ON AIR
od 10:00 Na porządku dziennym zaprasza: Urszula Urzędowska

Zakończył się IV Międzynarodowy Festiwal im. K. Pendereckiego

Publiczność zgromadzona w Sztolni Królowej Luizy w Zabrzu na niedzielnym finale IV Międzynarodowego Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego podziękowała artystom owacją na stojąco, mimo że na koncercie zabrakło jego patrona.

Podczas plenerowego koncertu pt. „Beethoven industrialnie” Sinfonietta Cracovia wykonała, pod dyrekcją współpracującego z maestro Pendereckim Macieja Tworka oraz dyrektora festiwalu Jurka Dybała, Uwerturę „Egmont” i VII Symfonię A-dur, op. 92 Ludwiga van Beethovena, a także Koncert podwójny na skrzypce, altówkę i orkiestrę Krzysztofa Pendereckiego.

W tym ostatnim utworze partie solowe wykonali artyści o międzynarodowej renomie: urodzony na Litwie skrzypek, altowiolista i dyrygent Julian Rachlin (altówka) oraz kanadyjska skrzypaczka Sarah McElravy (skrzypce).

Jak wyjaśnił dyrektor festiwalu, Krzysztof Penderecki nie mógł uczestniczyć w koncercie z powodu niedyspozycji zdrowotnej. „Zwłaszcza my, organizujący festiwal jego imienia, nie powinniśmy go męczyć w takiej sytuacji” – podkreślił.

Założeniem festiwalu jest prezentacja i popularyzacja sztuki wysokiej w niekonwencjonalny sposób – m.in. dzięki wykorzystaniu poprzemysłowych obiektów, zaadaptowanych na cele kulturalne.

W tym roku w ramach festiwalu w podziemiach kopalni Guido odbyła się polska premiera opery „Dziennik Anne Frank” Grigorija Frida w reżyserii Rebeki Rota, opartej na głośnej historii żydowskiej dziewczynki, która podczas II wojny światowej ukrywała się z rodziną i kilkoma osobami na strychu budynku biura swojego ojca w Amsterdamie. Swoje przeżycia zapisywała w dzienniku, który stał się bezcennym świadectwem Holocaustu. Anne Frank zmarła w obozie Bergen-Belsen.

Urodzony w 1933 r. Krzysztof Penderecki należy do grona najwybitniejszych polskich kompozytorów. Absolwent  krakowskiej Wyższej Szkoły Muzycznej (obecnie Akademii Muzycznej), w latach 1972-87 był rektorem tej uczelni, a od 1987 do 1990 r. dyrektorem artystycznym Filharmonii Krakowskiej.

Wśród kompozycji Pendereckiego, które zyskały największe uznanie, są m.in. opery "Diabły z Loudun", "Raj utracony", "Czarna maska", "Credo" oraz skomponowane z okazji 3000-lecia Jerozolimy monumentalne "Siedem bram Jerozolimy". W 2000 r. Penderecki otrzymał w Cannes nagrodę dla najlepszego współczesnego kompozytora. Jest doktorem honoris causa kilkudziesięciu uczelni na całym świecie. W 2005 r. został uhonorowany Orderem Orła Białego.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic