Informacje

Bajkowy złom stalowy zachwyca w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie

Dodano:
Bajkowy złom stalowy zachwyca w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie

fot. PAP/Jacek Bednarczyk

O tym, że z rzeczy pozornie bezużytecznych da się zrobić prawdziwe dzieła sztuki wiadomo nie od dziś. Przekonać się o tym jeszcze bardziej można odwiedzając Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie, gdzie trwa wystawa "Galeria Figur Stalowych".

W ciągu miesiąca (od 29 listopada) ekspozycję dzieł sztuki, stworzonych ze złomu stalowego, zwiedziło ponad 4,5 tys. osób.

"Stalowe rzeźby wyeksponowane w pięknej, zabytkowej hali dawnej zajezdni tramwajowej przyciągają wzrok i uwagę przechodniów. Wielu z nich decyduje się odwiedzić Galerię, aby obejrzeć te intrygujące figury z bliska - a jest co oglądać" - powiedziała PAP Life Ewelina Jędrychowska z działu promocji Muzeum Inżynierii Miejskiej.

Ekspozycja, która czynna będzie jeszcze przez pół roku - do końca czerwca, jest inspirowana postaciami z bajek, filmów fantastycznych, ale i celebrytami oraz modelami luksusowych marek samochodów.

Jak zwróciła uwagę Jędrychowska, wrażenie na zwiedzających robi szczegółowość i precyzja odwzorowania prezentowanych postaci i obiektów. "Doceniają oni kunszt i ogrom pracy włożony w formowanie figur składających się nierzadko z kilkunastu tysięcy elementów" - zauważyła.

Dodała, że wielu gości wyraża podziw wobec misterności "stalowej koronki", z której uformowane są figury sportowych supersamochodów. Miłośników techniki cieszy z kolei wyszukiwanie znanych części wykorzystanych w budowie rzeźb - klocków hamulcowych, amortyzatorów, skrzyń biegów, itp.

Wystawa ma charakter interaktywny, co cieszy zwłaszcza najmłodszych. Dzieci z radością wsiadają do samochodów, tulą się do figur inspirowanych ich ulubionymi bohaterami z bajek, przybijają piątki filmowym potworom, zupełnie niegroźnym w prezentowanym stalowym wydaniu. Większości figur nadano indywidualny rys bądź pozę, co stwarza pole do popisu dla kreatywnych fotografów. (PAP Life)

 • 03:33 Julian Bream, Joaquin Malats Serenata
 • 03:37 Robert Gawliński, Grzegorz Ciechowski Nie pokonasz miłości
 • 03:41 John Williams March from “1941”
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 248, niedziela, 22 kwietnia 2018
 • 1
  Jerzy Matuszkiewicz
  Janosik
  Temat
 • 2
  Nino Rota
  Ojciec chrzestny
  Main Title (The Godfather Waltz)
 • 3
  Krzysztof Komeda
  Dziecko Rosemary
  Sleep Safe And Warm
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Copyright © 2018 RMF Classic