonuje się, że aby ocalić swoją ukochaną, będzie musiał poświęcić wszystko...

Scenariusz „Zgody”, autorstwa Małgorzaty Sobieszczańskiej, otrzymał  III nagrodę w konkursie Script Pro 2012. Za kamerą stanął Walentyn Wasjanowicz, wybitny ukraiński operator, autor zdjęć  do nagrodzonego w Cannes filmu „Plemię”. Reżyserem filmu jest Maciej Sobieszczański, którego poprzedni film „Performer” uhonorowano w tym roku prestiżową nagrodą „Think” podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie.

Film „Zgoda” może poszczycić się również innymi sukcesami na arenie międzynarodowej. Został nagrodzony na 69. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno w sekcji First Look dla najlepszego projektu w fazie postprodukcji. Triumfował w Konkursie Głównym 41. MFF w Montrealu, gdzie otrzymał nagrodą za najlepszą reżyserię. A ponadto nalazł się w prestiżowym gronie produkcji nominowanych do Złotych Lwów 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Gatunek: dramat wojenny
Produkcja: Polska 2015
Reżyseria: Maciej Sobieszczański („Performer”)
Scenariusz: Małgorzata Sobieszczańska
Produkcja: Studio Filmowe Kalejdoskop („Moje córki krowy”, „Śluby panieńskie”)
Koprodukcja: WFDiF , EBH Polska, Wajda Studio
Obsada: Jakub Gierszał („Yuma”, „Sala samobójców”, „Wszystko co kocham”), Zofia Wichłacz („Miasto 44”), Julian Świeżewski („Czas honoru. Powstanie”), Wojciech Zieliński („Czerwony pająk”, „Służby specjalne”, „Pokłosie”, „Chrzest”), Danuta Stenka („Planeta Singli”, „Kamienie na szaniec”, „Czas honoru”), Jacek Braciak („Żyć nie umierać”, „Pod Mocnym Aniołem”, „Zbliżenia”)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic