25 czerwca wystartuje 46. Lubuskie Lato Filmowe

46. edycja najstarszego w Polsce festiwalu filmów fabularnych – Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie rozpocznie się 25 czerwca i potrwa do 2 lipca. Pokazane zostaną filmy m. in. z Polski, Węgier, Niemiec, Czech, Słowacji, Litwy, Białorusi i Ukrainy.

W tym roku na przegląd złożą się projekcje 227 filmów z kilkunastu krajów, głównie z Europy Środkowo-Wschodniej. Wybrane będą walczyły o festiwalowe nagrody – Złote, Srebrne i Brązowe Grona w trzech kategoriach: filmów fabularnych, filmów dokumentalnych i krótkich filmów fabularnych.

Jak poinformował w piątek PAP dyrektor Festiwalu Andrzej Kawala, w najbardziej prestiżowej kategorii - filmów fabularnych - o nagrody będzie ubiegać się 16 produkcji.

Wśród nich są m.in.: „Ostatnia Rodzina” (reż. Jan P. Matuszyński), „Jestem mordercą” (reż. Maciej Pieprzyca), „Szczęście świata” (reż. Michał Rosa). W konkursowe szranki staną też zagraniczne obrazy: „Masaryk” (reż. Julius Sevcik, Czechy/Słowacja), „Potwór z Martfu” (reż. Arpad Sopsits, Węgry), „Z czystym sercem” (reż. Attila Till, Węgry) czy polsko-litewski film „Święty” (reż. Andrius Blazevicius).
 
Tradycyjnie na imprezie nie zabraknie znanych i cenionych przedstawicieli krajowego środowiska filmowego. Przyjazd do Łagowa zapowiedzieli m.in. Michał Rosa, Maciej Pieprzyca i Maria Zmarz-Koczanowicz.
 
Otwarcie imprezy nastąpi 25 czerwca, zgodnie z tradycją w łagowskim amfiteatrze znajdującym się przy średniowiecznym zamku Joannitów. Przez kolejne dni filmy będą prezentowane w amfiteatrze, Dużej i Małej Sali w Ośrodku Wypoczynkowym „Leśnik” oraz sali konferencyjnej łagowskiego urzędu gminy.
 
Odbędą się również serie spotkań i warsztatów z twórcami filmowymi – reżyserami, operatorami, scenarzystami oraz krytykami filmowymi.
 
Podczas filmowego lata zaplanowano również pokazy etiud studentów szkół filmowych z kilku krajów, projekcje krótkich obrazów wykonanych w młodości przez znanych polskich reżyserów, a także przegląd animowanych produkcji propagandowych.
 
Organizatorem festiwalu jest Klub Kultury Filmowej w Zielonej Górze. Impreza została dofinansowana prze Zarząd Województwa Lubuskiego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Gminę Łagów oraz sponsorów. Program imprezy jest dostępny na oficjalnej stornie festiwalu po adresem: www.llf.pl
 
Lubuskie Lato Filmowe organizowane jest od 1969 r. Do czasu przemian politycznych w naszym kraju, festiwal skupiał się na polskiej kinematografii. W roku 1990 łagowska impreza stała się festiwalem międzynarodowym nastawionym na prezentację kina krajów postkomunistycznych. I od tamtej pory jest okazją do poznania dorobku twórców z krajów byłego bloku wschodniego, których filmy nieczęsto goszczą na ekranach polskich kin i w programach stacji telewizyjnych.
 
Łagów to malowniczo położona miejscowości na przesmyku dwóch jezior – Łagowskiego i Trześniowskiego znajdujących się wśród dorodnych lasów bukowych. Łagów jest oddalony ok. 40 km od zachodniej granicy Polski, mniej więcej w połowie drogi między Berlinem a Poznaniem.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic