Andrzej Seweryn apeluje, aby poznać "Pana Tadeusza"

Piękny język, miłość do przyrody, do ludzi, paletę niezwykłych charakterów godnych najciekawszych powieści odkryją ci, którzy przeczytają "Pana Tadeusza" - uważa Andrzej Seweryn, który w wajdowskiej ekranizacji epopei grał Sędziego.

Właśnie ukazała się cyfrowa rekonstrukcja filmu "Pan Tadeusz" ( z 1999 r.) w reż. Andrzeja Wajdy. Pomysłodawcy i twórcy rekonstrukcji chcą, aby była ona hołdem dla zmarłego w 2016 r. reżysera i aby przyniosła nieśmiertelność obrazowi zrealizowanemu na podstawie epopei Mickiewicza.

Przy tej okazji premiery odnowionego obrazu Andrzej Seweryn zaapelował do każdego, aby przeczytać epopeję narodową. Po lekturze wątpiący w wartość poematu przekonają się, że nie jest on "ciężkostrawną ramotą".

"Przekonuję, żebyście się nie dali zwieść głupim opiniom, wszechogarniającemu lenistwu intelektualnemu i duchowemu i żebyście przeczytali Pana Tadeusza" - mówił Seweryn.

"Pana Tadeusza" Adam Mickiewicz pisał w Paryżu w latach 1832-1834. Przepełniony liryzmem i tęsknotą za krainą lat dziecięcych poemat traktuje o nadziejach na pokonanie rosyjskiego zaborcy oraz odzyskanie własnego państwa, jakie na krótko rozbudził w Polakach cesarz Francuzów Napoleon Bonaparte.

Akcja utworu rozgrywa się na Litwie, w dworze Soplicowo, w latach 1811-1812. Tytułowym bohaterem dzieła Mickiewicza jest Tadeusz z rodu Sopliców. Zakochany w młodziutkiej Zosi, wnuczce Stolnika z rodu Horeszków, a jednocześnie uwodzony przez starszą od nich obojga Telimenę. (PAP Life).

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic